Panorama. NDG atidaryta paroda „Jonas Mekas ir Niujorko avangardas“ (su vertimu į gestų k.)

Trišalėje taryboje su socialiniais partneriais aptartas siūlymas tam tikrų profesijų – slaugos, globos, švietimo ir medicinos įstaigų – darbuotojams įvesti privalomą skiepijimą nuo koronaviruso. Kol Lietuvoje toks projektas vis dar ruošiamas, COVID-19 situacijai Europoje negerėjant kai kurios šalys jau įvedė privalomus skiepus. Austrijoje nuo vasario jie bus privalomi visiems darbuotojams.

Dalyje Europos šalių įsigalioja nauji ribojimai. Griežčiausi – Austrijoje, kur užsidaro parduotuvės, restoranai ir Kalėdų miesteliai. Sveikatos ekspertai pabrėžia, kad naujų ribojimų reikia, bet valdžia priversta kovoti ne tik su virusu, bet ir su vandalizmu virstančiais protestais.

Skirtingais duomenimis, Baltarusijoje gali būti iki dešimties tūkstančių migrantų, bandančių pateikti į Europą. Pasienio tarnybos pastebi, kad pasikeitė Baltarusijos jėgos struktūrų taktika – į Lietuvą stumiamos nedidelės grupės migrantų, dėl to juos sunkiau aptikti ir sulaikyti. Didelė parama pareigūnams – pasienyje dislokuota daugiau kaip tūkstantis karių. Beveik dvi savaites pasienyje galiojant nepaprastajai padėčiai, vietos gyventojai sako, prie karių ir pareigūnų įpratę.

Europos Komisija nieko bendra su realybe neturinčiais vadina Lukašenkos kaltinimus, kad Briuselis nepradeda žadėtų pokalbių su Minsku. Lietuvos prezidentas sako, kad praėjusią savaitę su Lukašenka kalbėjusi Vokietijos kanclerė dėl nieko, taip pat ir migrantų priėmimo, nesitarė.

Į Baltarusiją paskirta ambasadore, Amerikos diplomatė July Fisher Džiuli sako, kad Rusija padėtį Baltarusijos ir Lenkijos pasienyje gali išnaudoti, nukreipdama dėmesį nuo pajėgų didinimo greta Ukrainos sienų. Tuo metu portalas „Bloomberg“ skelbia, jog Amerika su Europos sąjungininkais pasidalijo žvalgybos duomenimis apie galimą plačią Rusijos invaziją į Ukrainą. Šaltinių teigimu, joje esą dalyvautų 100 tūkstančių karių, o pusė tiek jau dislokuota numatytose pozicijose. Ukrainos karinės žvalgybos vadas portalui „Military Times“ tikino, kad Rusija pasienyje jau sutelkė 92 tūkstančius karių, o invazija gali būti organizuojama sausį. Kremlius tokius pranešimus vadina dezinformacija, bet „Iterfax“ agentūra cituoja Rusijos užsienio žvalgybos vadovą, palyginusį šiandienę situaciją Ukrainoje su padėtimi Sakartvele 2008-aisiais.

Pasaulinė lustų krizė apėmė ir žaislų pramonę. Dalis žaislų dėl lustų stygiaus nepagaminti ir parduotuvių lentynų iki Kalėdų nepasieks. O pasiekę, neabejojama, bus brangesni. Masinė žaislų gamyba vyksta Kinijoje, o transportavimo ir žaliavų kainos taip auga, kad, anot kai kurių ekonomistų, tiesiog išėjo iš proto.

Vaistų kontrolės tarnyba skelbia, kad nuo rugsėjo, kai prasidėjo skiepijimas stiprinamąja doze, gauta maždaug 600 pranešimų apie nepageidaujamas COVID-19 vakcinos reakcijas. Trečiąja doze jau yra pasiskiepiję daugiau kaip penktadalis milijono gyventojų. Medikai sako, kad su šalutinėmis reakcijomis susiduria itin mažai žmonių ir jos niekuo nesiskiria nuo to, ką žmonės jautė po pirmosios ar antrosios dozės.

Miestelių pardavėjos tampa paštininkėmis. Lietuvos paštas pradeda taikyti naują modelį, kai vietovėse, kur uždaromi skyriai, paslaugos bus teikiamos parduotuvėse. Rokiškio rajone pirmajame pradėta ši praktika.

Plungės rajone – Šarnelėje įamžintas per Antrąjį pasaulinį karą žydus gelbėjusių žmonių atminimas. Pasaulio Tautų Teisuolių vardu pavadinta gatvė, kurioje dabar belikusi tik viena – poeto Vytauto Mačernio šeimos sodyba. Pasak istorikų, šiame kaime buvo išgelbėta dešimtys žydų.

Mažiausiai 5 žmonės žuvo ir dar 40 sužeista, kai Amerikoje, Viskonsino valstijoje visureigis rėžėsi į Kalėdų paradą. Pranešama, kad sulaikytas vienas asmuo, o incidentas šiuo metu nepanašus į teroro aktą. Policijos atstovai sako, kad bandydami sulaikyti automobilį pareigūnai apšaudė. Nedideliame Vaukušos mieste vykusiame parade dalyvavo šokėjai, mokyklos ansambliai ir orkestrai. Prognozuojama, kad aukų ir sužeistųjų gali daugėti.

Vilniuje, Nacionalinėje dailės galerijoje, atidaryta tarptautinė paroda „Jonas Mekas ir Niujorko avangardas“, kurioje pirmą kartą atskleidžiamas Jono Meko organizacinis darbas, puoselėjant nepriklausomą kiną, Amerikos avangardinio kino kūrėjų darbus. Šia paroda pradedami renginiai Jono Meko šimtmečiui.

Tarptautiniame Eduardo Balsio jaunųjų kompozitorių konkurse geriausia kompozicija išrinkta „ad inFInitum“. Tai – lietuvių kompozitoriaus Kristupo Bubnelio kūrinys styginių kvartetui.

Vilniaus kelininkai jau pasiruošę barstyti druską gatvėse, vos tik iškris pirmasis sniegas. Vilniuje ir toliau bus naudojamas iš Baltarusijos atvežtas pigus natrio chloridas. Nors druska kenkia ir gamtai, ir miesto infrastruktūrai, specialistai abejoja, ar kas imtųsi naudoti kitas priemones.

Ved. Eglė Bučelytė

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau