Daiktų istorijos. Spaudos rūmų gynyba, šaulystė, Melnikaitės fenomenas ir cenzūra

Pilinkus apie Spaudos rūmų gynybą: išgirdus automatų šūvius – supratau, kad galiu mirti

1991 m. sausio 11-oji: krentantis tinkas, automatų šūviai, Spaudos rūmuose likusios kulkų žymės ir žmonių minia, susirinkusi apginti šį svarbų objektą nuo okupantų. Savo patirtimi dalinasi LRT TELEVIZIJOS laidos „Daiktų istorijos“ vedėjas Saulius Pilinkus.

I tema. Šaulystė – vienas esminių sąmoningo patriotiškumo pagrindų

Įdomu ką Lietuvos šaulių sąjungos įkūrėjas Vladas Putvinskis-Pūtvis galvotų matydamas šiandienos Lietuvos šaulius? Regėdamas tvirtą organizaciją, kuri vienija tūkstančius mūsų valstybės gyvenimui ir gynybai tikrai neabejingus žmones. Šaulių sąjungą galima drąsiai vadinti vienu Lietuvos fenomenų. Įkurta prieš šimtmetį, ji savo gyvybingumą demonstruoja ir šiandien. Ši organizacija kiekvieną taikos mokytoją, gydytoją, amatininką ar artoją agresijos akivaizdoje yra apmokiusi tapti valstybės ir savo šeimos gynėju. Lietuvos šaulių sąjunga – tarsi avilys, kur įprastą dieną bitės darbininkės, nešančios nektarą, vėdinančios avilius, iškilus pavojui, tampa kariais mirtininkais.

II tema. Marytė Melnikaitė – aplinkybių auka ar tiesiog nelaiminga moteris, iš kurios gyvenimo reikėjo padaryti legendą?

Marytės Melnikaitės fenomenas. Kas ji? Aplinkybių auka ar tiesiog nelaiminga jauna moteris, iš kurios gyvenimo reikėjo padaryti legendą? Po ankstyvos mirties jos vardu pradėti vadinti kolchozai, gatvės, įmonės, jos sulegendinta istorija virto sparnuotais posakiais. Kaip sukurti mitą pasitelkiant vos keletą tikrų faktų? Kokia tokios istorijos kūrimo metodika? Kam tai buvo reikalinga ir kodėl Marytės mitui pasirinkta būtent ji – labai jauna, trumpos ir neįmantrios biografijos mergina?

III tema. Cenzūra sovietmečiu: burnoji prieš valdžią – keliauk į lagerį

Cenzūra sovietmečiu. Sovietiniai propagandininkai buvo kūrybingi: sovietinį režimą kino scenarijuose propagavo net kiaulės, o komunistinius sapnus sapnuodavo jau ir darželinukai. Dažnai galvojame, kad cenzūra – sovietinis fenomenas. Tai nėra tiesa. Deja, bet cenzūra yra būtinasis visų diktatūrų, režimų reiškinys. Šiomis dienomis stebime ir dar vieną fenomeną – savicenzūrą, kai neva bijant pažeisti mažumų teises, socialiai jautrias grupes, pradedame kalbėti net savotiška „naująja kalba“.

Ved. Saulius Pilinkus