Daiktų istorijos. Akmens parkai Žemaitijoje, Lastauskio ir Lazdynų Pelėdos istorija bei įspūdinga vintažinių automobilių kolekcija

Dažnai Lietuvoje gyvename šalia unikalių dalykų visiškai nekreipdami į tai dėmesio, ar laikydami savaime suprantamais. Gūdžiu sovietmečiu Žemaitijoje įkurti akmens parkai yra unikalūs ne tik regioniniu, bet ir Europos mąstu. Vaclovas Intas Mosėdyje išsaugojo daugybę vertingų didžiųjų riedulių ir sukaupė turtingą augalų kolekciją. O juk kiekvieną sodinuką ar gumbą reikėjo parsisiųsti paštu ar gauti mainais iš kolekcininkų. Vos už kelių dešimčių kilometrų, Orvidų sodyboje, per pusę amžiaus sukauptas unikalus medžių, akmenų, skulptūrų rinkinys vertingas ne tik kaip vizualinis palikimas, bet ir kaip dvasinio susikaupimo, emocinės bendrystės vieta.

Šiandien, pabudus baltarusių tautinei savimonei, itin svarbu tampa pažinti ir analizuoti ne tik LDK istorinį palikimą, bet ir gerokai vėlesnius metus. Ar kada girdėjote, kad pirmasis nepriklausomos Baltarusijos Respublikos premjeras Vaclovas Lastauskis gyveno Lietuvoje ir buvo vedęs lietuvę – Mariją Lastauskienę-Lazdynų Pelėdą? O jų tiesioginiai palikuoniai ir šiandien gyvena Vilniuje.

Esate važiavę gariniu traktoriumi ar bent matę kaip jis veikia? Kviečiame pasivažinėti! Ar kada regėjote retro automobilių grandinę, nutysusią nuo Sodeliškių kaimo iki pat Biržų centro net keletą kilometrų? Entuziastai iš keturių valstybių, virš 140 retro automobilių ir ne bet kokių. Kai kurie jų atriedėjo mediniais ratais.

Istorinė publicistika. Ved. Saulius Pilinkus.