Laba diena, Lietuva. Mokytojų bendruomenę šokiravo naujiena iš programos panaikinti užsienio autorius: žinia pasirodė kaip košmaras

Nerimą ir net teisinius ginčus įskėlę užsienio autoriai išbraukti iš 11 ir 12 klasių lietuvių kalbos ir literatūros bendrojo ugdymo programos projekto privalomų autorių sąrašo. Čia nebeliko Williamo Shakespeare`o, Johanno Wolfgango Goethe`ės, Albert`o Camus, Franzo Kafkos. Šie kūrėjai buvo vieninteliai užsienio rašytojai programoje. Nacionalinė švietimo agentūra ramina, kad projektas dar gali keistis. Apie šią situaciją savo nuomonę išsakė lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Lilija Bručkienė.

Pačiame antrojo karantino įkarštyje – praėjusių metų lapkričio 20 dieną – atsidariusi desertinė „Daktaras Desertas“ pirmojo gimtadienio gali ir nesulaukti. Desertinės įkūrėjai teigia gavę Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) raštą, kuriame nurodoma, kad desertinė privalo keisti ne tik pavadinimą, bet ir logotipą, interjerą, darbuotojų drabužius bei savo komunikaciją vartotojams. Savo ruožtu VMVT tikina nieko keisti nenurodžiusi ir teigia, kad patys desertinės vadovai į tarnybą atvyko nusiteikę ne geranoriškai. Šį įvykį įvertino advokatas Andrius Iškauskas.

Prieš metus pradėta skelbti apie pirmąsias sukurtas vakcinas nuo COVID-19 – panašiu laiku pasaulyje atsirado „Pfizer“ ir „AstraZeneca“ skiepai, netrukus prisijungė ir kitos kompanijos. Kas per šį laikotarpį gali būti tituluojami nugalėtojais farmacijos versle? Tai apžvelgė LRT žurnalistas Mindaugas Aušra.

Varniuose, restauruojant Žemaičių vyskupystės muziejų ir tvarkant jo prieigas, rastas XV-XVII amžiaus kapinynas. Kai kurie radiniai, kaip auksinis žiedas, pasitaikantys itin retai, nustebino archeologus. Ilgus metus paslaptis laikė ir pats pastatas. Rūsiuose atrastos kriptos ir senieji pamatų fragmentai gali būti dar iš pirmosios Varnių katedros. Daugiau iš Varnių pasakoja Aina Mizgirdė.

Naujas „Pfizer“ eksperimentinis vaistas nuo COVID-19 sumažina hospitalizacijos ar mirties riziką 89 proc., pranešė bendrovė. Kaip rašo „Sky News“, atrodo, kad rezultatai pranoksta tuos, kurie buvo gauti naudojant „Merck“ preparatą molnupiravirą, kuris sumažina tikimybę mirti nuo koronaviruso arba apsaugo nuo patekimo į ligoninę. Ketvirtadienį Jungtinė Karalystė tapo pirmąja šalimi, patvirtinusia „Merck“ sukurtą vaistą. Apie jį – pokalbis su Kembridžo universiteto ligoninės gydytoju Tumu Beinortu.

Kaip ir kiekvieną, taip ir šį penktadienį laidoje „Laba diena, Lietuva“ – MRU politologės Rimos Urbonitės komentarai apie svarbiausias šios savaitės politines aktualijas. Dėmesio centre – Gitano Nausėdos veto dėl mokamų testų darbuotojams, siūlymai švelninti buvusios valdžios įvestus alkoholio ribojimus ir „valstiečių“ interpeliacija Arūnui Dulkiui.

Eglių plantacijose ruošiamasi artėjančioms Kalėdoms. Į užsienį iš didžiausios Lietuvoje plantacijos jau vežamos pirmos siuntos. Pastaraisiais metais šio verslo savininkams netrūksta rūpesčių. Dėl pandemijos rasti darbuotojų vis sunkiau. O dėl „Brexito“ teko keisti eksporto kryptis. Daugiau iš eglių plantacijos Joniškio rajone pasakoja Aina Mizgirdė.

Kai kuriose šalies parapijose dvasininkai jau pradėjo kasmetį lankymąsi tikinčiųjų namuose, arba kitaip kalėdojimą. Kodėl šiemet anksčiau kunigai pradėjo tą daryti ir kiek laiko truks kalėdojimas, domėjosi kolegė Vesta Tizenhauzienė.

Ved. Guoda Pečiulytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau