Nenušaunami siužetai. Skandinavijos kriminalinės literatūros traukinio vagonai

Nenušaunami siužetai

2020.11.30 18:12

Nenušaunami siužetai. Skandinavijos kriminalinės literatūros traukinio vagonai

11
00:00
00:00
00:00
Iškelti grotuvą

Vedėjai Rasa Drazdauskienė ir Ernestas Parulskis, kalbėdami apie Švedijos detektyvus, nutarė, kad šios šalies autoriai yra visos Skandinavijos kriminalinės literatūros šilumvežis. Liekant geležinkelio metaforų erdvėje, šioje laidoje kalbama apie vagonus – Danijos, Norvegijos, Islandijos ir Suomijos detektyvinių romanų pasiūlą.

Daniškos apžvalgos lyderiu tapo ką tik lietuviškai pasirodęs Rydahl ir Kazinski romanas „Undinėlės mirtis“, kur įtemptą ir jam pačiam pavojingą bylą tiria jaunas, dar neparašęs nei vienos iš savo garsių pasakų, Hansas Kristianas Andersenas.

Norvegijoje svarbiausias ir beveik vienintelis detektyvų autorius yra Jo Nesbo, į pasaulį paleidęs egzistencinių problemų kamuojamą alkoholiką ir genialų tyrėją Harį Hūlę. Lietuviškai jo romanų išversta daug ir visus juos verta skaityti. Nesbo, beje, 2005-ais metais viešėjo Vilniuje, bet tuomet niekas jo neidentifikavo kaip būsimą žvaigždę.

Suomių literatai detektyvus rašo noriai, bet jų kūryba į globalesnį kontekstą kol kas nepatenka. Žinomiausia autorė, Leena Lehtolainen, tais pačiais 2005-ais metais buvo Vilniuje ir net parašė labai simpatišką Vilniui skirtą detektyvinį apsakymą, kurį galima perskaityti rinkinyje „Vilniaus alibi“.

Na, o Islandijoje tarptautiškai žinomų detektyvų rašytojų yra daug. Laidoje daugiausiai kalbama (ir giriama) apie Arnaldurą Indridassoną ir jo serijos herojų detektyvą Erlendurą.

Ved. Rasa Drazdauskienė ir Ernestas Parulskis

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
logo

Laidoje du patyrę detektyvų skaitytojai aptaria detektyvinių romanų būsenas pasaulyje ir Lietuvoje, pakeliui užkabindami ir naujienas iš kinematografinių detektyvų pasaulio. Laida transliuojama pirmadieniais 18.12 val.

Kiti laidos epizodai

Nenušaunami siužetai

Daugiau
Audioteka sukurta pagal Vokietijos ambasados remiamą audio platformos projektą.