Laba diena, Lietuva. Ar pandemija gali sustabdyti Seimo darbą?

Verygai paskatinus stabdyti Seimo darbą, Čmilytė-Nielsen nesutinka: sprendžiami labai svarbūs klausimai. Laikinai pareigas einantis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ragina Seimą bent dviem savaitėms sustabdyti darbą – nerengti posėdžių, nevykdyti kitos veiklos. Koronavirusui toliau plintant Seime, A. Veryga pranešė pasirašęs oficialų kreipimasi dėl pagalbos suteikimo valdantiesiems. Kaip penktadienį surengtoje spaudos konferencijoje teigė ministras, naujai valdžiai siūloma tiek Sveikatos apsaugos ministerijos, tiek Nacionalinio visuomenės sveikatos centro pagalba. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ situaciją Seime komentuoja Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen. Anot jos, Seime įmanoma užtikrinti tinkamą ir saugų darbą, taip pat parlamentarams bus daromi ir COVID-19 testai.

LRT tyrimas. Už nemokamą britų sistemą Vyriausybė sumokėjo milijonus Statistikos departamentas, įpareigotas Vyriausybės, prieš kelias savaites už daugiau kaip 3 mln. eurų įsigijo duomenų valdymo sistemos licenciją ir susijusias paslaugas iš britų kompanijos „Palantir“, ir tai tik pirmoji „injekcija“. Kiti programinės įrangos gamintojai skaičiuoja, kad panaši sistema galėtų kainuoti perpus pigiau. Likus pusmečiui iki pirkimo, Vyriausybės kanceliarija gavo galimybę nemokamai kurį laiką naudoti „Palantir“. Tuo pačiu metu kanceliarijoje buvo įdarbintas aukštas pareigas „Palantir“ prieš tai ėjęs žmogus. Plačiau apie naująjį tyrimą pasakoja LRT Tyrimų skyriaus žurnalistė Jurga Tvaskienė.

Kalnų Karabacho krizė: Azerbaidžanas pradeda atsikovotų teritorijų perėmimą, o protestai Armėnijos gatvėse netyla. Po paliaubų Kalnų Karabache Azerbaidžanas pradėjo iki šiol Armėnijos kontroliuotų teritorijų perėmimą. Gynybos ministerija penktadienį Baku pranešė, kad karinės pajėgos pasiekė Agdamą, kurį Armėnija, remiantis prieš daugiau kaip savaitę pasirašytu paliaubų susitarimu, turi perduoti Azerbaidžanui. Apie Kalnų Karabacho krizę LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ plačiau pasakoja užsienio naujienų redaktorius Tadas Paškevičius.

Papuoš bet kurį Kalėdų stalą: naminis itališkas pyragas „Panettone“ su lietuviškais akcentais. Lapkričiui besibaigiant, kasdien vis dažniau kalba pasisuka apie šventinį laikotarpį. O šventės – tai ir gardumynai ant stalo. Vienas tokių – itališkas kepinys panettone. Tai – tradicinis šventinis pyragas, pamėgtas visame pasaulyje. Klaipėdoje jį kepa šefas, jau keturis dešimtmečius savo kepiniais ir desertais džiuginantis tautiečius Italijoje.

Ekspertai kviečia keisti mitybos įpročius: gausiai vartojama mėsa kuria naujų pandemijų riziką. Ekspertai sutaria, kad COVID-19 yra zoonozinė liga (nuo gyvūnų išplito tarp žmonių). Tokių ligų pasaulyje iš viso skaičiuojama apie 200. Kai kurios iš jų virto epidemijomis ar pandemijomis. Pavyzdžiui, SARS ar Ebola. Dalis ekspertų sako, kad norint išvengti panašių epidemijų, būtina peržiūrėti savo mitybą. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena Lietuva“ tema domėjosi reporteris Mindaugas Aušra.

Urbonaitė apie Karbauskio norą atsisakyti mandato: nusiplauna rankas ir ieškosi komforto būnant šešėlyje. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ – tradicinis politologės Rimos Urbonaitės komentaras. Temos, kaip visada, kelios: 1. Ramūno Karbauskio pareiškimas apie Seimo mandato atsisakymą; 2. Seimo peripetijos ir mandato kaina; 3. Glavecko pasitraukimas iš Liberalų sąjūdžio frakcijos.

Prof. Valinčius apie priemones pandemijai suvaldyti: pati efektyviausia – kontroliuoti srautus prekybos centruose. Mokslininkai visi kaip vienas sutaria – karantiną reikia tęsti. LRT reporterė Urtė Korsakovaitė pakalbino VU Gyvybės mokslų centro direktorių prof. dr. Gintarą Valinčių.

Naujoje platformoje „Auginu Lietuvą“ – ekspertų patarimai per karantiną besilaukiančioms šeimoms. Šiandien pradėjo veikti edukacinė, laisvai prieinama platforma „Auginu Lietuvą“. Joje – informacija vaikų laukiančioms ar jau susilaukusioms šeimoms. Žadama, kad palaipsniui informacija bus pildoma ir kitoms tikslinėms grupėms. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ – „Auginu Lietuvą“ vadovė Asta Speičytė-Radzevičienė.

Ved. Rasa Tapinienė.