Nenušaunami siužetai. Du vokiškų detektyvų tipai

Nenušaunami siužetai

2021.05.03 18:12

Nenušaunami siužetai. Du vokiškų detektyvų tipai

11
00:00
00:00
00:00
Iškelti grotuvą

Šiandieninėje laidoje kalbama apie vokiškus detektyvus. Jie epizodiškai patenka beveik į kiekvieną „Nenušaunamų siužetų“ seriją, bet į ketvirtą (po JAV, JK ir Prancūzijos) detektyvinio turinio leidybos šalį įdėmiau žvilgtelėta tik dabar.

Laidos vedėjai savo vokiškų detektyvų skaitymo patirtį suklasifikavo ir atrado du tipus: lokalūs detektyvai, kuriuose pasakojama ir smulkiai aprašoma kokia nors Vokietijos vietovė. Juos labiausiai ir mėgsta tų vietovių gyventojai. Pavyzdžiui, Triero knygynuose yra atskiri staliukai, ant kurio sukrauti detektyvai, kurių veiksmas vyksta arba pačiam Triero mieste, arba apylinkėse. Šiam tipui priklauso ir gausiai leidžiami Alpių detektyvai, iš kurių laidos vedėjui Ernestui Parulskiui didžiausią įspūdį padarė Jörgo Maurerio ekscentriški romanai, neišversti, deja, nei į anglų, nei į lietuvių kalbas.

Antro tipo detektyvuose pasakojama apie vokiečius kitose pasaulio šalyse. Laidos vedėja Rasa Drazdauskienė rekomenduoja perskaityti vokiečio ir bavaro Mario Giordano kriminalinių romanų seriją, kurioje detektyvines mįsles lukštena Sicilijoje gyvenanti tetulė Poldi. Beje, tai rekomendacija su viena, bet svarbia išlyga – šiuos romanus geriausia skaityti viešint Sicilijoje.

Na, o rekomendaciją be išlygų, kalbant apie antro tipo detektyvus, gauna Jean-Luco Banaleco romanai apie Bretanę – pavyzdžiui, „Port Belono nepažįstamasis“, „Broseliando paslaptis“, „Pavojus Iruazo jūroje“. Tai serija detektyvų apie komisarą Diupeną, tiriantį nusikaltimus įvairiose Bretanės vietovėse. Bretanė šiuose detektyvuose aprašyta taip puikiai, kad praktiškai po kiekvieno romano norisi atsistoti ir vos ne pėsčiom išeiti ten gyventi visam laikui. Žinoma, reikia patikslinti, kad „Jean-Luco Banalec“ yra vokiečio Jorgo Bongo slapyvardis.

Laidoje taip pat paminimi (o kai kurie ir rekomenduojami) dar keli vokiečių autoriai: Jakobas Arjouni, rašantis apie turkų kilmės detektyvą Kemalį Kajankają, medicininių trilerių rašytojas Sebastianas Fitcekas, Anna Johanson ir jos Šiaurės jūros saloje vykstantys detektyvai bei, galiausiai, Vokietijos farmacijos magnatas Dirkas Rossmannas, parašęs į bestselerius patekusį trilerį. Šis autorius suformavo ir būsimos laidos temą, kurioje bus nagrinėjami trileriai – geri, blogi ir labai blogi.

Ved. Rasa Drazdauskienė ir Ernestas Parulskis

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.
logo

Laidoje du patyrę detektyvų skaitytojai aptaria detektyvinių romanų būsenas pasaulyje ir Lietuvoje, pakeliui užkabindami ir naujienas iš kinematografinių detektyvų pasaulio. Laida transliuojama pirmadieniais 18.12 val.

Kiti laidos epizodai

Nenušaunami siužetai

Daugiau
Audioteka sukurta pagal Vokietijos ambasados remiamą audio platformos projektą.