Panorama. Neteisėtos migracijos iššūkiai: fizinės sienos statybos ir ES diplomatinės pastangos

Vyriausybė planuoja Baltarusijos pasienyje nutiesti 500 kilometrų tvoros. Migrantų srautą turinčio stabdyti įrenginio statybas palaiko ir valdantieji, ir opozicija. Tuo metu per parą į Baltarusiją apgręžus per 300 migrantų – kol kas daugiausiai pastaruoju metu – Aliaksandras Lukašenka pareiškė, kad tai gresia konfliktu. Lietuvos vidaus reikalų ministrė teigia, kad plano dėl migrantų nekeis.

ES diplomatijos tarnyba iškvietė Baltarusijos atstovą Briuselyje ir pareikalavo, kad Minskas liautųsi vertęs migrantų srautą į Lietuvą „keršto instrumentu“, ir pabrėžė, kad Briuselis akylai stebės, ar Irakas laikosi pažado dešimčiai dienų atšaukti skrydžius į Baltarusijos sostinę.

Po nepriklausomybės valstybės sienas iš naujo nustatinėję specialistai sako – tuomečiai santykiai su Baltarusija nekėlė minčių, kad nuo kaimynės reikia fiziškai atsitverti. Šiandien Vyriausybė siekia kuo greičiau pradėti sienos su Baltarusija statybas. Tačiau statybų ekspertai dėl tempų atsargesni: koją kišti gali statybinių medžiagų stygius visame pasaulyje, dar didesne problema įvardijama biurokratija. Vyriausybė žada šias kliūtis naikinti.

Muitinės pareigūnai pastarosiomis dienomis nuodugniau tikrina iš Baltarusijos traukiniais vežamus krovinius. Priežastis – smarkiai išaugusi cigarečių kontrabanda. Lietuva negali efektyviai užkirsti jai kelio, nes sąstatų negali patikrinti rentgenu. Įrenginys sugedo dar 2016-taisiais. Užsienio reikalų ministro teigimu, neatmetama stabdyti krovinius.

Artėjantis šildymo sezonas, prognozuojama, bus ketvirtadaliu brangesnis nei praėjęs. Panašiai tiek už centrini šildymą mokėta 2018-taisiais. Šilumininkų teigimu, didžiausią pokytį pajus tų savivaldybių gyventojai, kur kūrenama vien biokuru.

Statistikos departamento duomenimis, kas ketvirtoje įmonėje imuniteto koronavirusui neturi kone pusė darbuotojų. Skatindamos juos skiepytis, įmonės kviečia į darbovietes atvykti vadinamuosius „skiepobusus“. Kiti darbuotojus bando skatinti piniginėmis premijomis.

Baltarusijos sportininkė Kryscina Cimanouskaja, kuriai Lenkija suteikė prieglobstį, yra saugoma diplomatinių tarnybų. Varšuvoje surengtoje spaudos konferencijoje 24-erių bėgikė sakė esanti laiminga, nes jaučiasi saugi, ir laukia į Varšuvą automobiliu iš Kijevo vykstančio sutuoktinio.

Bulgarijos pareigūnai įspėja, kad beveik visi šalyje siaučiantys gaisrai kilo dėl žmogaus veiklos, o liepsnos sparčiai plinta, tvyrant karštiems, sausiems ir vėjuotiems orams. Kaimyninėje Turkijoje ugniai pasiekus Egėjo jūros pakrantėje esančią šiluminę elektrinę, netoliese esančio miestelio gyventojus teko evakuoti laivais.

Permainingi šiųmečiai orai atsiliepė lietuviškų obuolių derliui. Kai kurių veislių vaisiai jau nubyrėjo net nesulaukę skynimo. Prognozuojama, kad šiemet derliaus bus maždaug trečdalis pernykščio. Augintojai sako, dėl to kils obuolių kaina, tačiau ir tai esą nepadengs patirtų nuostolių.

Klaipėda jau paskendo džiazo muzikos garsuose: prasidėjo tradicinis Klaipėdos pilies džiazo festivalis. Pasak organizatorių, pandemija gerokai apsunkino svečių iš užsienio atvykimą, tačiau scenoje netrūks tarptautinių projektų, pasirodys atlikėjai iš Švedijos, Ukrainos ir Sakartvelo.

Vilniuje, Jono Meko vizualiųjų menų centre, atidaryta režisieriaus Arūno Matelio kuruojama paroda, kurioje eksponuojamos fotografo Gintauto Beržinsko nuotraukos, kurtos Arūno Matelio filmo „Nuostabieji lūzeriai. Kita planeta“ aikštelėje. Jos, ir kaip filmas, suteikia progą į profesionalias dviračių lenktynes pažvelgti iš labai arti. Tik 10 fotografų kasmet įgyja teisę su savo motociklininkais važiuoti šalia dviratininkų. Tarp jų buvo ir Arūno Matelio filmavimo grupė. Iš pradžių šias nuotraukas ketinta panaudoti filme, per dvejus metus padaryta per 14 000 fotografijų. Montaže to galiausiai atsisakyta, o tūkstančiai unikalių fotografijų liko. Nedidelę jų dalį dabar galima išvysti parodoje. Ji Jono Meko vizualiųjų menų centre veiks iki rugpjūčio 14 dienos.

Ved. Marijus Žiedas

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau