Panorama. Specialistai: antrasis karantinas – ne toks sėkmingas (su vertimu į gestų k.)

Valstiečių lyderis Ramūnas Karbauskis pareiškė atsisakantis Seimo nario mandato ir jau išsiuntęs prašymą VRK. Sprendimą sako priėmęs, protestuodamas prieš Seimo vadovybės ir parlamento daugumos veiksmus, skirstant postus parlamente – esą iš vadovybės eliminuojama didžiausia opozicinė frakcija. Vieni politikai ir politologai tai vadina šantažu, kiti – nemokėjimu pralaimėti. Tuo metu valdantieji sako ieškantys būdų, kaip išspręsti kilusį konfliktą, vienas iš būdų – skirti septintą vicepirmininką, valstiečių kandidatą.

Prezidentas Gitanas Nausėda pateikė Seimui Ingridos Šimonytės kandidatūrą į premjerus. Prezidentas Gitanas Nausėda gyrė jos tiesų kalbėjimo būdą, gebėjimą gerai reikšti mintis ir reaguoti į situaciją, tačiau pabrėžė, kad galutinę sėkmę lemia komandinis darbas. Šalies vadovas sako, kad vakar Šimonytės pateiktas kandidatų į ministrus sąrašas ne galutinis, o praeities šešėliai ir uodegos užimti postus trukdys.

Ekonomistės išsilavinimą turinti Ingrida Šimonytė ilgus metus dirbo finansų ministerijoje. Politikės kelią pradėjo finansų ministrės pareigose. Dabar karjeros vingiai veda į vieną svarbiausių postų valstybėje. Jei Seimas pritars Šimonytės kandidatūrai į premjerus, politikė bus trečioji moteris šiose pareigose nuo Nepriklausomybės atgavimo. Jos pirmtakės – Kaziemira Prunskienė ir laikinąja premjere dirbusi Irena Degutienė.

Karantiną bus siūloma pratęsti dar mažiausiai trims savaitėms, sako kadenciją baigiantis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga. „Nedrįsčiau dabar spėlioti, manau, kad trys savaitės mažiausiai toks siūlymas bus, bet gal net ilgesniam laikotarpiui gali būti siūlymas“, – apie karantino pratęsimą žurnalistams ketvirtadienį Seime sakė A. Veryga.

COVID-19 susirgo ir Seimo narys Viktoras Pranckietis. Jis Seime nebuvo nuo antradienio, tada ir pajuto simptomus. Taip pat COVID-19 nustatytas ir Seimo Pirmininkei Viktorijai Čmilytei-Nielsen, ir krašto apsaugos ministrui Raimundui Karobliui.

Europos Sąjungos lyderiai vaizdo ryšiu tariasi dėl kovos su pandemija, tačiau visas šias diskusijas užgožė neišspręsti nesutarimai dėl Bendrijos 7 metų biudžeto ir ekonomikos gaivinimo plano. Lenkija ir Vengrija neketina atsiimti veto dėl patikslintų taisyklių, numatančių, kaip Bendrijos parama bus susieta su teisės viršenybe. Jas palaiko ir Slovėnija. Tuo metu Bendrijos senbuvės grasina, kad jei nepavyks perkalbėti, biudžetą tvirtins be jų.

Europos Sąjunga ketina išplėsti sankcijas Baltarusijos režimui ir į sąrašą įtraukti bendrovių ir verslininkų. Tai būtų trečiasis sankcijų paketas, kurį planuojama parengti per kelias savaites. Bendrijos užsienio reikalų ministrai nusprendė, kad naujos sankcijos bus nukreiptos į šalies ekonomiką.

Mike'as Pompeo ketvirtadienį tapo pirmuoju JAV valstybės sekretoriumi, apsilankiusiu okupuotose Golano Aukštumose – Sirijos teritorijoje, kurią Izraelis užėmė per 1967 metais vykusį Šešių dienų karą.

Patvirtinus Kultūros komitetą Seime – sukilo kultūros bendruomenė. Pasipylė priekaištai, kad komitete atsidūrė žmonių, kurie iki šiol neturėjo jokios patirties šioje srityje. Labiausiai užkliuvo parlamentaras Petras Gražulis.

Uogas auginantys ūkininkai vis labiau domisi galimybėmis iš jų išspaudų ar kauliukų gaminti aliejus. Avietes auginanti mokslininkė Audronė Ispyrian su kolegomis sukūrė lietuvišką aliejaus iš aviečių kauliukų gamybos technologiją.

Leidykla „Apostrofa“ išleido Varšuvoje gyvenančio dailininko Stasio Eidrigevičiaus 2021-ųjų metų kalendorių, pavadintą „Kaukės“. Dailininko kūryboje kaukės itin dažnas ir svarbus motyvas, o dabartinėje situacijoje kaukės metafora įgauna ir kitų prasmių.

Ved. Marijus Žiedas.