Panorama. Didžiųjų miestų ligoninėse išseko vietos COVID-19 ligoniams (su vertimu į gestų k.)

Per vakar Lietuvoje užregistruota 966 nauji užsikrėtimai Covid-19, mirė dar 14 žmonių. Daugėjant sergančiųjų, ligoninės susiduria su personalo ir lovų problema. Pranešama, kad Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos regionuose jau užimtos beveik visos ligoninių lovos COVID-19 pacientams. Sergančius rizikos grupės asmenis, namuose ir socialinės globos įstaigose kai kur jau pradeda lankyti mobilios medikų komandos. Nors Šeimos gydytojų profesinė sąjunga sako, kad šeimos gydytojai ir taip apkrauti darbu, laikinojo Sveikatos apsaugos ministro teigimu, siekiama sumažinti dalį ligoninių krūvio.

Seime – arši valdančiųjų ir opozicijos kova: Karbauskis žada kreiptis į Konstitucinį teismą. Valstiečių siūlytai Aušrinei Norkienei pritrūko balsų. Todėl kaip kitą opozicijos kandidatą Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė Nielsen teikė nebe „valstiečių“, o socialdemokratų kandidatą Julių Sabatauską. Jis išrinktas, tačiau „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis piktinasi situacija ir grasina kreiptis į konstitucinį teismą.

COVID-19 nustatytas dar vienam parlamentarui – liberalų sąjūdžio frakcijos nariui Jonui Varkaliui. Manoma, kad jau sirgdamas jis dalyvavo priesaikos ceremonijoje, vėliau nemažai bendravo ir su frakcijos nariais. Tačiau su Varkaliu bendravusieji kolegos izoliuotis nelinkę, reikalo stabdyti Seimo darbo sako nematanti ir naujoji parlamento vadovė – Viktorija Čmilytė-Nielsen žada dažnesnį Seimo narių testavimą, o ateityje – sudaryti sąlygas nuotoliniams posėdžiams.

Amerikiečių bendrovės „ModeRna“ vadovas įspėjo Europos Sąjungą: kuo ilgiau Bendrija nesusitars dėl vakcinos pirkimo, tuo labiau užsitęs jos pristatymas. Vakcinos kūrimą subsidijavusios Jungtinės Valstijos skiepytis gali pradėti dar gruodį, Europos šalys kalba apie sausį. Bet iki tol abiejose Atlanto pusėse viruso plitimas stabdomas griežtinamais ribojimais.

Nuo kitų metų rugsėjo socialiai jautrių šeimų vaikai turės eiti į darželius. Seimas priėmė prezidento inicijuotas įstatymo pataisas, pagal kurias, į ankstyvąjį ugdymą būtų įtraukta papildomai apie pusantro tūkstančio vaikų per metus. Dalis tėvų nerimauja. Jau dabar trūksta ugdymo įstaigų ir socialinių pedagogų.

Rytoj Vyriausybė svarstys, ar skirti papildomus 3 milijonus eurų kompensacijų žmonėms, nusprendusiems atsikratyti senų automobilių. Aplinkos Ministerijos programa buvo itin populiari – dar tūkstantis gyventojų norėtų taršų automobilį iškeisti į dviratį ar paspirtuką. Automobilių rinkos ekspertai pabrėžia, kad tokios programos turi tęstis ilgiau. Tik tada taršių automobilių šalyje mažėtų. Tačiau neaišku, ką daryti su regionais, kur tokių automobilių daugiausia, o norinčių jais atsikratyti – mažiausiai.

Lietuvos muziejams šiemet skirta pusę milijono eurų daugiau nei pernai, kad šie galėtų įsigyti menininkų kūrinių kolekcijoms. Muziejininkai sako, kad dėl lėšų trūkumo Lietuva yra netekusi ne vieno kūrinio – juos įsigyja pasaulio muziejai. Todėl gavę papildomų pinigų suskubo pirkti žinomų menininkų darbų.

Į Lietuvą iš Ukrainos atgabentas kryžius, kuriame skeveldros, minų likučiai, gilzės, surinktos fronto linijoje. Tai kryžius, skirtas atminti Rusijos agresijos Ukrainoje aukas, prisiminti didvyrius, kovojusius ir už Lietuvos laisvę.

„SpaceX“ bendrovės erdvėlaivis „Crew Dragon“ sėkmingai ir sklandžiai prisišvartavo prie Tarptautinės kosminės stoties, į kurią nuskraidino keturis astronautus. Jie dalyvaus šešis mėnesius truksiančioje misijoje. Tai pirma įprasta privačios kompanijos sukurto erdvėlaivio misija. Bendradarbiaudama su SpaceX, NASA jų ateityje planuoja ilgiau.

Ved. Marijus Žiedas