Laba diena, Lietuva. Per sieną su Baltarusija į Lietuvą šiemet bandė patekti triskart daugiau imigrantų nei per praėjusius metus

Vyriausybė nutarė papildomai nebepirkti „Johnson & Johnson“ vakcinos. Bus įsigytas tik jau suplanuotas kiekis – 700 tūkst. dozių, jos bus pristatytos iki šių metų pabaigos ir turėtų užtikrinti skiepijimo poreikį. „Johnson & Johnson“ vakcina yra tinkama ir veiksminga imunitetui susidaryti, tačiau, pagal šiuo metu turimus duomenis, ji netinka pakartotinei vakcinacijai. Apie tai LRT TELEVIZIJOS laidos „Laba diena, Lietuva“ vedėja Rasa Tapinienė kalbasi su sveikatos apsaugos ministerijos kanclere Jurgita Grebenkoviene ir Vėžio instituto onkoimunologas Mariumi Strioga.

Vilniaus savivaldybei paskelbus apie galimybę pasiankstinti antrąją „AstraZenecos“ vakcinos nuo koronaviruso dozę, prie vakcinavimo centro „Litexpo“ parodų rūmuose šįryt nusidriekė didžiulė žmonių eilė. Neišvengta ir grūdimosi, tačiau bandymai apeliuoti į sąžinę „alkūnių meistrų“ buvo atremti. Praėjusią savaitę be registracijos taip pat buvo skiepijami abiturientai, tačiau jaunimui taip pavyko be chaoso, kokį sukėlė jų tėvų ir senelių karta. Plačiau – kolegė Aistė Valiauskaitė.

Išaugusi infliacija augina ir prekių bei paslaugų kainas, o tai reiškia, kad mažėja pinigų perkamoji galia. Portalo LRT.lt kalbintų ekonomistų vertinimu, šis reiškinys yra pereinamojo laikotarpio po pandemijos pasekmė. Ar tai trumpalaikis efektas, ar artimiausius metus tik stiprės, kalbamės su Lietuvos banko vyresniąja ekonomiste Laura Mociūnaite.

Išaugus nelegalių migrantų srautams pasienyje su Baltarusija, kokių veiksmų imtis, Vyriausybėje tarėsi Nacionalinio saugumo komisija, o Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto nariai susipažinti su situacija prie valstybės sienos išvyko į Gintaro Žagunio užkardą. Šiemet į mūsų šalį iš Baltarusijos jau bandė patekti apie pustrečio šimto neteisėtų migrantų, daugiausia – Irako piliečių. Tai – tris kartus daugiau nei per visus praėjusius metus.

Lietuvių kalbos ir literatūros žinių patikrinimu abiturientams prasidėjo brandos egzaminų sesija. Tai yra vienintelis privalomas egzaminas. Šiemet jis, kaip ir kiti, pailgintas penkiolika minučių, tad rašinio rašymui skirta keturios valandos ir penkiolika minučių. Egzaminus gali laikyti ir izoliacijoje dėl koronaviruso infekcijos turintys būti abiturientai. Visiems kandidatams privalu dėvėti apsaugines kaukes, o tiems, kurie į egzaminų centrą atvyksta iš izoliacijos, būtinas respiratorius. Atvykstant iš izoliacijos, privalu pateikti ir neigiamą testo rezultatą.

Nuo šios savaitės Lietuvoje bus galima išsiimti Europos Sąjungos skaitmeninį COVID pažymėjimą, supaprastinantį keliones tarp ES šalių. Tokia galimybė e.sveikatos sistemoje atsirado jau šiandien, bet ne visiems – šią akimirką pažymėjimą gali išsiimti maždaug 300 tūkst. Lietuvos gyventojų, kurie yra persirgę ar paskiepyti. Duomenys palaipsniui keliami ir artimiausiomis dienomis pažymėjimai bus sugeneruoti didesnei daliai žmonų. Pulti planuoti kelionių dar nereikėtų – vienose valstybėse pažymėjimas pradės veikti tik liepą, kitose procesas gali užsitęsti dar ilgiau. Kaip įvedamas šis – keliones per pandemiją palengvinti turintis – pažymėjimas, domisi kolega Briuselyje Mindaugas Laukagalis.

Pirminiais duomenimis, Vokietijos kanclerės Angelos Merkel partija, Krikščionių demokratų sąjunga, pirmauja rinkimuose į Saksonijos-Anhalto federalinės žemės parlamentą. Landtago rinkimai laikomi paskutiniu oficialiu rinkimų nuotaikos išbandymu prieš šių metų rugsėjį vykusius rinkimus į Bundestagą. Kita aktualija – JAV prezidento Joe Bideno vizitas į Europą. Apie tai – pokalbis su politologu Linu Kojala.

Įtampą tarp Indijos ir Pakistano didina kova dėl ilgagrūdžių, specifiško aromato basmati ryžių. Jie populiarūs abiejų šalių virtuvėse bei eksporto sektoriuose, tačiau Indija nusprendė Europos Sąjungoje šiuo ryžius įteisinti kaip savo produktą – gauti Saugomos geografinės nuorodos žymą, kuri suteiktų teisę būti vienintele basmati ryžių tiekėja ES šalims.

Tęsiame reportažų ciklą apie „Auksinių scenos kryžių“ laureatus – šįkart kviečiame į pažintį su spektaklio „Didysis sprogimas“, laimėjusio spektaklio vaikams ir jaunimui kategorijoje, kūrybine grupe. Tai Klaipėdos lėlių teatro ir Izraelio ITIM trupės bendras darbas. Šio spektaklio visi personažai sukurti iš neįprastų teatrui medžiagų – įvairiausių elektronikos detalių.

Socialinių tinklų naujienų apžvalga.

Ved. Rasa Tapinienė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau