Pasaulio 5. Geopolitinės tektoninės plokštės pajudėjo: AUKUS įtaka Azijos-Ramiojo vandenyno regionui ir transatlantiniams santykiams

Pasaulio 5

2021.10.03 12:10

Pasaulio 5. Geopolitinės tektoninės plokštės pajudėjo: AUKUS įtaka Azijos-Ramiojo vandenyno regionui ir transatlantiniams santykiams

11
00:00
00:00
00:00
Iškelti grotuvą
  • Grojimo greitis:

Naujasis Jungtinių Valstijų, Jungtinės Karalystės ir Australijos saugumo paktas AUKUS – rimčiausias iki šiol Jungtinių Valstijų signalas apie tai, kad Azijos-Ramiojo vandenyno regionas tampa svarbiausia jų geopolitinių interesų zona. Niekam nekyla abejonių, kad susitarimas yra atsakas į Kinijos vis agresyvesnį komunistinės Kinijos elgesį Azijos-Ramiojo vandenyno regione

Pagal susitarimą, kuris apžvalgininkų jau vadinamas svarbiausiu geopolitinių aljansų perkonfigūravimu nuo Šaltojo karo pabaigos, amerikiečiai ir britai su australais dalinsis branduoline technologija, leisiančia Australijai statytis branduolinių povandeninių laivų laivyną.

Susitarimo atgarsiai vilnija ne tik Azijos-Ramiojo vandenyno regione, bet ir abipus Atlanto. Labiausiai jis įsiutino Prancūziją, kuri neteko 36 mlrd. JAV dolerių vertės kontrakto, pagal kurį Australijai buvo pažadėjusi pristatyti povandeninius laivus, tik ne branduolinius, o dyzelinius.

Kuo svarbus naujasis saugumo paktas Jungtinėms Valstijoms, Kinijai ir Australijai ir kaip kintantys Vašingtono geopolitiniai prioritetai paveiks Transatlantinius santykius?

Laidos pašnekovai: Oksfordo universiteto tarptautinių santykių profesorė Rosemary Foot ir Salemo universiteto profesorius Kanishkanas Sathasivamas.

Ved. Lukas Kivita

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
logo

„Pasaulio 5“ – svarbiausių tarptautinių aktualijų analizė, kurioje klausimus užduodate ne tik mes, bet ir klausytojai. Įvykius aptariame penkiais pjūviais, kuriuos diktuoja LRT radijo klausytojai ir Lietuvos aukštųjų mokyklų studentai. Atsakymų į jūsų klausimus padės ieškoti politologai, apžvalgininkai ir politikos formuotojai. Visa tai – kad geriau suprastumėte, kas diktuoja užsienio politikos darbotvarkę. Laida transliuojama sekmadieniais 12.10 val.

Kiti laidos epizodai

Pasaulio 5

Daugiau
Radioteka sukurta pagal Vokietijos ambasados remiamą audio platformos projektą.