Panorama. Gydymo įstaigų viešieji prikimai paskendo korupcijos šešėlyje: įtarimai pareikšti 35 asmenims

Valstybės saugumo departamentas ir Lietuvos karinė žvalgyba pristatė aštuntąją metinę grėsmių nacionaliniam saugumui ataskaitą. Šįsyk priešiškų valstybių pavadinimus papildė dar viena grėsmė – koronaviruso pandemija.

Pareigūnai tiria didelio masto korupcijos schemą perkant medicinos priemones ir įrangą gydymo įstaigose. Per pastarąsias paras sulaikyti šeši ligoninių vadovai, iš viso įtarimai pareikšti 35 asmenims. Įtariama, kad veikiant organizuotai – neteisėtai laimėta viešųjų pirkimų už daugiau kaip 3 milijonus eurų.

Permainos prezidento komandoje – keičiasi komunikacijos skyrius, traukiasi kanclerė. Prezidentūra kol kas priežasčių nekomentuoja. Politologai svarsto, kad pastaruoju metu kai kurie Gitano Nausėdos pareiškimai sukėlė nemažai diskusijų, to esą neturėtų būti. Pasak buvusio prezidento patarėjo Lauro Bielinio, pasikeitus komunikacijos komandai gali keistis ir prezidento siunčiamos žinutės.

Kadenciją baigusi prezidentė Dalia Grybauskaitė paskiepyta pirmąja koronaviruso vakcinos doze. Ji sakė, kad skiepais pasitiki, todėl atėjus eilei, nuskubėjo skiepytis. Tačiau ne visi taip skuba. Šalčininkuose paskiepyta perpus mažiau žmonių nei visos Lietuvos vidurkis. Rajono vadovai pripažįsta problemą, esą niekas rajone nenori skiepytis „AstraZenecos“ vakcina. Rajono opozicija sako, kad yra ir laukiančiųjų Rusijos „Sputnik“ vakcinos. Tad ragina valdžią daugiau dėmesio skirti informacijai apie skiepus.

Pasaulio sveikatos organizacijai nuogąstaujant, kad naujų koronaviruso atvejų skaičius Europoje vėl ėmė augti, žemyno šalys keičia skiepijimo strategiją. Vokietija apsigalvojo dėl „AstraZenecos“ vakcinos: naudos ją ir vyresniems nei 65-erių gyventojams skiepyti. Europos vaistų agentūra ėmėsi svarstyti paraišką dėl rusiškos „Sputnik“ vakcinos autorizavimo, o Austrija su Danija pagalbos ieško Izraelyje.

Kinija sukritikavo Lietuvos sprendimą iki metų pabaigos Taivane atidaryti verslo atstovybę. Pekinas paragino Vilnių laikytis „vienos Kinijos“ principo ir pabrėžė griežtai prieštaraujantis užsienio valstybių praktikai Taivane steigti oficialias institucijas. Faktiškai nepriklausomą demokratinį Taivaną Kinija laiko atskilusia provincija ir siekia šalį izoliuoti. Nors Lietuva oficialių diplomatinių santykių su Taivanu nepalaiko, daugelis kitų Europos šalių ten turi verslo atstovybes, kurios veikia kaip de facto ambasados. Vyriausybė sako, atidarydama verslo atstovybę sieks plėsti ekonominę diplomatiją Azijoje. Lietuvos santykiai su Kinija pastaruoju metu atšalo: neseniai Lietuvos oro uostuose blokuota kiniška bagažo skenavimo įranga, taip pat Vilnius kvestionuoja 17+1 formato naudingumą.

Tarpmiestinio keleivinio transporto įmonės sako atsidūrusios ties žlugimo riba, nes vežti žmones – jau metus vieni nuostoliai. Be paramos esą išauš diena, kai autobusai tiesiog nustos kursuoti. Susisiekimo ministerija sako, privačios kompanijos pinigų turėtų gauti kaip ir kitas nukentėjęs verslas, o kaip pagelbėti savivaldybėms priklausančios keleivių vežimo įmonėms kol kas neaišku – ieškoma.

Ekonomikos ir inovacijų ministerija kartu su Maisto ir veterinarijos tarnyba žada gerinti aplinką verslui. Toks sprendimas priimtas iš dalies po to, kai tarnybai užkliuvo verslininkų produktų pavadinimai. Tiek nemalonę užsitraukę „Marmaluzi“, tiek „Sviesto sviestuoto“ vadovai išeitis rado. Tarnyba sako, šįmet vienas pagrindinių tikslų bus rasti dialogą su verslu.

Sasekso kunigaištienė Meghan apkaltino Bekingamo rūmus skleidžiant melą apie ją ir apie jos vyrą princą Harį. Savo ruožtu Bekingamo rūmai paskelbė, kad ėmėsi tirti pranešimus, jog kunigaikštienė Meghan galimai engė karališkojo personalo narius. Ekspertai sako, kad dvi pusės pradėjo kovą dėl viešosios nuomonės.

Per bandymus sprogo jau trečias kompanijos „SpaceX“ erdvėlaivio „Starship“ prototipas. Nors sklandžiai pakilo ir nusileido vertikalia pozicija, bandymas vis tiek baigėsi nesėkme. Tačiau nusileidimas praėjo geriau nei pirmtakų. Daugkartinio naudojimo sunkiasvorė „Starship“ raketa kuriama kelionėms į Mėnulį ir Marsą – per ateities misijas ji skraidintų žmones, galėtų pervežti iki šimto tonų krovinių. „Starship“ erdvėlaivis turėtų gerokai atpiginti keliones iš Žemės ir yra kertinė milijardieriaus Elono Musko kosminių ambicijų dalis. Pirmas orbitinis „Starship“ skrydis planuojamas šių metų pabaigoje, o 2023-iaisiais erdvėlaiviu aplink Mėnulį ketina apskristi Japonijos verslininkas Jusaku Maezava.

LRT Klasika tęsia „Koncertų vienam“ ciklą. Šį penktadienį Kauno filharmonijos scenoje – retai Lietuvoje koncertuojanti operos artistė Vida Miknevičiūtė.

Ved. Eglė Bučelytė.