Laba diena, Lietuva. Tyla prieš audrą: beveik lygioje Bideno ir Trumpo kovoje laukiama paskutinių valstijų balsų

Užsidarius JAV rinkimų apylinkėms, jau pirmieji preliminarūs prezidento Senato bei Atstovų Rūmų narių rinkimų rezultatai parodė beveik lygią kovą. Dėl svarbiausio šalies posto rungiasi siekiantis būti perrinktas Donaldas Trumpas ir jam iššūkį metantis buvęs viceprezidentas Joe Bidenas. Užsienio naujienų redaktorius Justinas Vainilavičius apžvelgia šiuo metu pateikiamus rezultatus ir pateikia prognozę, kokioms valstijoms savo balsus pateikus už vieną ar kitą kandidatą būtų galima drąsiai skelbti nugalėtoją.

Pasibaigus JAV prezidento rinkimams, šalį ir toliau gaubia nežinia. Nei dabartinis JAV prezidentas ir respublikonų kandidatas Donaldas Trumpas, nei demokratas Joe Bidenas negali jaustis saugūs ir tvirti savo pergalėmis, nepaisant po abiejų politikų pasisakymų šią naktį. Komunikacijos ekspertas Aidas Puklevičius apžvelgia rekordinę rinkimų kampaniją lėšų prasme ir tai, kad bet kokius rinkimus Amerikoje visada laimi advokatai.

JAV prezidento rinkimai visada sutraukia dėmesį visame pasaulyje. Ne išimtis yra ir Lietuva, kuriai tai pat svarbi būsima užsienio politika su sąjungininke. Sostinės Gedimino prospekte praeiviai dalijosi savo mintimis apie būsimo prezidento svarbą Lietuvai ir ką tame poste norėtų matyti – Bideną ar Trumpą.

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 639 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. Tuo tarpu Vyriausybė šiandien sprendžia dėl visuotinio karantino šalyje. Pasak premjero Sauliaus Skvernelio, jis būtų įvedamas šeštadienį mažiausiai trims savaitėms. Tai nerami žinia ir verslui, kuris prašo greitos ir efektyvios pagalbos.

„Kino industrija yra didelė melo imperija“ – sako filmų kūrėjai iš Lietuvos, padėję kitų šalių filmų kūrėjams sukurti čia Paryžių, Londoną ir net Tokiją. Kaip atrandama, gimsta kino filmo aikštelė, kolegų pasakojime.

2020-ųjų JAV prezidento rinkimus gaubia kaip niekad daug nežinomybės. Didelis paštu balsavusiųjų skaičius, nevienodi balsų skaičiavimą lemiantys valstijų įstatymai – dėl to rinkimų rezultatus artimiausias valandas ar net kelias dienas prognozuoti sunku. Vašingtone esantis LRT reporteris Aurimas Piečiukaitis sako, kad prie Baltųjų rūmų naktį vyravo dvi skirtingos nuotaikos, o rinkimuose matoma ir paskleistų Trumpo ir Bideno rinkiminės kampanijos žinučių sėkmė.

Balsavusių rinkėjų apklausos rodo, kad D. Trumpui pavyko palenkti į savo pusę daug ispanakalbių rinkėjų Floridos valstijoje, čia jis laimės apie 3 proc. persvara. Jo pozicijos sustiprėjo išeivių iš Kubos bendruomenėje, respublikonui nekilnojamojo turto magnatui nepaliaujamai kritikuojant Lotynų Amerikos šalių kairuoliškų pažiūrų lyderius ir retoriškai stengiantis juos susieti su J. Bidenu. Apie dvikovą Majamyje ir aplinkiniuose miestuose iš Floridos tiesiogiai kalbėjo politologas ir vertėjas Darius Sužiedėlis.

Trečiadienį Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda nuotoliniu būdu bendravo su lenkų bendruomenės Lietuvoje atstovais, kurie pristatė strategiją „Vilniaus kraštas 2040“. Esminės strategijoje minimos sritys: kalba, švietimas, žiniasklaida, kultūra bei pilietinė visuomenė. Kiekvienai pateikta keliolika siūlymų. Strategijoje numatomą planą pasiekti iki 2040 m. Apie šį planą plačiau kalbėjo portalo LRT.lt vyriausiojo redaktoriaus pavaduotoja Aleksandra Ketlerienė.

Vilniuje, Radvilų rūmų dailės muziejuje rengiamasi unikaliai parodai. Čia bus eksponuojami amerikiečių menininko Maiklo Rakovico, vieno garsiausių šiandien kuriančių menininkų, kūryboje tyrinėjančio kultūrinio paveldo ir muziejų temas, darbai. Vilniuje eksponuojamą darbų ciklą Rakovitcas sukūrė po barbariškų „Islamo valstybės“ meno vertybių niokojimo Irake, tad jis ėmėsi savo darbuosi atkurti tai, kas prarasta.

Laidą užbaigia socialinių tinklų naujienų apžvalga su Karolina Panto.

Ved. Rasa Tapinienė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau