N-14

Romantinė drama „Dainos iš antro aukšto“

Europos kinas. Švedų režisieriaus Roy Anderssono filmų retrospektyva.

Dainos iš antro aukšto (Sanger fran andra vaningen). Romantinė drama. 2000 m. Režisierius: Roy Andersson.

Vaidina: Stefan Larsson, Torbjorn Fahlstrom, Sten Andersson, Hanna Eriksson, Lucio Vucina, Rolando Nunez, Per Jornelius, Peter Roth, Klas-Gosta Olsson, Nils-Ake Eriksson, Tommy Johansson, Sture Olsson, Fredrik Sjogren, Bengt C. W. Carlsson, Lars Nordh.

Danija, Norvegija, Švedija. N-14.

Filmo sumanymą Roy Anderssonas brandino nuo 9-ojo dešimtmečio pradžios, kai atrado perujiečių poetą Cesarą Vallejo. Ištraukos iš jo eilėraščio „Tarp dviejų žvaigždžių suklupus“ lydi visą filmą.

Metro važiuojančio žmogaus veidas išteptas suodžiais. Jis turi lagaminą su sudegusiais dokumentais. Kitas vyras guli koridoriuje įsikibęs į viršininko, kuris jį ką tik atleido, koją ir rauda: „Aš čia dirbau trisdešimt metų!“ Kavinėje kažkas laukia savo tėvo, kuris dėl draudimo pinigų sudegino nuosavą baldų parduotuvę... Gatvėse nusidriekia nesibaigiantys automobilių kamščiai. Verslininkai, negalintys išspręsti brangstančios darbo jėgos problemos, spokso į krištolinį rutulį. Visi kažkur eina, tačiau kelionės priežastis ir tikslas išnykę… Daugybei žmonių tą naktį sunkiai sekasi užmigti...

Roy Anderssonas norėjo ir labai paprasto, poetiško, beveik dokumentinio stiliaus filmo, ir kartu polemiškos, politiškos satyros. Režisieriui pavyko sujungti abu pradus.

Filmo veikėjai baltai nugrimuotais veidais primena šmėklas. „Vakarų pasaulyje baltas veidas asocijuojasi su klounu, jį taip pat aptinkame japonų teatre, – sako režisierius. – Abiem atvejais jis reprezentuoja žmonių giminę ir yra universalus. Aš ieškau universalumo, nes manau, kad mes visi esame panašūs. Taip siekiu, kad žiūrovas pajustų empatiją. Filmas pasakoja apie mažą žmogų, kuris yra sukūręs pabaisą.“

Tarptautiniame Kanų kino festivalyje filmas apdovanotas žiuri prizu. Norvegijos filmų festivalyje įteiktas kino kritikų apdovanojimas. Pelnė 5 Švedijos kino prizus „Guldbagge“. Iš viso 9 apdovanojimai ir 5 nominacijos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.