Laba diena, Lietuva. Kokioms grupėms vertėtų skirti prioritetą vakcinacijos procese?

Antradieninis politologės Jūratės Novagrockienės komentaras. Politologė aptaria Vyriausybės sprendimus ir jos gebėjimą suvaldyti pandemiją.

SAM praneša, kad šią savaitę žada pradėti skiepyti didelius kolektyvus ir šitaip tikisi sunaudoti užsilikusias vakcinas. Savivaldybės sako, kad reikėtų leisti skiepyti kuo platesnes mases žmonių. Komentuoja prof. Saulius Čaplinskas.

Naujausiais duomenimis, visoje Lietuvoje koronavirusu yra užsikrėtę 64 policijos pareigūnai, tačiau tikėtina, kad sergamumas kaip visada ūgtelės po visuotinių patikrų, kaip praėjusį savaitgalį. Čia jie neturi pasirinkimo – turėti kontaktą ar ne, tai reiškia, kad dalis pareigūnų užsikrečia vykdydami pareigą. Tačiau jie nėra tarp prioritetinių skiepijimo grupių. Dalis pareigūnų dėl to ketina ir surengti protesto akciją šalia Vyriausybės. Apie tai – pokalbis su Policijos profesinės sąjungos pirmininke Roma Katiniene.

Autonomiją nuo Danijos turinti Grenlandija balsuoja parlamento rinkimuose. Dvi didžiausios partijos nesutaria, ar leisti pradėti retųjų metalų ir urano kasyklos projektą. Jo šalininkai akcentuoja apčiuopiamą ekonominę naudą. Oponentai baiminasi dėl neatitaisomos žalos nepaliestai salos gamtai. Pasakoja LRT užsienio naujienų redaktorius Justinas Vainilavičius.

Sostinės Kražių kolonija, dar kitaip dažnai vadinama, tiesiog Montvilos kvartalo vardu, paskelbta valstybės saugomu kultūros vertybės objektu. Trikampio formos kvartalą tarp Lukiškių kalėjimo ir aikštės sudaro 22 secesijos stiliaus dviaukščiai ir triaukščiai namai. Paveldo specialistai sako, kad dabar jau valstybės saugomų namų savininkai turės teisę gauti lėšų už pastatų restauravimą.

Jungtinės Valstijos iš Maskvos reikalauja pasiaiškinti dėl provokacijų prie Ukrainos sienos. Vašingtonas sako, kad pranešimai apie Rusijos telkiamą kariuomenę yra patikimi. Daugėja nuogąstavimų, kad po septynerių metų derybų dėl taikos, rusenantis konfliktas vėl gali įsižiebti. Komentuoja politologas Linas Kojala.

Vištienos sparneliai, kiaušiniai, prekybos centrų dovanų kuponai ir piniginiai prizai – tokiomis iniciatyvomis Kinijos valdžia ir verslas siekia paskatinti gyventojus aktyviau skiepytis. Pekinas turi ambicingą tikslą – iki vasaros paskiepyti pusę piliečių. Kol kas tokių yra tik 4 proc. – vakcinų gamintojai susitelkę į eksportą, o šalies viduje procesas juda lėtai. Tiesiogiai iš Kinijos pasakoja Šanchajuje gyvenantis lietuvis Mindaugas Skrupskelis.

Namuose uždarytas, perversmo organizavimu apkaltintas Jordanijos princas Hamza prisiekė „ištikimybę“ savo netikram broliui, karaliui Abdula. Abi pusės nusprendė kalbėtis ir taip deeskalavo precedento neturintį viešą konfliktą, o generalinė prokuratūra žiniasklaidai uždraudė apie tai kalbėti. Jordanija – ne pirma karališkosios krizės šiemet sukrėsta monarchija.

Žieminėmis, dygliuotomis padangomis galima važinėtis iki gegužės 10 dienos. Vyriausybė dėl karantino praėjusią savaitę pratęsė padangų keitimo terminą. Reporteris Žygintas Abromaitis lankėsi padangų keitimo vietose. Pasak servisų atstovo, norinčiųjų keisti padangas skaičius – jau išaugęs.

Dar negausu žydinčių augalų, o jau skraido pirmieji pavasario drugiai – kartais netgi sniegui boluojant galime išvysti ryškiai geltonus citrinukus, spalvingus dilgėlinukus. Drugių pasirodymas – ne tik pavasario įsitvirtinimo ženklas, bet ir džiaugsmas gamtos bičiuliams. Pasakoja gamtininkas Almantas Kulbis.

Panevėžietė, norėjusi gyventi kuo mažiau suvartodama ir teršdama aplinką bereikalingu plastiku, metė darbą mokykloje ir įkūrė verslą. Moteris atidarė parduotuvę „Be atliekų“, kurioje visos prekės parduodamos be pakuočių. Ar panevėžiečiai susidomėjo tokia galimybe, domėjosi Vesta Tizenhauzienė.

Ved. Rasa Tapinienė.