Savaitė. Koronavirusui vėl įsibėgėjus, PSO įspėja: antroji banga Europoje sudėtingesnė

Surinkęs daugiausia balsų šalies istorijoje, Joe Bidenas išrinktas 46 Jungtinių Valstijų prezidentu. Dar prieš rinkimus analitikai ne kartą perspėjo: dėl balsavimo paštu rezultatai vėluos ir keisis, o situacija rinkimų naktį gali suklaidinti. Per pastarąsias keturias dienas, kaip ir prognozuota, rezultatai keitėsi kasdien, o Joe Bidenas galiausiai atstatė 2016 kritusias demokratų tvirtoves Mičigane, Viskonsine ir Pensilvanijoje. Bet įprasto pralaimėtojo skambučio vakar Bidenas nesulaukė. Donaldui Trumpui nepagrįstai kartojant apie suktybes rinkimuose, jo rėmėjai protestuotoja, o kampanija toliau tęsia kovą teismuose, nors ir rinkimų stebėtojai, ir pareigūnai pabrėžia – sukčiavimo, apie kurį kalba prezidentas, nėra. Daliai respublikonų prezidentą kritikuojant, kiti Trumpą tvirtai palaiko. Tad šalį žadančiam vienyti Bidenui pasiekti oponentus gali nepadėti ir 5 dešimtmečius trunkanti politinė karjera Vašingtone.

Prieš rinkimus prognozuota mėlynoji banga taip ir nekilo. Nors laimėjo Joe Bidenas, Donaldui Trumpui vis dėlto pavyko išlaikyti 2016 už jį balsavusių rinkėjų palaikymą. Mėlynosios bangos nematyti ir Kongreso rinkimuose – Atstovų Rūmuose demokratai išlaikė daugumą, tačiau Senate perimti planuotų keturių respublikonų vietų jiems nepavyko.

Skirtingai nei Jungtinėse Valstijose, kur prezidento rinkimai lydimi protestų, skundų ir kreipimųsi į teismus, Lietuvoje po Seimo rinkimų nauja koalicija susibūrė greitai ir pažadas, kad derybos bus greitos ir konstruktyvios – įgyvendintas. Ketvirtadienį valdančiąją koaliciją formuojančios partijos paskelbė parengusios koalicijos sutartį, kuri bus pasirašoma pirmadienį. „Savaitėje“ – būsimoji premjerė Ingrida Šimonytė.

Nueinanti Vyriausybė visoje šalyje paskelbė karantiną. Tuo metu ėmė aiškėti: penkios pagrindinės COVID-19 ligoninės perpildytos, regioninių ligoninių vadovai sako, kad nespėjo įrengti reikiamo skaičiaus lovų. Ima trūkti ir pačių medikų, todėl į raudonąją zoną siunčiami rezidentai. Jaunieji gydytojai tikina, kad jie nėra tinkamai paruošti dirbti su tokiais ligoniais. Medikai kalba apie gresiantį visos sistemos kolapsą. Visa ši situacija liudija, kad „valstiečiai“, taip gyręsi pavasarį suvaldę epidemija, rudeniniam protrūkiui nepasirengė. Prezidentas Nausėda pareiškė, kad ministras Aurelijus Veryga yra kontroversiška ir savo energiją į konfliktų kūrimą, o ne į antrosios bangos suvaldymą nukreipusi, asmenybė.

Antrasis karantinas pirmajam nelygu, kai kalbame apie verslą – daliai verslo antrasis bus švelnesnis ir durų užverti klientams neteks. Tačiau viešojo maitinimo įstaigos ir laisvalaikio praleidimo vietos vėl uždaromos, tik šįkart vis dar nežino, kokios finansinės paramos iš valstybės gali tikėtis. Kol įmonės laukia naujų paramos priemonių, tebegali naudotis dalimi senų – dar nuo kovo „Invega“ verslui yra paruošusi pusantro milijardo eurų, tačiau šie pinigai įmones pasiekia lėtai – iki šiol išmokėta tik trečdalis šios sumos.

Europą krėtė ne tik augantys COVID-19 antirekordai, bet ir išpuolis Austrijos sostinėje. Teroro ataka Vienoje pirmoji per kelis dešimtmečius. Keturis žmones nužudęs, anksčiau laiko iš kalėjimo paleistas dvidešimtmetis prieš išpuolį į socialinius tinklus kėlė nuotraukas su kalašnikovu, įrašuose naudojo „Islamo valstybės“ šūkius. Negana to, aiškėja, kad Austrijos žvalgybą slovakai informavo, jog užpuolikas bandęs pirkti amuniciją, tačiau informacija kažkur pasimetė. Dabar austrai ketina reformuoti savo žvalgybą, deradikalizacijos programą. Prieš tai du išpuolius išgyvenusios Prancūzijos prezidentas kalba apie būtinas Šengeno erdvės reformas ir kovos su terorizmu stiprinamą.

Koronaviruso antirekordai ir verslo baimė neišgyventi – ne tik Lietuvos, bet ir visos Europos sopulys. Pasaulio sveikatos organizacija įspėja – antroji koronaviruso banga Europoje sudėtingesnė. Tą pirmiausia pajunta įvairių šalių ligoninės. Jos priverstos nutraukti įvairių paslaugų teikimą, dalis medikų išeina dirbti į dygstančias lauko ligonines, o kai kurie priversti dirbti ir patys sirgdami, nes nepakanka rankų. Sunkumų patiria ir Europos šalių vyriausybės.

Ved. Nemira Pumprickaitė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau