Sveikata. Su kaulų retėjimu susiduria kas trečia 50 metų moteris, deja, didžioji dalis apie tai nė nenutuokia

Sveikata

2021.03.31 16:30

Sveikata. Su kaulų retėjimu susiduria kas trečia 50 metų moteris, deja, didžioji dalis apie tai nė nenutuokia

11
00:00
00:00
00:00
Iškelti grotuvą

Retėjantys kaulai – dažnai su amžiumi atkeliaujanti liga. Medikų skaičiavimais, žmogus gimsta turėdamas apie 300 kaulų, o senatvėje jų lieka du trečdaliai. Su amžiumi žmogaus kaulai silpsta, kaulinis audinys retėja. Kitaip tariant, vystosi osteoporozė. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) skelbia, kad osteoporoze serga apie 12 proc. visų Europos gyventojų ir dažniausiai – moterys. Liga iš tiesų yra pavojinga, nes laiku neužkirtus jai kelio kaulai ima dažniau lūžti, net ir nuo menkiausios traumos, o pažeistos vietos ilgiau gyja, kartais likusios traumos apie save primena ir visą likusį gyvenimą. Ir visgi pastebėti ligą dar iki kaulų lūžių nėra taip paprasta – beprasidedanti liga neturi ryškių simptomų. Pavyzdžiui, osteoporozei būdingi stuburo slankstelių lūžiai dažnai lieka nepastebėti. Kaip užčiuopti beprasidedančią osteoporozę? Galbūt yra būdų, kurie padėtų šios ligos išvengti ar bent jau ją atitolinti?

Kaulų retėjimas ypač susijęs su menopauze, dėl to osteoporozė net pora dešimtmečių anksčiau užklumpa moteris nei vyrus. Su menopauzės pradžia pirmą dešimtmetį būtų galima taikyti moterims hormoninį gydymą, tačiau šis valstybės nėra kompensuojamas. Kokių tuomet kompensuojamų tyrimų ir programų, susijusių su osteoporoze, gali tikėtis pacientai?

Laidoje dalyvauja: Kauno klinikų gydytoja endokrinologė doc. Aurelija Krasauskienė, Vilniaus Santaros klinikų ginekologė prof. Žana Bumbulienė bei Valstybinės ligonių kasos Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus patarėja Žydrūnė Baigienė.

Ved. Laura Adomavičienė

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.
logo

Medicinos profesionalų patarimai ir sveikatos naujovės – sveikos gyvensenos. Laida transliuojama trečiadieniais 16.30 val.

Kiti laidos epizodai

Sveikata

Daugiau
Audioteka sukurta pagal Vokietijos ambasados remiamą audio platformos projektą.