Panorama. LKT tyrimas: 8 iš 10 šalies gyventojų domisi kultūra (su vertimu į gestų k.)

Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) penktadienio popietę pranešė gavusi informacijos apie tai, kad po COVID-19 vakcinacijos fiksuotas mirties atvejis. Pranešama, kad 77 metų vyro mirtis nėra susijusi su COVID-19 vakcina. Tarnybos duomenimis, Europoje tai nėra pirmasis mirties atvejis vakcinuojamose grupėse, bet iki šiol nėra nustatyta nė vieno, kad mirtį būtų nulėmęs pats skiepijimas.

Kiekviena prastovos diena mažina ne tik dabartines dalies žmonių pajamas, bet ir būsimas. Ekspertų teigimu, po daugelio metų skaičiuojant senatvės pensiją, svarbus bus kiekvienas centas. Bet daug labiau nei pensiją prastova nurėžia motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros išmokas tiems, kieno alga viršijo dabartinę subsidiją. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija sako situaciją puikiai žinanti ir dėl šeimų pajamų jau ėmėsi žingsnių.

Savaitę Vilniaus kunigaikščio Gedimino progimnazijos pradinukai eina į mokyklą. Šiandien moksleiviai ir mokytojai testoti – stebima, ar neplinta koronavirusas. Mokyklos direktorius sako, kad atsirado ir daugiau norinčiųjų grįžti į klases. Nuo kitos savaitės į mokyklą turėtų grįžti apie 670 moksleivių, mažiau nei šimtas lieka mokytis nuotoliniu būdu.

Europos lyderiai per nuotolinę Vadovų Tarybą aptarė saugumo ir gynybos klausimus bei Europos Sąjungos ir NATO santykius. Šalys narės sutarė, kad Europos Sąjunga privali prisiimti daugiau atsakomybės dėl saugumo regione, ir taip pat išlikti stipria NATO partnere. Prezidentas Gitanas Nausėda Europos lyderius ragino nepamiršti ir Rusijos opozicijos lyderio Aleksejaus Navalno sulaikymo klausimo. Pustrečių metų kalėti nuteistas Navalnas išsiųstas atlikti bausmės į pataisos koloniją.

Lietuviškasis COVID-19 skiepų sertifikatas – kovo pabaigoje. Registrų centrui, pagal Europos Komisijos rekomendacijas, pavesta sukurti bandomąją versiją. Sertifikatui, numatoma, bus naudojami asmens duomenys, kokia vakcina asmuo paskiepytas ir identifikacijos duomenys. Vadinamasis pasas, numatoma, galės būti naudojamas atspausdintas, bus kuriama ir virtuali versija.

Tyrime dėl galbūt neapskaitytų „Vaisingumo klinikos“ pajamų, teismas savaitei leido suimti įmonės finansų direktorių. Prokurorai sako, įmonės vadovas Algirdas Usonis kaltę pripažįsta, jam pritaikyta lengvesnė kardomoji priemonė.

Valdančiųjų Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų pirmininku dar vienai kadencijai gegužę vyksiančiame suvažiavime turėtų būti patvirtintas dabartinis partijos lyderis Gabrielius Landsbergis. 15 skyrių keltų pretendentų į kandidatus pasirašė bendrą atsisakymą dalyvauti pirmininko rinkimuose, sprendimą grįsdami ypatinga pandemine situacija, reikalaujančia susitelkimo ir vieningo darbo Seime bei Vyriausybėje. Landsbergis konservatoriams vadovauja nuo 2015 metų.

Sakartvelą ir Armėniją drebina protestai. Tbilisyje tūkstančiai reikalavo pirmalaikių rinkimų ir opozicijos lyderio laisvės. Į Jerevano gatves išėję ragina atsistatydinti premjerą Nikolą Pašinianą.

Jungtinės Valstijos paskelbė ataskaitą apie 2018 m. įvykdytą Rijado kritiko, žurnalisto Džamalio Chašodžio žmogžudystę. Amerikos žvalgyba padarė išvadą, kad Saudo Arabijos sosto įpėdinis Mohametas bin Salmanas patvirtino operaciją Stambule, per kurią planuota paimti į nelaisvę arba nužudyti žurnalistą. Chašodžiui gyvybė atimta Saudo Arabijos konsulate Stambule. Jo palaikai iki šiol nerasti. Chašodžis gyveno Virdžinijoje, rašė straipsnius laikraščiui „Washington Post“. Juose atvirai kritikavo Saudo Arabijos monarchiją. Dingus žurnalistui Rijadas sulaukė griežtos tarptautinės kritikos. Nusikaltimą pripažino tik po užsienio valstybių spaudimo, bet baudžiamojon atsakomybėn patraukė tik nusikaltimą įvykdžiusius asmenis. Sosto įpėdinis tvirtina apie nusikaltimą nieko nežinojęs.

Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš ES sudavė smūgį prekybai. Pastaruosius mėnesius verslui ne tik sunkiai sekasi sulaukti prekių iš Britanijos, bet kyla problemų ir jas eksportuoti. Ekonomistai sako, jeigu tokia sumaištis dėl muitų ir biurokratijos tęsis, prekyba tarp bendrijos ir Jungtinės Karalystės gali smukti trečdaliu.

Lietuvos kultūros tarybos užsakymu pernai atliktas tyrimas parodė, kad kultūros srityje esame aktyvi šalis. Per metus net 8 iš 10 gyventojų lankėsi kultūros ir meno renginiuose. Vis dėlto kultūros sektoriaus žmonėms šie skaičiai kelia šypseną. Esą svarbu ne kiek, o kokios kultūros vartojame.

Dėl besitęsiančios epidemiologinės situacijos, pandemijos paveiktos rinkos ir neaiškaus šių metų renginių ribojimo reglamentavimo Vilniaus knygų mugės organizatoriai paskelbė šiemet mugės nerengsiantys. Lapkritį mugės organizatoriai – leidėjų asociacija, kultūros institutas bei parodų ir kongresų centras LITEXPO – paskelbė ją iš vasario perkelti į gegužę, tačiau šiandien priėmė sprendimą jos nerengti. Vilniaus knygų mugė įvyks kitų metų vasario 24–27 dienomis.

Ved. Marijus Žiedas