Sveikata. Nėra nieko lengviau, kaip mesti rūkyti: kiek šioje kovoje veiksmingi alternatyvūs elektroniniai pakaitalai?

Sveikata

2021.07.28 16:30

Sveikata. Nėra nieko lengviau, kaip mesti rūkyti: kiek šioje kovoje veiksmingi alternatyvūs elektroniniai pakaitalai?

11
00:00
00:00
00:00
Iškelti grotuvą
  • Grojimo greitis:

Rūkymas yra priklausomybės liga, kuri kasmet nusineša apie 6 milijonus gyvybių pasaulyje, neskaičiuojant milijardų eurų, kurie yra išleidžiami rūkymo pasekmėms gydyti: plaučių, širdies ir kraujagyslių ligoms, onkologinėms ligoms ir pirmiausia plaučių vėžiui. Mat yra žinoma, kad šia liga rūkantys suserga 20 kartų dažniau.

Rūkymo problemos mastą Lietuvoje iškalbingiausiai rodo statistika. „Eurobarometro“ apklausos duomenimis, Lietuva pagal rūkančių gyventojų skaičių yra devinta tarp visų Europos Sąjungos šalių. Lietuvoje tradicinius tabako gaminius rūko 28 proc. apklaustųjų. Tai yra 5 proc. daugiau nei Europos Sąjungos vidurkis. Čia lyginant su vidurkiu populiaresnės ir elektroninės cigaretės bei kaitinamasis tabakas. Juos bent kartą bandė 16 proc. visų apklaustųjų Lietuvoje, o tai yra 2 proc. daugiau nei Europos Sąjungos vidurkis.

Elektroninės cigaretės bei kaitinamasis tabakas kai kuriose šalyse, pavyzdžiui, Jungtinėje Karalystėje, yra laikoma palankesne sveikatai alternatyva, padedančia atsikratyti šio žalingo įpročio. Ir visuomenėje yra paplitusi nuomonė, kad tradiciniuose rūkaluose esančios dervos kenkia labiau nei nikotinas. Tiesa tai ar reklaminis triukas, kurį skleidžia elektroninių rūkymo pakaitalų gamintojai?

Apie kompleksinę pagalbą metantiems rūkyti LRT RADIJO laidoje „Sveikata“ kalbame su šeimos gydytoja dr. Viktorija Andrejevaite, RVUL toksikologu bei Vilniaus universiteto docentu dr. Robertu Badaru ir gydytoju psichoterapeutu Dainiumi Jakučioniu.

Ved. Laura Adomavičienė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
logo

Medicinos profesionalų patarimai ir sveikatos naujovės – sveikos gyvensenos. Laida transliuojama trečiadieniais 16.30 val.

Kiti laidos epizodai

Sveikata

Daugiau
Audioteka sukurta pagal Vokietijos ambasados remiamą audio platformos projektą.