Panorama. Šimonytės pasirinkta komanda nesužavėjo nueinančiųjų valdžios atstovų (su vertimu į gestų k.)

Prezidentas pasirašė dekretą, kuriuo teikia Seimui Ingridos Šimonytės kandidatūrą į premjero pareigas. Po susitikimo su Gitanu Nausėda Šimonytė paskelbė, ką siūlys į 18-tos Vyriausybės ministrus. Sveikatos apsaugos ministru ji nori matyti buvusį valstybės kontrolierių Arūną Dulkį, finansų ministre – parlamentarę Gintarę Skaistę. Vyriausybėje turėtų būti ir du iš valdančiosios koalicijos lyderių – Tėvynės sąjungos pirmininkas Gabrielius Landsbergis turėtų tapti užsienio reikalų ministru, Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė –ekonomikos ir inovacijų ministre.

Ingridai Šimonytei įvardijus kandidatus į ministrus, laikinasis premjeras Saulius Skvernelis pareiškė, kad jis su tokia komanda vandenynu neplauktų. Laikinasis sveikatos apsaugos ministras kritikuoja ir savo galimą įpėdinį – esą Arūnas Dulkys per menkai pažįsta sveikatos sistemą. Politologai bendrai siūlomą naują ministrų kabinetą vertina gerai, tačiau keliems kandidatams, anot ekspertų, gali trūkti kompetencijos.

Pastarąją parą Lietuvoje nustatyti 1935 nauji koronaviruso atvejai. Mirė dar 24 žmonės – tai didžiausias mirčių skaičius nuo pandemijos šalyje pradžios. Apie kritinę situaciją kalba dauguma šalies gydymo įstaigų. Vietų ir personalo stringa ir atraminėse ligoninėse rajonuose, turinčiose padėti pagrindinėms gydymo įstaigoms. Jos rengia lovas COVID-19 pacientams, tačiau dėl to stabdo planines operacijas, uždaro skyrius ir kitus ligonius priverstos perkelti į kitus miestus.

Dar vienas COVID-19 atvejis Seime – susirgo dabar jau buvęs parlamentaras Gintaras Vaičekauskas. Liberalas tikras, kad užsikrėtė Seime, ir įtaria, kad per posėdį, kuriame dalyvavo ir Rimantė Šalaševičiūtė. Ši, nors pirmasis testas užkratą rodė, nejutusi simptomų su šeimos gydytojos pagalba izoliaciją baigė anksčiau, nei tą yra numatęs sveikatos apsaugos ministras. Kolegos Šalaševičiūtės elgesiu piktinasi, o Aurelijus Veryga svarsto – galbūt jo įsakymų ir nėra būtina laikytis visada.

Keli tūkstančiai protestuotojų Berlyne kritikuoja ribojimus, kuriais siekiama suvaldyti koronaviruso pandemiją. Policija, norėdama išsklaidyti prie parlamento susirinkusią minią, panaudojo vandens patranką. Prieš tai pareigūnai per garsiakalbius kelis kartus įspėjo žmones užsidėti veido kaukes: dauguma protestuotojų buvo be kaukių ir nesilaikė atstumo. Mitingą surengė radikalūs aktyvistai.

Vokietija kritikuoja Jungtinių Valstijų sprendimą iš Afganistano išvesti apie du tūkstančius karių. Baltieji rūmai skelbia dalį karių išvesiantys ir iš Irako – jie turėtų grįžti likus kelioms dienoms iki išrinktojo prezidento Joe Bideno inauguracijos. Pralaimėjimo prezidento rinkimuose nepripažįstančio Donaldo Trumpo sprendimą kritikuoja ir respublikonai, vadindami tai klaida ir ragindami vengti užsienio bei gynybos politikos pokyčių.

Verslo ir darbuotojų atstovai iš naujos Vyriausybės tikisi veiksmingos paramos, išsilaikant per pandemiją, nes esą jau matyti, kad antrasis karantinas smogs skaudžiau nei pirmasis. Nueinanti valdžia pripažįsta, kad jos pačios patvirtinti paramos kriterijai neleis pagelbėti visoms nukentėjusioms įmonėms. Ekonomikos ir inovacijų ministerija Vyriausybei siūlo keisti paramos davimo schemą. Bet naujai skirti pinigai įmones vis tiek pasieks tik kitąmet. Verslo teigimu, pusantro mėnesio – ilgas laiko tarpas, išgyvens ne visi.

Dėl paskelbto karantino organizuojant nuotolinį neformalųjį ugdymą kompiuteriu vaikai mokomi žaisti futbolą, krepšinį ir net plaukti. Kauno plaukimo mokyklos treneriai treniruotes be baseino ir vandens veda ir visai nemokantiems plaukti. Vaikų tėvai stebisi, kad kartais nuotolinis mokymas apsiriboja tik trenerio atsiųstu elektroniniu laišku, ir svarsto, ar nereikėtų mažinti mokesčio.

Už pasiekimus aplinkosaugos srityje įsteigta kasmetė kadenciją baigusio prezidento Valdo Adamkaus premija. O prezidentinėje bibliotekoje Kaune atidaryta paroda apie svarbiausius Prezidento darbus, vadovaujant itin sudėtingam Jungtinių valstijų Aplinkos apsaugos agentūros regionui.

Prasidėjo Nacionalinio dramos teatro rengiamas nacionalinės dramaturgijos festivalis „Versmė“. Dvi Lietuvos ir trys Estijos autorių pjesės, režisuotos lietuvių kūrėjų transliuojamos festivalio interneto puslapyje ir bus prieinamos jam pasibaigus.

Vilniuje esanti galerija „Meno niša“ rado sprendimą, kaip lankytojams parodyti čia veikiančią parodą. Prieš pat paskelbiant karantiną čia atidarytą personalinę Estijos menininkės Maarit Murkos parodą teko uždaryti, tačiau galerija su dideliais vitrininiais langais, įsikūrusi judrioje gatvėje, nusprendė neišjungti šviesos ir naktį, kad visi kūriniai būtų gerai matomi ir žmonės eidami pro šalį galėtų kūrinius apžiūrėti iš lauko.

Ved. Marijus Žiedas.