Savaitė. ES skeptiškai įvertino vakcinos įteisinimą JK ir pradedamą skiepijimą: tai – ne varžybos

Pandemijos išvargintas pasaulis jau turi vakciną. Jungtinė Karalystė šią savaitę pirmoji patvirtino vokiečių bendrovės „BioNTech“ir amerikiečių „Pfizer“ vakciną nuo COVID-19. Kitą savaitę vakciną turėtų gauti šalies gyventojai. Ir kitos valstybės jau ruošiasi pirmosioms vakcinos siuntoms. Lietuvą „Pfizer-Biontech“ vakcina turėtų pasiekti sausį. Dar šį mėnesį vakcinos patvirtinimo tikisi sulaukti ir amerikiečių „Moderna“, tuo metu favorite laikyta „AstraZeneca“ kelia klausimų – mokslininkai nesutaria dėl jos veiksmingumo.

Kol kas pavasarinę pandemijos bangą sėkmingai įveikusi Lietuva kas dieną skaičiuoja tūkstančius naujų koronaviruso atvejų ir dvi dešimtis mirčių. Pagal statistinius rodiklius jau aplenkėme tokias valstybes, kurias pirmoji pandemijos banga paveikė labai stipriai. Negana to, dabar COVID-19 įsisuko tarp jaunų žmonių ir kartkartėmis pražudo net iki tolei jokiomis ligomis nesiskundusius trisdešimtmečius ar keturiasdešimtmečius. Analitikai, braižantys COVID-19 mirčių kreives, pastebi dar vieną tendenciją – išaugusį mirtingumą, kuris nesiejamas su koronavirusu. Palyginti su praėjusiais metais šiemet jau mirė 3000 žmonių daugiau.

COVID-19 – viena iš svarbiausių priežasčių, kodėl laukiama naujos Vyriausybės darbo pradžios. Skambūs šūkiai – mes geriausiai Europoje susidorojome su pandemija, liko praeityje. Rudeninė banga, kuriai rengtis visą vasarą ragino medikai, nes ji būsią gerokai sudėtingesnė, švystelėjo Lietuvą į pirmaujančių trejetą pagal užsikrėtimų skaičių, mirčių daug – ir dėl COVID-19, ir dėl paslaugų ribojimo, o nueinanti Vyriausybė atrodo visiškai bejėgė, nes kontrolė prarasta ir įspūdis toks, kad niekas nežino, kaip ją susigrąžinti. Tai nuo pat pirmų dienų taps svarbiausiu naujos Vyriausybės ir naujo sveikatos apsaugos ministro darbu. „Savaitėje“ – interviu su paskirtąja premjere.

Naujos Vyriausybės paveikslas – beveik visas, tik jo kūrimas užtruko. Ingrida Šimonytė kandidatų į ministrus sąrašą prezidentūrai ir visuomenei pristatė lapkričio 18-ąją, dar net nepatvirtinta Vyriausybės vadove. Neoficialiai kandidatūros su šalies vadovu aptartos dar anksčiau. Gitanas Nausėda susitikimus su galimais ministrais pradėjo kitą dieną, kai Seimas pritarė Ingridos Šimonytės kandidatūrai – lapkričio 25-ąją. Po 10-ies dienų paaiškėjo, kad iš 14-os kandidatų prezidentui tinkami atrodo 12-ka. Politologai ir buvę prezidentų patarėjai sako, kad naujos Vyriausybės tvirtinimo procesas įprastas, tačiau neįprastomis sąlygomis.

Koronaviruso akivaizdoje Europos Sąjungos narės nesutaria ne tik dėl Bendrijos biudžeto, bet ir dėl žiemos pramogų. Prieš porą savaičių Italijos premjerui paskelbus, kad per šventes slidinėjimo kurortų darbas bus ribojamas ir įprastų Kalėdų ant sniego nebus, Roma pasekė Paryžius ir Berlynas.

Pernai Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas sakė, kad NATO jau ištiko „smegenų mirtis“: nebėra lyderių, Aljansas sustabarėjęs. Šią savaitę ekspertų komanda pristatė ataskaitą, kurioje prieštaraujama Macronui. Teigiama, kad NATO – galingas, keistis pasiryžęs gynybos aljansas. Ataskaitoje didelis dėmesys skiriamas Kinijai.

Kinija artėja prie sėkmingo kol kas didžiausios savo kosminės misijos įgyvendinimo. Šią savaitę zondas „Chang’e-5“ nusileido ant Mėnulio paviršiaus ir surinko uolienų pavyzdžių. Nors iš viso į Žemę jų parvežta beveik 400 kilogramų, o kinai surinko tik du, jie gali turėti didelę mokslinę vertę.

Ved. Nemira Pumprickaitė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau