Panorama. Medikai sunerimę dėl vis jaunesnių sunkios būklės COVID-19 pacientų

Baltarusijos režimui lojalių pareigūnų sumuštas baltarusis prašo Lietuvos prokurorų pradėti ikiteisminį tyrimą ir pripažinti prieš jį naudotą smurtą kankinimais ir nusikaltimais žmoniškumui. Tai būtų pirmoji tokia byla Lietuvoje. Maksimas Chorošinas pasakoja buvęs kelias valandas mušamas ir kelis kartus praradęs sąmonę, kol jam buvo iškviesti medikai. Panašias bylas prieš režimą nukentėję baltarusiai ketina kelti ir Lenkijoje, Vokietijoje, Belgijoje, Nyderlanduose, o Vilniuje įkurti teisinį koordinacinį centrą.

Baltarusijos naujienų agentūra „Belta“ praneša, kad Aliaksandras Lukašenka žada palikti prezidento postą, kai bus priimta nauja konstitucija. Lukašenka žurnalistams sakė, kad įteisinus naują konstituciją – prezidentu nebedirbs, bet nedetalizavo, kada ši diena ateis. Lukašenka šalies vadovu pasiskelbė po rugpjūčio 9-ąją vykusių prezidento rinkimų. Nuo tada vyksta masiniai protestai prieš Lukašenkos režimą.

Dar 22 žmonės Lietuvoje mirė nuo COVID-19 ligos, koronavirusas jau nusinešė 471 gyvybę. Užsikrėtimų skaičius pastarosiomis paromis nenukrenta žemiau 2 tūkstančių ir šiandien pateikiama statistika apie 2339 naujai užsikrėtusius žmones – iki šiol tokio didelio paros skaičiaus dar nebuvo. Pasak laikinojo sveikatos apsaugos ministro, kitą savaitę Vyriausybė gali svarstyti dėl papildomų ribojimų. Jie paliestų ugdymo įstaigas ir prekybos centrus.

Į paveiktų šalių sąrašą, kuris įsigalios pirmadienį, įtrauktos Malta, Slovakija ir Slovėnija, o iš paveiktų šalių ir regionų sąrašo išbrauktas Velsas. Atvykus iš paveiktų šalių, kurios yra vadinamojoje pilkojoje zonoje, būtina izoliacija arba tyrimas COVID-19 nustatyti.

Prezidentas Gitanas Nausėda pareiškė, kad patvirtins ne visus paskirtosios premjerės Ingridos Šimonytės pateiktus kandidatus į ministrus, nors pripažįsta, kad sąrašas buvo su juo derintas. Nausėda neatskleidžia, kurie kandidatai į ministrus bus atmesti. Prezidentas pripažįsta dar ir paskirtajai premjerei Ingridai Šimonytei nepasakęs, kurie kandidatai jam netinka. Šimonytė prezidento pareiškimų nekomentuoja.

Tradicinę masinio apsipirkimo dieną – juodąjį penktadienį – Lietuvoje šiemet galima vadinti juoduoju mėnesiu, nes nuolaidos ir akcijos taikomos ilgai. Įprasto trijų dienų išpardavimo dėl koronaviruso įprastose parduotuvėse atsisakyta. Internetinė prekyba jau fiksuoja pardavimų rekordą.

Kol kas vaistų reguliavimo agentūros nepatvirtino nė vienos vakcinos nuo koronaviruso, bet pasaulio valstybės jau ruošiasi transportuoti skiepus. Prancūzijos oro linijos vakcinai gabenti pritaiko lėktuvus. Vokietijoje gaminami specialūs šaldytuvai skiepams transportuoti. Jungtinių valstijų epidemiologai įspėja, kad nespėjus sulaukti vakcinos, šalyje bus fiksuojamas ryškus atvejų šuolis, nes tūkstančiai žmonių per „juodojo penktadienio“ išpardavimus lankosi prekybos centruose.

Iš Europos Sąjungos išstojusios Jungtinės Karalystės pereinamasis laikotarpis baigiasi jau po penkių savaičių, tačiau susitarimo dėl ateities santykių ir prekybos dar nėra. Europos Sąjungos derybinkas Michelas Barnier patvirtino, kad šį savaitgalį derybos tęsis Londone, kur jis susitiks su Londono atstovu Davidu Frostu. Abi derybininkų pusės atsargiai vertina proveržio tikimybę. Nuomonės dėl žvejybos taisyklių bei prekybos gerokai išsiskiria.

Prezidentas Gitanas Nausėda žada kreiptis į Konstitucinį teismą, jei nuostatos dėl žvejybos ir medžioklės režimo Žuvinto biosferos rezervate nebus pataisytos. Vasarą Vyriausybės pakeistuose rezervato nuostatuose vandens paukščių medžioklė neuždrausta, suteikta daugiau teisių rezervato teritorijoje uogauti, grybauti ir žvejoti. Medžioklės taisyklėse, kurias tvirtina aplinkos ministras, migruojančių sparnuočių medžioklės draudimo saugomoje teritorijoje taip pat nėra. Ministras buvo žadėjęs keisti taisykles, tačiau iki šiol tai nepadaryta, dėl ko kilo ornitologų ir aplikosaugininkų pasipiktinimas. Žuvinto rezervatas įtrauktas į tarptautinio tinklo Natura 2000 teritoriją – čia saugomos migruojančių paukščių susitelkimo vietos.

Per karantiną skaitytojai mažiau skaito sudėtingo turinio knygų, daugiau ieško psichologinių leidinių. Bibliotekų mokymai, parodos keliasi į virtualią erdvę. Tebesitęsiant karantinui skaitytojams kuriamos mobiliiosios programėlės – išgyvenantiems nerimą, nusivylimą savimi siūloma meditacinė biblioterapija.

Dėl karantino kultūros įstaigoms užvėrus duris, Lietuvos muziejai siūlo ekspozicijas aplankyti virtualiai. Neišėjus iš namų galima nemokamai susipažinti su 25 Lietuvos muziejų ekspozicijomis ir Vilniaus pilių teritorijos saugomais turtais. Tarp jų ir Vilniuje esantys nacionalinis dailės, Vytauto Kasiulio dailės muziejai, nacionalinės dailės galerija, Kaune – Vytauto Didžiojo karo, Čiurlios dailės mziejais, Klaipėdos Laikrodžių muziejaus, Palangos Gintaro, Medininkų pilies ar Zarasų krašto muziejai.

Kauno dramos teatras pristato pirmąją virtualią premjerą – pagal žinomo lenkų rašytojo Witkacio pjesę pastatytą spektaklį „Batsiuviai“. Kūrėjai pripažįsta, adaptuoti įmantrų, epitetais apipintą XX amžiaus rašytojo tekstą nebuvo lengva. Tai pirmasis Witkacio pjesės pastatymas Lietuvoje.

Sportas. Orai.

Ved. Eglė Bučelytė

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau