„Stop juosta“. Maršrutas Nr. 141. Punia. Sovietinio modernizmo dvaras ar kultūrnamis

Sovietinio modernizmo laikotarpiu mažose Lietuvos gyvenvietėse išdygo nemažai originalios regionistinės architektūros pastatų – kultūros namų, maitinimo įstaigų, viešbučių. Dalis tokių statinių vėlyvuoju sovietmečiu buvo komponuojami kaip nedideli urbanistiniai kompleksai, kurie primena nedidelius dvarus. Punioje išliko net du sovietinio modernizmo pavyzdžiai – kultūros namai ir kavinė su viešbučiu.

Pirmasis objektas – architekto Juozo Zinkevičiaus suprojektuoti Punios kultūros namai, kuriuose šiandien įsikūrusi seniūnija bei paštas. Keliausime į šio pastato vidų. Mus pasitinka sovietinis vitražas su ... Gedimino stulpais.

Pirmaisiais pokario dešimtmečiais visuomeninių objektų statyboje vyravo „stalinistinis“ architektūros stilius, o kiek vėliau, apie 1970-uosius, pradėta ieškoti individualių architektūrinių formų.

„Tas individualumo ieškojimas pasireiškia raudonomis plytomis, šlaitiniais stogais. Mes puikiai matome tai čia“, – kalba V. Petrulis.

Panašios architektūros yra ir netoliese esantis pastatas, kuriame veikė kavinė-viešbutis „Punelė“. Tuomet ši įstaiga priklausė „Nemuno susivienijimui“, o vėliau – Alytaus Chemijos gamyklai.