Prieštaros. Tolerantiškumas: ar išties mes nepakantūs kitiems?

Prieštaros

2021.11.10 11:05

Prieštaros. Tolerantiškumas: ar išties mes nepakantūs kitiems?

11
00:00
00:00
00:00
Iškelti grotuvą
  • Grojimo greitis:

Prieštaras keliančios diskusijos – kokia galėtų būti tolerantiškumo samprata? Pamatinis laidos klausimas – kaip suprastinos tolerantiškumo ribos? Atsižvelgdami į tai, kad tolerantiškumas neatsiejamas nuo žmogiškųjų jausmų, auklėjimo, išsilavinimo ir socialinės-kultūrinės aplinkos poveikio, įskaitant konfesijas, diskutuojant ieškoma galimų atsakymų į svarbius visuomenės narių sugyvenimo klausimus, taip pat keliamas ypatingas klausimas – ar dėl su įsitikinimais susijusių kompromisų reikėtų atsisakyti savasties?

Į disputą įsitraukusi laidos viešnia, ponia Margarita Jankauskaitė – mokslininkė, Lygių galimybių plėtros centro ekspertė, sako, kad žmogaus teisių lauke, mes vengiame žodžio „tolerantiškumas“, nes toleruoti arba netoleruoti gali tas, kas turi galios, o savasčiai, kurią labai norime iškaikyti, būdingi daugybiniai atspalviai. Esant pažeidžiamojo pozicijoje, pasirinkimo alternatyvų neturima, nes neišvengiamai tenka prisitaikyti prie primetamos tvarkos. Diskusija, pasak viešnios, būtų kur kas taiklesnė, jeigu įsivestume tokias sąvokas, kaip atjauta, empatija, pagarba žmogui.

Ypatingą dėmesį būtina atkreipti į kritinę refleksiją, kitaip tariant, savybę, susijusią su asmenine patirtimi. Kas tas „privilegijuotas“ subjektas? Apie kokias privilegijas kalba pašnekovė? Kodėl empatija „sunkiai skinasi kelią į viršų“? Kokia individo sąveika su pasauliu, o pasaulio su juo? Koks drąsos ir empatijos santykis, kokį poveikį daro vertybių sistemos, jų kaita, koks „mano santykis su kitu”? Kviečiame išgirsti.

Temą aptarsime ir galimų atsakymų ieškosime kartu su laidos viešnia, ponia Margarita Jankauskaite – Lygių galimybių plėtros centro eksperte.

Laidos autoriai ir vedėjai – Eugenijus Skerstonas ir Vytenis Pauliukaitis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
logo

Pokalbių šou, kurio dramaturgija – iš anksto numatytos vedėjų prieštaros socialinėmis, buities ir išvaizdos kultūros, kasdienio bendravimo, lavinimosi, meno raiškos ir buities temomis. Žaismingi, dinamiški ginčai, kaip įprasta gyvenime, klausytojams turėtų sudaryti prasmingos pramogos įspūdį. Vedėjai neteiks receptų, kaip turėtų būti sprendžiamos kasdienės, mūsų gyvenime iškylančios, problemos. Jų siekis – suaktyvinti klausytojus ir jiems padėti atrasti savus sprendimus. Ved. Vytenis Pauliukaitis ir Eugenijus Skerstonas

Kiti laidos epizodai

Prieštaros

Daugiau
Radioteka sukurta pagal Vokietijos ambasados remiamą audio platformos projektą.