Panorama. Nausėda po susitikimo su premjere: galimybių pasas neturi tapti prievartinio skiepijimo įrankiu

Grupė organizacijų dėl galimybių paso nuo 12 metų Prezidento prašo išaiškinimo kreiptis į Konstitucinį Teismą. Šiuo klausimu Prezidentas Gitanas Nausėda šiandien susitiko su premjere Ingrida Šimonyte. Prezidentas pabrėžė – galimybių pasas privalo būti epidemijos valdymo įrankis, o ne priverstinis skiepijimosi skatinimo instrumentas, todėl valstybė turi užtikrinti vaikams galimybę nemokamai periodiškai testuotis. Premjerė patikino – nemokamas testavimas mokyklose išliks.

Viena iš labiausiai matomų Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos narių Agnė Širinskienė paskelbė pasitraukianti ir iš partijos, ir iš frakcijos Seime. Kaip vieną priežasčių politikė nurodo frakcijos narių pavydą. Partijos pirmininkas Ramūnas Karbauskis sako, kad Širinskienė nepritapo prie daugumos, o jos darbus esą padarys kiti.

Kaip sumažinti išlaidas šildymui svarsto ir gyventojai, ir energetikai. Sako, svarbios dvi kryptys – ieškoti, kas mažintų tarifus, ir kas – šilumos suvartojimą. Sumos sąskaitose mažėtų abiem atvejais. Galimų sprendimų diktuoja besivystančios technologijos.

Omikron artėjant prie Lietuvos, stiprinamas sekoskaita užsiimančių laboratorijų darbas: naudojami visi resursai

Pasaulyje plintant omikron atmainai, Lietuvoje stiprinamas sekoskaita atliekančių laboratorijų darbas. Pasak jų atstovo, įtarus naująją atmainą, laboratorijos įpareigotos skubiai, be eilės ištirti mėginį. Vyriausiosios epidemiologas teigimu, šaltyje nustačius omikron atmainą, griežtinti taisyklių nesvarstoma. Aptikus naująją Atmainą, dešimčiai dienų turėtų izoliuotis visi bendravę su užsikrėtusiuoju.

Europos vaistų agentūra rekomendavo Europos komisijai leisti vaistais gydyti suaugusiuosius, hospitalizuotus dėl sunkių COVID-19 simptomų. Šveicarų farmacijos milžinės gaminamas vaistas slopina baltymą interleukiną-6 ir dabar naudojamas tam tikroms artrito formoms gydyti. Europos vaistų agentūros tyrimas parodė, kad gydant ir šiuo preparatu, mirties rizika sumažėja.

JAV paskelbė diplomatinį boikotą kitąmet Pekine vyksiančioms olimpinėms žaidynėms. Nesiųs į Pekiną oficialių atstovų. Pasak baltųjų rūmų, taip Amerikos administracija siunčia aiškią žinią dėl žmogaus teisių pažeidimų Kinijoje. Pasak Vašingtono, visiškai boikotuoti žaidynes būtų nepelnyta bausmė amerikiečių sportininkams.

Užsienio reikalų ministerija prašo Europos Komisijos įsitrauktų sprendžiant prekybos konfliktą su Pekinu. Praėjusią savaitę Lietuvos įmonės pranešė susiduriančios su sunkumais importuodamos prekes į Kiniją. Komisija patvirtino gavusi oficialų Vilniaus pranešimą, jis bus tiriamas. Kaip teigia Briuselis, Lietuvoje atidaryta Taivaniečių atstovybė Pekinui neturėtų kelti klausimų dėl vienos Kinijos principo.

Iki Prancūzijos prezidento rinkimų – keturi mėnesiai, bet aistros verda. Ultradešiniųjų pažiūrų kandidatas Ericas Zemmouras net buvo lengvai sužeistas, kai per jo pirmą rinkimų kampanijos mitingą kilo muštynės. Jo komanda ketina kuriamą partiją pavadinti siejant su rekonkista – atkariavimu. Zemmouras sako, kad laimėjus rinkimus, tai bus ne dar viena prezidentų kaita, o gražiausios šalies pasaulyje atkariavimo pradžia.

Dėl pandemijos šiemet vėl teko atsisakyti iškilmingos Nobelio premijų įteikimo ceremonijos Stokholme, kuri paprastai rengiama gruodžio 10-tąją, premijos steigėjo Alfredo Nobelio mirties dieną. Šiandien Londone, Švedijos ambasadorės rezidencijoje, įteikta Nobelio literatūros premija iš Tanzanijos kilusiame Jungtinėje Karalystėje gyvenančiame rašytojui Abdulrazakui Gurnah.

Gydymo įstaigose – traumas patyrusių žmonių antplūdis: tenka gydyti ir pramogautojus, ir nušalusius galūnes

Gydymo įstaigose – dėl slidžių kelių traumas patyrusių žmonių antplūdis. Vien Šiauliuose pastaruoju metu per dieną sulaukiama bent 25 susižalojusiųjų. Dažniausiai traumas patiria darbingo amžiaus žmonės. Prasidėjus slidinėjimo sezonui jau tenka gydyti ir pramogautojus. Į ligonines vežami ir nušalusieji galūnes.

Globos namuose – vėl eilės: laisvos vietos atsiradusios per karantiną, tirpsta akimirksniu

Per karantiną ištuštėjusiuose globos namuose – vėl eilės. Artimiesiems besibaiminant COVID-19 židinių bei slaugos ligoninėms teikiant neterminuotas paslaugas, laisvos vietos atsiradusios per karantiną, tirpsta akimirksniu.

Iškilmingoje ceremonijoje Lietuvos ambasadoje Romoje pasaulinio garso architektui Massimilianui Fuksui atkurta Lietuvos pilietybė, įteiktas Lietuvos pasas.

Lietuvai minint 30-šimtmetį UNESCO, nacionalinį registrą papildė dar devyni objektai. Tęsiame reportažų ciklą apie juos – šįkart apie sovietmečiu pogrindyje leistą „Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kroniką“.

Savaitgalį padegta Kalėdų eglė Kauno rotušės aikštėje vėl sužibo. Degiu skysčiu eglę apipylusio vyro prokurorai kol kas suimti neprašo. Šiuo metu gydymo įstaigoje esančiam įtariamajam kardomoji priemonė nepaskirta, laukiama medikų išvadų. Padarytai žalai atlyginti savivaldybė ruošia ieškinį.

Mirė ilgametė LRT darbuotoja, dubliavo redaktorė Lidija Dubauskienė. Po poros dienų jai būtų suėję 89-neri. 1964-aisiais Lidija Dubauskienė tapo pirmąja lietuviškai prakalbinusia rusiškų animacinių filmų herojus.

Ved. Marijus Žiedas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau