Savaitė. Pokyčiai Baltuosiuose rūmuose – nuo pakeistų Trumpo sprendimų iki žymaus mygtuko pašalinimo

Jungtinių Valstijų sąjungininkai šią savaitę sveikindami 46-ąjį prezidentą džiaugėsi jo pažadėtu Amerikos sugrįžimu, pirmiausia, pabrėždami Paryžiaus klimato susitarimą. Joe Bidenas ir jo komanda tarp pagrindinių užduočių tarptautinėje arenoje nurodo ir atsaką į autoritarinių valstybių iššūkį. Nors pasaulinių iššūkių Bideno laukia daugybė, pirmiausia, jo dėmesys - namams, kur teks spręsti ne vieną, o kelias istorines krizes.

Donaldas Trumpas paliko Baltuosius rūmus taip ir nepaspaudęs rankos naujajam prezidentui Joe Bidenui. Po inauguracijos Trumpas negali mėgautis ramiu laiku. Buvusiam prezidentui tenka burti teisininkų komandą – jau rytoj Atstovų Rūmai perduoda apkaltos dokumentus Senatui. Ne tik demokratai, bet ir dalis respublikonų pabrėžia, kad prezidentas paraginęs šturmuoti Kapitolijų peržengė visas raudonas linijas. Po rinkimų svarstyta, kad net neišrinktas antrai kadencijai Trumpas liks respublikonų vėliavnešiu, bet Kapitolijų nusiaubę prezidento rėmėjai, regis, bus sutrypę ir Trumpo politinę ateitį.

2021-ųjų kalendorius sutampa su 1937-ųjų kalendoriumi, bet tik tie, kas išmano sovietų istoriją, žino, ką tai reiškia Rusijai. Kai Aleksejaus Navalno visoje Rusijoje surengtus protestus policija numalšino su įprastu brutalumu ir sulaikė kone 4 tūkst. žmonių, Gitanas Nausėda pareiškė, kad politinės opozicijos teisių neigimas yra grįžimas į Stalino erą. Net kai Navalnas pamėgino eiti va-bank ir paskelbė filmą apie Vladimiro Putino rūmus, net kai jį peržiūrėjo per 70 milijonų, į gatves visoje Rusijoje išėjo mažiau negu išeidavo viename Minske. Bet Kremlius daro, regis, viską, kad parodytų vis vien bijantis Navalno. Ir drauge rodo, kad nepaisys jokių įstatymų, kad jį nutildytų.

EK paskelbė, kad jos siekis iki vasaros pabaigos nuo COVID-19 paskiepyti 70 procentų bendrijos gyventojų. Gitanas Nausėda pranešė, kad kolektyvinį imunitetą Lietuva pasieks iki Valstybės dienos – liepos 6-osios arba Žalgirio mūšio dienos – liepos 15-osios. Oficialiais duomenimis iki šiol Lietuvoje paskiepyta apie 2 proc. gyventojų. Pagal skiepijimo nuo COVID-19 tempus Lietuvа pirmame penketuke ES. Tačiau mažėjantis vakcinų siuntimas Lietuvai kelia klausimus, ar nurodytos datos ir tikslai gali būti sudėti į vieną sakinį.

Praėjo šešios savaitės, kai pradėjo dirbti 18-oji Vyriausybė, vadovaujama Ingridos Šimonytės. Visuomenės pasitikėjimas Ministre Pirmininke kol kas neįtikėtinai aukštas – daugiau nei 35 proc. žmonių mano, kad būtent ji yra tinkamiausia eiti premjero pareigas. Tuo metu viešojoje erdvėje dažniausiai matomi ministrai, kurių veikla labiausiai susijusi su pandemija. COVID-19 visą pirmąjį Vyriausybės darbo mėnesį lėmė ir darbotvarkę: griežtas karantinas, sustabdyti verslai, ilgai lauktos vakcinos realizavimas. Su visais šiais iššūkiais, politologų vertinimu, naujoji Vyriausybė kol kas tvarkosi gana sklandžiai, bet apčiuopiamų rezultatų dar reikia palaukti.

Ekonomistai sako, vakcina į rinkas atnešė optimizmo dėl ekonomikų atsigavimo, bet ir matyti ženklų, kad pradeda kilti kainos. Šiemet ir kitąmet, anot finansų viceministro, infliacija Lietuvoje bus didesnė nei euro zonos vidurkis. Brangsta žaliavos, skaičiuojama, vien nafta šiemet bus penktadaliu brangesnė nei prieš metus. Bet ir ekonomistai, ir Finansų ministerija ramina – šiųmetė infliacija, nors ir jaučiama, palyginti su pernai, bus sveika.

Pabaigai – prie Amerikos prezidento inauguracijos. Šįkart valdžios pasikeitimo niekaip nepavadinsi tik kėdžių perstumdymu, bet inauguracija, be kitų dalykų, yra ir kėdžių perstumdymas, ir kilimų bei užuolaidų pakeitimas, liftų mygtukų bei durų rankenų dezinfekcija, ir daugelis kitų, dažnai nematomų smulkmenų. Bet yra ir matomų.

Ved. Nemira Pumprickaitė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau