Homo cultus. Iš balkono. Paulinos Pukytės perkūrimai

Homo cultus. Iš balkono

2020.12.31 15:05

Homo cultus. Iš balkono. Paulinos Pukytės perkūrimai

11
00:00
00:00
00:00
Iškelti grotuvą

Paulina Pukytė – ne pirma menininkė, spjovusi ant meno. Bet turbūt pirma, tai padariusi kitų lūpomis. 2001 m. Šiuolaikinio meno centro rūsyje ji iškabino kramtomos gumos prispjaudytų Londono gatvių fotografijas. Ten pat eksponuoti ir iš viešųjų tualetų surinkti muilai. Tai buvo vizualinis antropologinis tyrimas apie kasdienį apsivalymą viešojoje erdvėje. 2003-2005 metais Pukytė studijavo fotografijos ir videomeno magistratūroje Londono karališkajame meno koledže. Jos baigiamasis darbas įvertintas Madamme Tussaud meno premija – ji gavo teisę praginti savo avis per Londono tiltą.

Paulinos Pukytės menas egzistuoja tarpinėje erdvėje – tarp kultūrų, tarp disciplinų, tarp teksto ir vaizdo, tarp viešumo ir privatumo. Įvietinto meno projekte „Identifikacija“ Vilniaus troleibusuose Paulina instaliavo „Geismų troleibusą Nr. 3“ – pilkus ir šaltus troleibuso rankturius apvilko rožine gipiūrine medžiaga, kuri dar ir šiugždėjo suspaudus. Taip viešojo transporto priemonė tapo erotišku buduaru, o sutrikę keleiviai beveik gėdijosi paliesti tokias “apatinuko” kraštelį primenančias rankenas. Pukytė yra erotiška meno ir gyvenimo tarpininkė, kultūrinės patirties vertėja ir transliuotoja. Jos meninės strategijos – apropriacija ir perkūrimas, kai nauji darbai atsiranda iš jau egzistuojančių vaizdų ir tekstų fragmentų, juos kūrybiškai sujungiant į naują formą. Pukytės istorijos susipina iš asmeninės patirties ir sovietmečio filmų, Londono daugiakultūriškumo ir Vilniaus melancholijos. Buvimo tarp dviejų miestų ir daugelio kultūrų įtampas ir komizmą puikiai atskleidžia pirmoji autorės knyga „Jų papročiai“ (Tyto alba, 2005). Paulina Pukytė dar yra išleidusi knygas „Netikras zuikis“ (Apostrofa, 2008), „Bedalis ir labdarys“ (Apostrofa, 2013), yra parengusi naują knygą „Lubinas ir saradėlė“.

Su rašytoja, kuratore, menininke Paulina Pukyte kalbamės apie jos garsiausius ir naujus kūrinius, kuruotą Kauno bienalę, paminklų neįmanomybę ir konkrečiąją poeziją, kurią laidoje skaito autorė.

Ved. Laima Kreivytė

logo

Iš balkono kalba revoliucionieriai ir diktatoriai, į miestą ir pasaulį kreipiasi popiežius, pozuoja garsenybės. O po balkonu stovi žmonės: plojantys ir švilpiantys, užsidegę ar prislėgti, suburti bendro tikslo ar suvaryti prievarta. Kieno balsas girdimas? Ar galimas daugiabalsis pasakojimas? Laidoje kalbėsime apie kintančias viešos ir privačios erdvės ribas, manifestus ir deklaracijas, žvilgsnį iš viršaus ir apačios. Apie meną, politiką ir feminizmą. Laida transliuojama ketvirtadieniais 15.05 val.

Kiti laidos epizodai

Homo cultus. Iš balkono

Daugiau
Audioteka sukurta pagal Vokietijos ambasados remiamą audio platformos projektą.