Pasaulio 5. Branduolinėse derybose – į aklavietę stumiantys Irano reikalavimai

Pasaulio 5

2021.12.05 12:10

Pasaulio 5. Branduolinėse derybose – į aklavietę stumiantys Irano reikalavimai

11
00:00
00:00
00:00
Iškelti grotuvą
  • Grojimo greitis:

Šią savaitę Vienoje po penkių mėnesių pertraukos atnaujintos derybos su Iranu dėl branduolinės programos ribojimo. Tai buvo septintasis derybų turas po to, kai Jungtinių Valstijų prezidento postą perėmė Joe Bidenas. Kadangi Vašingtonas vadovaujant Donaldui Trumpui vienašališkai pasitraukė iš branduolinio susitarimo, dabar Jungtinės Valstijos derybose dalyvauja netiesiogiai.

Birželį Teheranas įšaldė dialogą iš karto po to, kai buvo išrinktas ultrakonservatyvus prezidentas Ibrahimas Raisi. Dabar prie derybų stalo Teheranas sėdo su milžiniškais reikalavimais: atšaukti visas D. Trumpo administracijos įvestas sankcijas, užtikrinti, kad grįžęs Vašingtonas daugiau nepasitrauks.

Iranas tikina, kad susitarimas – ranka pasiekiamas, bet Vakarai sutikti su Teherano reikalavimais neskuba. Derybininkai iš Europos – Prancūzijos, Vokietijos, Jungtinės Karalystės, Europos sąjungos – po penkių dienų derybų grįžo į sostines pasitarti. Europos diplomatai sako – nusivylę, kartoja, kad iš Irano pasiūlymo neaišku, kokiu tempu ir kaip bus mažinama išplėtota branduolinė programa.

Jungtinės Valstijos įžvelgia Teherano klastą: vilkinti derybas ir taip laimėti dar daugiau laiko branduolinės programos plėtrai.

Apie tai, ar įmanoma atnaujinti 2015 m. branduolinį susitarimą kalbamės su dviem pašnekovais: Demokratijų gynybos fondo tyrimų instituto analitiku Beham Ben Taleblu ir Tarptautinės Krizių grupės analitiku Naysan Rafati.

Ved. Živilė Raškauskaitė

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
logo

„Pasaulio 5“ – svarbiausių tarptautinių aktualijų analizė, kurioje klausimus užduodate ne tik mes, bet ir klausytojai. Įvykius aptariame penkiais pjūviais, kuriuos diktuoja LRT radijo klausytojai ir Lietuvos aukštųjų mokyklų studentai. Atsakymų į jūsų klausimus padės ieškoti politologai, apžvalgininkai ir politikos formuotojai. Visa tai – kad geriau suprastumėte, kas diktuoja užsienio politikos darbotvarkę. Laida transliuojama sekmadieniais 12.10 val.

Kiti laidos epizodai

Pasaulio 5

Daugiau
Radioteka sukurta pagal Vokietijos ambasados remiamą audio platformos projektą.