Daiktų istorijos. Sąsajos tarp Lietuvos ir Rumunijus, stogų dengimas ir sovietų persekiotas pasaulinio garso mokslininkas

Lietuvos ir Rumunijos ryšiai: tautų draugystė, užsimezgusi Ilzenbergo dvare

Ar kada girdėjote, kad Lietuvos-Latvijos pasienyje įsikūręs Ilzenbergo dvaras – tikra Rumunijos rezidencija? Viena jo šeimininkių buvo Rumunijos karalienės freilina, premjero dukra Livija Majoresku.

Apie tai, kaip vystėsi dviejų šalių santykiai, kokių įspūdžių Ilzenberge patyrė vienas ryškiausių Rumunijos intelektualų Titas Livijus Majoresku, kodėl paskutiniosios dvaro valdytojos buvo vien moterys ir kaip joms pavyko išsaugoti neišparceliuotas dvaro žemes.

Lietuvoje užmiršta pasaulinė mokslo įžimybė: istorija apie Tado Ivanausko šešėlyje gyvenusį Pranciškų Baltrų Šivickį

Pranciškus Baltrus Šivickis, be abejonės, ryškiausia lietuviška pavardė pasauliniame biologijos žemėlapyje. Ši labai spalvingos biografijos asmenybė gimė Lietuvoje, aukštąjį mokslą įgijo net keliuose JAV universitetuose, tačiau nepriimta tėvynėje, ilgą laiką profesoriavo Manilos universitete. Jau anuomentinėje respublikoje jo žinios atrodė pavojingai autoritetingos. Po savarankiško sprendimo sugrįžti, Šivickis vis tik buvo priimtas dėstytojauti Kauno universitete. Nemielas jis buvo visoms valdžioms. O jo konfliktas su Tadu Ivanausku tapo gerai žinoma mokslininkų tarpe intriga. Teisybės dėlei, sunku tai būtu vadinti konfliktu, nes jame nugalėtojas būdavo visada aiškus. Bet istorija – nepermaldaujama. Ji visuomet iškelia tiesą.

Skolą Pranciškui Šivickiui grąžiname „Daikų Istorijose“.

Pasakojimai apie namų „dangčius“: ką byloja stogai ir kodėl grįžta senosios dengimo technologijos

Ar kada susimąstėte, kad žvelgdami į miestų stogus galime papasakoti ne tik apie istorinę jų raidą, bet ir išanalizuoti, kas buvo turtingas, o kas – „biednas“, kas bažnyčią statė turėdamas lėšų, o kas – tik apsimesdamas. Ką pasakoja stogai, kaip jie teisingai įrengiami, kodėl vėl grįžta senosios stogų dengimo technologijos, ką reiškia „kirsti trušius“ ir daug kitokių įdomybių pamatysite „Daikų Istorijų“ siužete.

Ved. Saulius Pilinkus.

Pilinkus Saulius
Vedėjas
Pilinkus Saulius, Mildažytė Edita, Ramoškaitė Asta, Minkevičienė Monika
Redaktorius
Povilaitis Egidijus
Operatorius
Bytautaitė Lolita
Prodiuseris
Jarmolenko Vladimir, Bartkienė Liučija, Galvanauskas Saulius, Barakauskas Vaidas, Petrauskienė Laima, Kiselienė Valerija, Bertašiūtė Rasa, Kasparavičius Mindaugas, Morkūnas Eligijus, Stumbras Saulius, Čiapas Ramūnas
Pašnekovas
Dimša Edmundas, Šivickis Pranciškus Baltrus, Ivanauskas Tadas
Asmenybė
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau