Svarbi valanda. Milta apie Lukašenkos grasinimą Europai užsukti dujas: be Kremliaus leidimo tai yra neįmanoma

Europos Sąjungos ambasadoriai jau gerą pusvalandį posėdžiauja ir bet kurią minutę turėtų paskelbti apie priimtą penktąjį sankcijų paketą Baltarusijos režimui, kurį kaltina dėl migrantų krizės Lenkijos, Lietuvos ir Latvijos pasienyje. Žinoma, kad į sąrašą pateko 17 žmonių ir 11 organizacijų. Be to, vyksta darbas su šeštuoju sankcijų paketu, kuris bus ambicingiausias iš visų anksčiau priimtų. Tikėtina, kad jis bus paruoštas sausio-vasario mėnesiais.

Apie tai plačiau LRT korespondentė Briuselyje Justina Ilkevičiūtė kalbino laikinąjį Lietuvos ambasadorių ES Simoną Šatūną. Šia tema savo įžvalgomis dalijosi ir politologas Maksimas Milta.

Lenkijoje svarstant naujus abortų suvaržymus, šalies aktyvistai rengia protestus. Pagal šiandien svarstomą teisės aktą, nėštumo nutraukimas nebūtų leidžiamas nei išžaginimo atveju, nei jei moters gyvybei ar sveikatai gresia pavojus. Pernai Lenkijoje abortai buvo beveik uždrausti, tačiau taikytos išimtys, kurias šiandien norima panaikinti. Daugelis lenkių nutraukti nėštumo vyksta į kitas Europos šalis, tačiau priėmus svarstomą įstatymą, aktyvistams, padedantiems moterims išvykti, taip pat pačioms moterims grės įkalinimas už nužudymą, skiriant nuo penkių metų nelaisvės iki gyvos galvos. Aktyvistai teigia, kad tokiu atveju bausmės galėtų grėsti ir persileidimą patyrusioms moterims.

Pokalbis nuotoliniu būdu – apžvalgininkas Jacekas Janas Komaras.

Europos Komisija šiandien pristatė milžinišką 300-ų milijardų eurų paketą pasaulio infrastruktūrai finansuoti, su ambicijomis atsverti Kinijos įtaką, bet pačios būstinėje – audra stiklinėje del 30-ies puslapių vidinio dokumento. Už lygias teises atsakinga Komisijos narė turėjo atšaukti rekomendacijas personalui vartoti neutralesnę kalbą, kai ją užsipuolė kraštutiniai dešinieji ir sukritikavo Vatikanas. Be kitų pavyzdžių, pasipiktinimą sukėlė rekomendacija vidiniuose dokumentuose minėti ne Kalėdas, o šventes – tai tema, seniai piktinanti pasaulio kraštutinius dešiniuosius.

Plačiau – buvęs ambasadorius prie Šventojo sosto Vytautas Ališauskas.

Ved. Rasa Tapinienė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau