Panorama. Gera žinia pandemijos išvargintam pasauliui: JAV patvirtintas antikūnių vaistas

Jungtinių Valstijų vaistų ir maisto kontrolės tarnyba patvirtino bendrovės „Regeneron“ antikūnų vaistą, kuriuo gydytas ir prezidentas Donaldas Trumpas. Vaistas skiriamas COVID-19 pacientams, kurių dar nereikia gydyti ligoninėje, tačiau kyla didelė rizika. Nors vaisto iš pradžių bus gerokai mažiau, nei reikia, pirmiausia jis bus platinamas Jungtiinėse Valstijose, tai gera žinia pandemijos išvargintam pasauliui, kuriame užsikrėtusiųjų skaičius artėja prie 60 milijonų. Daugiausia pandemijos aukų – Jungtinėse Valstijose, Italijoje ir Meksikoje.

Iš namų dirbantys darbuotojai pandemijai pasibaigus už galimybę naudotis šia privilegija turėtų mokėti daugiau mokesčių, siūlo Vokietijos banko „Deutsche Bank“ ekonomistai. Pasak „Luminor“ ekonomisto Žygimanto Maurico, tai nėra nauja idėja pasaulyje, apie ją galima pradėti diskusijas ir Lietuvoje. Profesinės sąjungos vadovė Inga Ruginienė sako, kad turėtų būti atvirkščiai tegul darbdaviai sumoka dirbantiems namuose, nes šie tai daro ne visada savo noru, be to, naudoja savo namų elektrą, vandenį, kompiuterį ir dažnai už tai negauna jokios kompensacijos.

Kad neprarastų nė kiek ES paramos, į du regionus – Vilniaus ir likusios Lietuvos – pasidalijusi Lietuva, anot ekspertų, dabar rizikuoja dar labiau. Sostinė ir 7 savivaldybės aplink ją gali likti bene visai be struktūrinių fondų lėšų, o milijardus gavę miestai ir miesteliai nesugebėti protingai priimti tokio masto investicijų. Darbą bebaigianti valdžia sako, pinigų padalijimas gali dar šiek tiek keistis, nes derybos nebaigtos.

Ketvirtą mėnesį Baltarusijos miestuose rengiami masiniai protestai prieš Aleksandro Lukašenkos režimą, suklastotus rinkimus. Kad sutrukdytų protestuotojams, valdžia nurodė Minsko centre uždaryti 10 metro stočių, pasirodė šarvuočiai, kita karinė technika, buvo užtvertos aikštės, ėmė strigti mobiliojo interneto ryšys. Tačiau tūkstančiai žmonių vėl išėjo į Minsko ir kitų miestų gatves.

Per praėjusią kadenciją politikai sulaukė daug internautų dėmesio – sukurta begalė karikatūrų ar memų. Dažniausiai vaizduotas sveikatos apsaugos ministras netgi turi išleistą savo karikatūrų knygą. Internete jau piešiama naujoji valdžia kol kas vaizduojama teigiamai. Tačiau ir karikatūristai, ir viešųjų ryšių ekspertai sako, kad dar nebuvo valdžios, kuri neįkvėptų pašiepiančių piešinių kūrėjų.

Antras karantinas dar smarkiau smogė sveikatingumo ir reabilitacijos įstaigoms. Ištuštėjus kurortams, mažai kas teikia maitinimo paslaugas, Birštone ir Druskininkuose užsidarė didžiausi sveikatingumo centrai, sanatorijų užimtumas tesiekia 20-40 procentų, rezervacijų beveik neliko. Didžiausia „Eglės“ sanatorija pranešė žadanti abiejuose kurortuose atleisti pusę darbuotojų – daugiau nei pusketvirto šimto.

Karantinas keičia ir Kalėdų senelių darbą. Vieni mokosi naudotis išmaniaisiais įrenginiais ir su vaikais bendrauti internetu, kiti galvoja rengti atrakcijas kiemu. Dėl saugumo, ikimokyklinėse įstaigose įprastos šventės greičiausiai šiemet nevyks.

Ved. Marijus Žiedas