Sveikata. Neįprastai anksti vaikus pulti ėmęs peršalimo virusas neramina medikus – ar tai yra COVID-19 pandemijos pasekmė?

Sveikata

2021.10.27 16:30

Sveikata. Neįprastai anksti vaikus pulti ėmęs peršalimo virusas neramina medikus – ar tai yra COVID-19 pandemijos pasekmė?

11
00:00
00:00
00:00
Iškelti grotuvą
  • Grojimo greitis:

JAV, Japonijos ir Europos medikus neramina augantis vaikų sergamumas respiraciniu sincitijaus virusu (RSV) ir tai gali būti susiję su COVID-19 pandemija. Įdomu tai, kad RSV užsikrėtimų skaičius įprastai augdavo šaltuoju metų laiku, tačiau dabar sergamumo pakilimas registruotas neįprastai vėlai – pavasario pabaigoje, vasarą. Pavyzdžiui, vienoje Šveicarijos sostinės ligoninių vaikų padidėjęs sergamumas RSV registruotas birželio–rugpjūčio mėnesiais. Tokijaus mokslininkai pranešė didžiausią metinį RSV atvejų skaičių nuo šio viruso stebėjimo pradžios, t. y. 2003 metų. Jungtinės karalystės medikai, stebintys augantį sergamumą RSV ir jo sukeliamą bronchiolitą, su nerimu ruošiasi žiemos sezonui. Daugiausia RSV serga kūdikiai iki vienerių metų. Kokia sergamumo šiuo virusu situacija Lietuvoje? Pokalbis su LSMU Kauno ligoninės Vaikų priėmimo skubios pagalbos ir intensyvios terapijos skyriaus vadovu Dariumi Varaškevičiumi.

Kita laidos tema – astma, kuri kankina daugiau nei 300 mln. pasaulio gyventojų ir tai yra viena iš 8 dažniausių lėtinių ligų Lietuvoje. Skaičiuojama, kad šiuo metu lėtine astma serga daugiau nei 67 tūkst. gyventojų. Astmą mes dažniausiai įsivaizduojame kaip alerginių susirgimų palydovę, tačiau ši liga gali būti ir paveldima. Priepuolius sukelti taip pat gali ir tabako dūmai, rūkas, šaltis, stresas, vaistai, fizinis krūvis ir net virusinės infekcijos. Kartu įdomu ir tai, kad astmos atvejų daugiau registruojama išsivysčiusiose šalyse. Ar yra prevencinių priemonių, kurios padėtų šios ligos išvengti ar bent jau rečiau su priepuoliais susidurti? O gal sergant šia lėtine liga visą likusį gyvenimą turėsime vartoti vaistus? Apie tai pokalbis su Kauno klinikų Plaučių kraujagyslių ir difuzinių ligų sektoriaus vadove, gydytoja pulmonologe doc. Kristina Biekšiene.

Ved. Laura Adomavičienė

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
logo

Medicinos profesionalų patarimai ir sveikatos naujovės – sveikos gyvensenos. Laida transliuojama trečiadieniais 16.30 val.

Kiti laidos epizodai

Sveikata

Daugiau
Audioteka sukurta pagal Vokietijos ambasados remiamą audio platformos projektą.