Panorama. Tyrimas dėl korupcijos sveikatos sistemoje: teisėsaugos akiratyje – apie 20 gydymo įstaigų darbuotojų, vadovų

Specialiųjų tyrimų tarnyba praneša atliekanti tyrimą dėl sveikatos priežiūros įstaigų medicininės įrangos pirkimų. Pranešama, kad į teisėsaugos akiratį pateko apie 20 gydymo įstaigų vadovų, ar darbuotojų. Kai kurie jų sulaikyti. STT tyrimą žada komentuoti rytoj.

Savaitgalį įsigalios nauji karantino pokyčiai. Susitikti lauke bus galima ir 5 asmenims, arba dviem namų ūkiams. Lauke atveriamos kultūros erdvės, galės vykti renginiai, kai neišlipama iš automobilių. Išgirsti ir būsimieji vairuotojai – leidžiama atnaujinti praktinius mokymus ir egzaminus.

Į Lietuvą vizito atvyko Estijos prezidentė Kersti Kaljulaid. Oficiali vizito proga – Lietuvos ir Estijos diplomatinių santykių šimtmetis, tačiau progą temdė bendri skiepijimo nuo COVID-19 iššūkiai ir Astravo jėgainės elektros blokados klausimai. Estijos vadovė sako, kad jeigu Europos Sąjungoje bus patvirtintos rusiškosios ir kiniškosios vakcinos, jos bus naudojamos Estijos gyventojų skiepijimui.

Po Žygimanto Pavilionio vizito politinės krizės kamuojamame Sakartvele ir opoziciniams socialdemokratams pareikalavus jo atsistatydinimo, Seimo pirmininkė sako nematanti priežasčių, kodėl Pavilionis negali toliau vadovauti Seimo užsienio reikalų komitetui. Prezidentas sako, kad Pavilionio vizitas pakenkė Lietuvos įvaizdžiui. Konservatorių deleguotas politikas klausia, kodėl Prezidentas pats nenuvažiuoja ir nepasižiūri, kas ten darosi.

Jungtinių Valstijų valstybės sekretorius Anthony Blinkenas išskyrė aštuonis tikslus, kurių sieks valstybės departamentas, įgyvendindamas šios administracijos užsienio politiką. Tarp jų ir kova su pandemija, ekonomikos krize. Klausimas ne ar Jungtinės Valstijos sieks demokratijos, bet kaip, sakė valstybės sekretorius, pabrėžęs, kad pirmenybė bus teikiama diplomatijai. Kaip didžiausią geopolitikos išbandymą, valstybės sekretorius, išskyrė santykius su Kinija.

Stambaus masto pridėtinės vertės mokesčio sukčiavimo schemą tiriantys pareigūnai nustatė penkis įtariamuosius, tarp kurių ir Kauno termofikacinės elektrinės vadovas Rimandas Stonys. Įtariama, kad valstybei padaryta žala siekia daugiau kaip milijoną eurų. Pareigūnams atlikus kratas areštuota per du milijonus įtariamųjų turto ir pinigų.

Šiandien prasidėjus pajamų ir turto deklaravimui, tai jau padarė per 200 tūkst. gyventojų. Deklaravimas vyks tik elektroniniu būdu. Deklaruoti pajamas reikia visiems savarankiškai dirbantiems, kurie turi galimybę susigrąžinti gyventojų pajamų mokesčio permoką. Taip pat kam buvo pritaikytas per didelis neapmokestinamųjų pajamų dydis. Deklaruoti pajamas privalu gyventojams, kurie pernai pardavė mažiau nei trejus metus turėtą automobilį, mažiau nei dešimt metų turėtą būstą, gavusiems dovanų ne iš šeimos narių, kurių vertė didesnė nei pustrečio tūkst. eurų. Taip pat gavusieji palūkanas, kurių vertė – daugiau kaip 500 eurų. Pinigus gali susigrąžinti ir mokėjusieji į pensijų fondus; už mokslus; įnešę į gyvybės draudimo fondus, pernai naudojęsi būsto, automobilio remonto ar auklių paslaugomis. Deklaruoti ir sumokėti mokesčius reikia iki gegužės 3-ios dienos, o permokos bus grąžinamos iki liepos 31-osios.

Vyriausybė patvirtino kompensaciją turgaviečių prekiautojams. Vienam prekiautojui bus skirta iki 300 eurų. Tuo metu, artėjant Velykoms, epidemiologai apie jų šventimą kalba labai atsargiai. Pasak jų, šiemet Velykos greičiausiai bus panašios į praėjusių metų, nes atsipalaiduoti dar neleidžia epidemiologinė situacija.

Lenkijos biotechnologijų bendrovė „Mabion“ pasirašė išankstinį susitarimą su Jungtinių Valstijų farmacijos bendrove „Novavax“ gaminti jos vakcinas nuo COVID-19. Tiesa, šių skiepų Europos vaistų agentūra dar nepatvirtino. Lenkijos bendrovė planuoja, kad šių metų pirmą pusmetį jai bus perduotos vakcinų gamybos technologijos ir gamybos patvirtinimas, o valstybinis Plėtros fondas skirs beveik devynis milijonus eurų bendrovės „Mabion“ gamybos pajėgumui didinti.

Vengrijos valdančioji partija „Fidesz“ traukiasi iš frakcijos Europos Parlamente. Tai turėtų padėti tašką ne vienus metus tarp Europos liaudies partijos narių vykusiems ginčams, ar išmesti Viktoro Orbano partiją, ar visgi leisti jos atstovams likti Europos Parlamento frakcijoje, kad jie neprisijungtų prie euroskeptikų populistų. Premjeras Orbanas oficialiai informavo, kad jo partija traukiasi iš Europos liaudies partijos frakcijos Europos parlamente, nes Budapeštui nepatinka pakeistos įgaliojimų stabdymo taisyklės.

Vokietijos valdančioji koalicija pritaria Vokietijos vidaus žvalgybos agentūros sprendimui stebėti kraštutinių dešiniųjų partiją „Alternatyva Vokietijai“ dėl jos keliamos grėsmės demokratijai ir įtariamų sąsajų su kraštutinių dešiniųjų ekstremizmu. Sprendimas gerokai apsunkina partijos padėtį, kai Vokietijos laukia keleri žemių parlamentų ir – svarbiausia – federalinio parlamento rinkimai. Pasak savaitraščio „Der Spiegel“, žvalgybos agentai galės sekti partiją, pasiklausyti telefoninių pokalbių ir galbūt naudotis slaptais informatoriais. Sprendimas priimtas po dvejus metus trukusio tyrimo, parengus daugiau kaip tūkstančio puslapių ataskaitą su įrodymais – šimtais įvairaus rango partijos „Alternatyva Vokietijai“ narių kalbų ar pareiškimų. Nors tai didžiausia opozicinė partija parlamente, jos populiarumas pastaruoju metu sumažėjo, dėl koronaviruso pandemijos dėmesio centre įsitvirtinus kanclerės Angelos Merkel valdančiosios koalicijos partijoms.

Šiaulių rajone pavojingų atliekų tvarkymo įmonėje sunaikinta 70 kilogramų narkotikų, kurių vertė juodojoje rinkoje gali siekti kelis milijonus eurų.

Tirpstant sniegui nuslinko dalis vieno iš Kernavės piliakalnių šlaito. Jau paskutinėmis vasario dienomis buvo pastebėtos besiformuojančios nuošliaužos ant Mindaugo sostu vadinamo piliakalnio. Kai kur – net metro gylio įtrūkimai. Pažeistos vietos plotą – maždaug 40 metrų juostą – vertina ekspertai, tariamasi, kaip sutvirtinti šlaitą. Įtrūkimų pastebėta ir kitose Kernavės kultūrinio rezervato vietose. Tačiau stabilizuoti šlaitus bus galima tik tada, kai po atlydžio išdžius žemė, baigsis deformacijos. Rezervato vadovas tikisi, kad lėšų tvarkyti avarinę būklę skirs Vyriausybė. Pasak Kernavės archeologinėje vietovėje dirbančių specialistų, tokios nuošliaužos kartojasi kas penkerius, kartais kas dešimt metų ir priklauso nuo oro sąlygų

Švedijos pietuose esančiame Vetlandos miestelyje vyras „aštriu daiktu“ užpuolė žmones ir 8 jų sužeidė. Pasak švedų policijos, jaunas užpuolikas buvo pašautas ir suimtas. Pradžioje policija pareiškė nematanti teroristinio išpuolio požymių. Tačiau vakare tyrėjai pranešė, kad vis dėlto yra įtarimas dėl teroristinio akto.

MO muziejus Vyriausybei pateikė siūlymą būti bandomuoju kultūros įstaigos veikimo per karantiną projektu Vilniuje. Jei jam būtų pritarta, MO taptų pirmuoju muziejumi, kuriame lankytojai būtų priimami laikantis aukščiausių saugumo priemonių.

Berlyno kino festivalyje Pažaislio bažnyčios ir vienuolyno ansamblis išrinktas geriausia 2020 metų filmavimo vieta Europoje. Baroko perlu vadinamai vertybei pripažinimą pelnė čia filmuotos mini serialo „Jekaterina Didžioji“ scenos.

Ved. Eglė Bučelytė

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau