Atrask Lietuvą. Kabančių šiaudų sodų neblėstantis sakralumas

Atrask Lietuvą

2021.04.03 15:05

Atrask Lietuvą. Kabančių šiaudų sodų neblėstantis sakralumas

11
00:00
00:00
00:00
Iškelti grotuvą

„Kiekvienas šiaudų sodų rišėjas turi savo braižą. Aš taikau matematines žinias“, – sako 2015 m. Guinnesso rekordininkas Raimondas Rotkevičius.

Kabantys šiaudų sodai nuo seno naudojami lietuvių liaudies papročiuose. Sodus rišdavo vestuvėms, krikštynoms, kalendorinėms šventėms. Jie buvo kabinami virš stalo pačioje garbingiausioje vietoje, kad sukurtų sakralią erdvę. Palubėje besisukantį sodą šiaudų rišėjai siejo su dangaus sodu – rojumi arba dausomis.

Šiandien prie kabančių šiaudų sodų tradicijos išsaugojimo prisideda ir jauni žmonės, kurie domisi lietuvių paprotine dekoratyvine daile, puoselėja ir saugo lietuvių liaudies kultūros vertybes.

Vilniaus etninės kultūros centras atidarė vilniečių sodų rišėjų parodą „Laiškas Lietuvai“ Vilniaus karininkų ramovėje.

Laidoje mintimis taip pat dalijasi Vilniaus etninės kultūros centro kultūrinių veiklų koordinatorė ir organizatorė Marija Liugienė, šiaudų sodų rišėjas Arvydas Baranauskas.

Ved. Jolanta Jurkūnienė

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
logo

Pažinę Europą ir apkeliavę egzotiškus kraštus lietuviai ima atsigręžti į protėvių sukurtas vertybes ir jas naujai atranda. Po Lietuvą keliaukime kartu su laida „Atrask Lietuvą“. Laida transliuojama šeštadieniais 15.05 val.

Kiti laidos epizodai

Atrask Lietuvą

Daugiau
Audioteka sukurta pagal Vokietijos ambasados remiamą audio platformos projektą.