Sveikata. Kaip įveikti padidėjusį cholesterolio kiekį kraujyje ir senatvėje išvengti silpnaprotystės?

Sveikata

2021.12.08 16:30

Sveikata. Kaip įveikti padidėjusį cholesterolio kiekį kraujyje ir senatvėje išvengti silpnaprotystės?

11
00:00
00:00
00:00
Iškelti grotuvą
  • Grojimo greitis:

Padidėjęs cholesterolio kiekis kraujyje – naujoji šių laikų rykštė, o per pandemiją ši problema dar labiau išvešėjo. Statistika čia negailestinga: apie 90 proc. visų 45-65 metų amžiaus lietuvių turi padidėjusį cholesterolio kiekį kraujyje. Tai yra ypač opi problema, nes su padidėjusiu cholesterolio kiekiu siejamos širdies ir kraujagyslių ligos, o šios tiek mūsų šaltyje, tiek ir Vakarų valstybėse nusineša daugiausia pacientų gyvybių.

Pastebėti šoktelėjusį cholesterolio kiekį pačiam, be kryptingų tyrimų, vargu ar įmanoma, nes padidėjusio cholesterolio „neskauda“. Ar augantis svoris gali rodyti prastėjančius cholesterolio rodiklius? Kiek šiuo atveju įtakos turi genetika? Kada užtenka pakeisti mitybą ar gyvenimo būdą, o kada būtina kreiptis į medikus ir pradėti vartoti vaistus? Pokalbis su Vilniaus „MediCA klinika“ šeimos gydytoja Izabele Juškiene.

Kita laidos tema – demencija, kuri diagnozuojama 1 iš 20 vyresnio negu 65 metų amžiaus gyventojui. Ši diagnozė yra labai skaudi tiek pačiam pacientui, tiek ir jo artimiesiems, nes liga iš pagrindų keičia gyvenimo būdą, palaipsniui atima savarankiškumą. Dėl prasidėjusios silpnaprotystės sutrinka kalba, atmintis, judėjimas, orientacija, suvokimas, taip pat skaičiavimo įgūdžiai, gebėjimas mokytis. Visa tai labai stipriai paveikia paciento emocijas, gebėjimą jas kontroliuoti, galimi net ryškūs asmenybės pasikeitimai.

Ar demencija yra gyvenimo būdo, o gal labiau genetikos veiksnių nulemta liga? Ko turėtume griebtis šiandien, kad ilgiau išliktume darbingi ir ateityje išvengtume silpnaprotystės arba bent jau reikšmingai ją atitolintume? Ar šiandien išgirsta demencijos diagnozė iš tiesų reiškia savarankiško gyvenimo pabaigą? Pokalbis su Respublikinės Vilniaus psichiatrijos ligoninės direktoriumi prof. Arūnu Germanavičiumi.

Ved. Laura Adomavičienė

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
logo

Medicinos profesionalų patarimai ir sveikatos naujovės – sveikos gyvensenos. Laida transliuojama trečiadieniais 16.30 val.

Kiti laidos epizodai

Sveikata

Daugiau
Radioteka sukurta pagal Vokietijos ambasados remiamą audio platformos projektą.