Afganistaniečiai kovoja už pragyvenimą: JAV įšaldžius šalies centrinio banko turtą, žmonės negali iš bankų išsiimti pakankamai grynųjų

Po chaotiško JAV karių išvedimo iš šalies trapi Afganistano ekonomika susiduria su sunkumais, nes Jungtinės Valstijos įšaldė dalį šalies centrinio banko turto užsienyje, kurio vertė 9,5 mlrd. JAV dolerių.

Praėjo mėnuo nuo rugpjūčio 15 d., kai Talibanas užėmė sostinę Kabulą, ir saugumo padėtis mieste labai pasikeitė. Tačiau dėl Afganistano centriniam bankui priklausančio turto įšaldymo vyriausybei trūksta lėšų. Dabar Kabulo gyventojai kovoja už pragyvenimą.

Gyventojai negali susirasti darbo, nes iš šalies išvyko daug užsienio institucijų. Vyriausybė vėl pradėjo dirbti, tačiau kai kurie tarnautojai negali eiti į darbą, nes negali gauti atlyginimo. Žmonės negali gauti pakankamai grynųjų pinigų ir iš bankų.

Atskiruose interviu Kinijos centrinei televizijai Kabulo gyventojai sako, kad juos glumina ir piktina tai, kad JAV įšaldė Afganistano turtą.

Dėl finansų trūkumo Afganistano centrinis bankas nustatė viršutinę ribą, iki kurios kiekvieną kartą iš komercinių bankų gali būti atsiimama pinigų suma. Kiekvieną kartą iš banko sąskaitos leidžiama išsiimti ne daugiau kaip 20 000 afganių. Dėl šio apribojimo vietinius gyventojus apėmė panika. Dėl jo Kabulo gyventojai taip pat plūdo į bankus, tikėdamiesi atsiimti kuo daugiau santaupų.

Vietos gyventojų teigimu, dėl JAV įšaldyto afganų turto Kabulo gyventojai gyvena sunkiau, o vietos verslas beveik sustojo. Samimas sakė, kad dabar žmonės beveik negali apsipirkti. Jie negali gauti pakankamai pinigų iš bankų, net jei yra turtingi.

Dėl nuolatinio karo ir nestabilumo Afganistano ekonomika yra labai silpna ir priklausoma nuo tarptautinės pagalbos. Remiantis Pasaulio banko statistiniais duomenimis, 2020 m. visa tarptautinė parama Afganistanui sudarė 42,9 proc. BNP.

Afganistano užsienio reikalų ministro pareigas einantis Amiras Khanas Muttaqi antradienį paragino tarptautines organizacijas, įskaitant Pasaulio banką, toliau teikti pagalbą Afganistanui.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau