Panorama. 2016–2020 m. Seimas paliko politinę areną, nauja koalicija į Seimo pirmininkus teikia Čmilytę-Nielsen

Po neoficialaus naujos valdančiosios koalicijos susitikimo paaiškėjo dar viena kandidatūra į svarbų postą. Koalicija vieningai sutarė į Seimo pirmininkus kelti liberalų sąjūdžio pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen kandidatūrą.

Antradienį baigė darbą prieš ketverius metus, lapkričio 14-ąją, į pirmąjį posėdį susirinkęs 2016–2020 metų kadencijos Seimas. Parlamentarai, antradienio pavakarę sugiedoję himną, paliko Seimo plenarinių posėdžių salę, kur ketverius metus dalyvavo įstatymų leidybos procese. Paskutinio posėdžio pabaiga paskelbta apie 15 val. 30 min.

Per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 1109 nauji koronaviruso atvejai, dėl COVID-19 mirė 11 žmonių, tarp jų jauniausia koronaviruso auka nuo pandemijos pradžios – daugiau nei trisdešimties žmogus. Augant sergančiųjų koronavirusu skaičiui ir mirštamumui, savivaldybės imasi testuoti daugiau gyventojų, įrengia karštosios linijos alternatyvą.

Pasak sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos, pirmosios vakcinos nuo COVID-19 dozės į Lietuvą gali atkeliauti jau ir sausio mėnesį.

Nors ir bandomuoju režimu, Lietuvoje keliose vietose jau veikia 5G mobilusis ryšys. Bendrovė „Telia“ keliolika naujos kartos ryšio bazinių stočių įjungė Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje.

Lietuva planuoja šią savaitę pasirašyti sutartį su Jungtinėmis Valstijomis ir įsigyti 4 „Black Hawk“ sraigtasparnius su papildoma įranga ir atsarginėmis dalimis. Per 5 metus Jungtinių Valstijų Vyriausybei bus sumokėta 181 mln. eurų.

Azerbaidžane šventė, Armėnijoje protestai po vėlai naktį pasirašyto Baku ir Jerevano susitarimo nutraukti susirėmimus dėl Kalnų Karabacho.

Prancūzija artimiausiomis dienomis pateiks pasiūlymus dėl Šengeno zonos reformavimo, kad būtų užtikrintas Europos Sąjungos sienų saugumas.

Europos Parlamentas ir Europos Sąjungos narės susitarė priimti 2021-2027 metų trilijono eurų biudžetą.

Lituanistinėms mokykloms užsienyje vadovaujantys pedagogai naują Seimo kadenciją pasitinka su viltimi, kad pavyks išspręsti įsisenėjusias lietuvių, gyvenančių svetur, švietimo problemas. Pedagogai tikisi, kad sulauks tikslesnio užsienio lietuvių kalbos žinių vertinimo, tikslingesnio finansavimo, geresnių mokymo programų.

Uždraudęs rūkyti daugiabučių balkonuose, Seimas antradienį taip pat numatė baudas už tokio draudimo nesilaikymą. Pagal Seimo priimtus Administracinių nusižengimų kodekso pakeitimus už įstatyme nustatytų reikalavimų nevykdymą patalpų savininkui grės bauda nuo 30 iki 60 eurų, už pakartotinį nusižengimą – bauda nuo 60 iki 120 eurų.

Kelininkai teigia, kad žiemai pasirengta – sukauptos druskos atsargos, valstybinės reikšmės kelius prižiūrės apie pusšimtį naujų barstytuvų. Tačiau kelius prižiūrinčių bendrovių atstovai sako, kad įprastą pasirengimą žiemai keičia koronavirusas – darbuotojai budės ir iškvietimų lauks namuose, darbas organizuojamas taip, kad neiškristų ištisos brigados.

Lietuvos rusų dramos teatre vykusios atrankos į vyriausiojo režisieriaus pareigas suskaldė teatro bendruomenę. Konkurse dalyvavę režisieriai sako, esą jis vyko neskaidriai, teatro vadovybė tai vadina gandais.

Ved. Eglė Bučelytė.