Panorama. Dėl suvaržymų savivaldybėms, kai kurių miestų mobilieji patikros punktai – apytuščiai

Paskirtoji Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė kartu su būsimaisiais ministrais pristatė Seimui savo Vyriausybės programą. Į parlamentarų klausimus būsimoji valdžia atsakinėjo tris su puse valandos. Paklausta ko labiausiai norėtų pasiekti per ketverius metus Ingrida Šimonytė atsakė labiausiai norinti, kad žmonės nustotų nekęsti valdžios kitą dieną po to, kai suteikia jai mandatą.

Darbą baigianti valdžia žeria kritikos paskirtosios premjerės Ingridos Šimonytės Seimui šiandien pateiktai Vyriausybės programai. Laikinasis ministras pirmininkas Saulius Skvernelis naujosios valdžios programą vadina lozungais. Jo vyriausybės ministrai taip pat negaili aštrių epitetų: programa esą nukopijuota ir nekonkreti.

Per pastarąją parą nuo koronaviruso mirus dar 36 žmonėms (tai didžiausias skaičius nuo pandemijos pradžios), laikinasis sveikatos ministras sako, kad mirčių nuo COVID-19 augimas neišvengiamas. Koronavirusui plintant, mažesnės savivaldybės profilaktiškai tikrina kuo daugiau gyventojų – to ėmėsi Alytus. Kitose, pavyzdžiui Kaune mobilieji punktai – apytuščiai.

90-metė tapo istorine Didžiosios Britanijos asmenybe. Jungtinei Karalystei pradėjus skiepijimo kampaniją, ji pirma paskiepyta nuo koronaviruso. Po savaitės Margaret Kynan sukaks 91, ji sako – geresnės dovanos gimtadienio proga negalėjo tikėtis, nors ne iš karto patikėjo, kad tapo istorine asmenybe.

Dar vienas Seimo narys pranešė užsikrėtęs koronavirusu. Apie gautą teigiamą testo rezulatatą feisbuke pranešė Darbo partijos frakcijos atstovas Valentinas Bukauskas. Tuo metu Seimas jau susitarė dėl nuotolinio darbo, tačiau balsuos dėl to ketvirtadienį. Pasak Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen, priėmus Seimo Statuto pakeitimus, visas parlamento darbas į virtualią erdvę galėtų persikelti po trijų keturių savaičių.

Seimas pakeitė pensijų indeksavimo tvarką – vadinasi, kitais metais pensijos didės dar vidutiniškai 27-iais eurais. Socialinio draudimo pensijų įstatymo pataisos numato, kad neaugant bendrajam vidaus produktui, bet augant vidutiniam darbo užmokesčiui, pensijos vis tiek didėtų. Dabar įstatymas numatė, kad pensijos neindeksuojamos, kai neigiamas ne tik bendrasis vidaus produktas ir vidutinis darbo užmokestis, bet ir bent vienas iš jų.

Po Briuselyje vakar patvirtinto vadinamojo europinio Magnitskio įstatymo – dvejopos nuotaikos. Europos Sąjunga turės galimybę įvesti sankcijas asmenims, atsakingiems už žmogaus teisių pažeidimus, bet sankcijos nebus taikomos korumpuotiems politikams ar oligarchams. Neaišku, ar Europai pavyks atsilaikyti ir prieš Kinijos įtaką – iškils dilema, kas svarbiau: žmogaus teisės, ar kinų technologijos bei finansinės perspektyvos.

Europos Sąjungos vyriausiasis derybininkas Michelis Barnier neturi gerų žinių apie derybų su Londonu eigą po susitikimo su Britų kolega Davidu Frostu. Iki pereinamojo „Brexito“ laikotarpio pabaigos likus tik kiek daugiau nei trims savaitėms, Didžiosios Britanijos premjeras per artimiausias dienas turėtų vykti į Briuselį, kur susitiks su Europos Komisijos pirmininke Ursula von der Leyen.

Praėjus maždaug metams, kai iš Kinijos Uhano miesto po visą pasaulį ėmė plisti koronavirusas, jo gyventojai sako – gyvenimas grįžo į normalias vėžes. Tuo metu kitose šalyse draudimų daugėja, o tos šalys, kurios juos švelnina, pandemijos padarinius jus dar ilgai. Europoje užsikrėtusiųjų koronavirusu skaičius perkopė 20 mln.

Aplinkos apsaugos departamentas šį rudenį, palyginus su pernai, registravo daugiau pranešimų apie eismo įvykius, kuriuos sukėlė į kelią išbėgę laukiniai gyvūnai. Vien Klaipėdos apskrityje šiemet įvyko jau pusė tūkstančio. Neringos policijos pareigūnai šimtui vairuotojų padovanojo ultragarsinius švilpukus, kurie, tikimasi, padės išvengti tokių susidūrimų.

Pandemija suvaržė judėjimą, tad atšauktos ir Nobelio įteikimo ceremonijos, turėjusios vykti gruodžio 10-ąją. Tačiau laureatams nebūtina vykti į Stokholmą ar Oslą, Nobelio premijos šią savaitę įteikiamos ten, kur gyvena jų laimėtojai.

Dalis menininkų sunerimo ar ne per daug rizikinga rengti repeticijas meno ir kultūros įstaigose. Operos solistas Liudas Mikalauskas sako, kad rengiantis premjeroms, chorų įrašams užtikrinti saugaus atstumo laikymąsi per sudėtinga. Teatrų vadovai tikina ieškantys sprendimų, repetuojančių grupės skaidomos, dalis darbo organizuojama ir nuotoliniu būdu.

Buvęs Jungtinių valstijų FTB agentas, lietuvių kilmės Henry Gaidis padovanojo Lietuvai ilgus metus kauptą kolekciją. Joje – Lietuvos karių ginklai nuo XVIII amžiaus, išeivijos archyvas. Visas rinkinys atiteko Nacionaliniam muziejui.

Ved. Eglė Bučelytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau