Sveikata. Iš pirmų lūpų – apie įtampą COVID-19 reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriuje

Sveikata

2021.10.20 16:30

Sveikata. Iš pirmų lūpų – apie įtampą COVID-19 reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriuje

11
00:00
00:00
00:00
Iškelti grotuvą
  • Grojimo greitis:

Statistikos departamento duomenimis, šiandien COVID-19 serga 27,5 tūkst. Lietuvos gyventojų. Medikai įsitikinę – tai dar toli gražu ne bangos viršūnė. Į ligonines kasdien su COVID-19 diagnoze paguldoma apie pusantro šimto pacientų, tiek pat jų kasdien gydoma reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriuose. Šie sunkūs pacientai be sąmonės guli prijungti prie dirbtinės plaučių ventiliacijos aparatų ar EKMO sistemų. Prie jų nuolat budi medikų komandos, iš kurių arčiausiai paciento visada yra slaugytojai. Santaros klinikų Reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriaus slaugytoja bei koordinatorė Ingrida Chramčenko atvirai pasakoja apie tai, kaip šiandien, kaistant situacijai ligoninėse, atrodo reanimacijos ir intensyvios terapijos slaugytojo darbo diena.

Kita laidos tema – asmeninis asistentas žmogui su negalia. 2020 m. pabaigoje mūsų šalyje gyveno apie 230 tūkst. asmenų su negalia, kuriems dažniausiai kasdien reikia artimųjų ar profesionalių darbuotojų pagalbos. Negalios spektras labai platus: nuo piktybinių navikų, kraujotakos sistemos, skeleto bei raumenų ligų iki psichikos bei elgesio sutrikimų. Vieniems sunku nuvykti į darbą, ugdymo įstaigą, į valstybines institucijas tvarkyti būtinų dokumentų arba tiesiog apsipirkti parduotuvėje.

Dažnai sunkesnę negalios formą turinčius žmones prižiūri šeimos nariai: jeigu vaikui, tėčiui ar mamai reikia kasdienės nuolatinės priežiūros, dažnai vienas šeimos narių turi tiesiog mesti darbą ir likti namuose. Tada ir jis iškrenta iš darbo rinkos, o šeimos pajamos balansuoja ant skurdo ribos.

Tokioms šeimoms nuo liepos į pagalbą skuba asmeniniai asistentai. Mat nuo šių metų kovo Seimas priėmė įstatymo pakeitimą, kuriuo asmeninio asistento pagalba įteisinta kaip nuolatinė. Nuo liepos 1-osios iki kitų metų asmeninę pagalbą planuojama suteikti 600 žmonių su negalia, o vėliau kasmet planuojama 1,5 tūkst. negalią turinčių žmonių paskirti po asmeninį asistentą. Kaip iš arti atrodo projektas žvelgiant tiek asmeninio asistento, tiek neįgaliojo akimis, papasakos asmenine neįgaliojo asistente tapusi Viktorija Kareckaitė bei Žmonių su negalia teisių stebėsenos komisijos pirmininkė ir informacinės kampanijos „Jokio skirtumo“ socialinės iniciatyvos konsultantė Kristina Dudonytė.

Ved. Laura Adomavičienė

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
logo

Medicinos profesionalų patarimai ir sveikatos naujovės – sveikos gyvensenos. Laida transliuojama trečiadieniais 16.30 val.

Kiti laidos epizodai

Sveikata

Daugiau
Audioteka sukurta pagal Vokietijos ambasados remiamą audio platformos projektą.