Zachor. Atsimink. Kelionė litvakų pėdsakais Žagarėje ir Joniškyje: nuo pasaulinio lygio futbolininko iki garsios kino žvaižgdės

Du draugai aktoriai Dovilė ir Elijas keliauja po Lietuvą ieškodami litvakų kultūros palikimo. Šį kartą jie vyksta į Žagarę ir Joniškį ir kviečia susipažinti su iš Žagarės ir Joniškio kilusių asmenybių, sulaukusių tarptautinio pripažinimo, istorijomis.

Tarpukariu buvusioje Turgaus aikštėje šiandien stovi kėdės, skirtos garsiems žagariečiams atminti. Viena jų – kėdė su kamuoliu – skirta Luisui Bukmanui, kuris į pasaulio futbolo istoriją įėjo kaip pirmasis žydas futbolininkas, žaidęs aukščiausioje lygoje.

Iš Joniškio rajone esančio miesto Žagarės yra kilę ne tik žymūs sportininkai, bet ir garsieji Mandelštamai, kurių giminė pasauliui padovanojo net tris garsius poetus – Osipą Mandelštamą, Leibą Mandelštamą ir Rachelę Bluvštein.

„Zachor. Atsimink“ vedėjai Dovilė Kundrotaitė su Elijumi Martynenko aplankys ir Joniškį, kurio centrą puošia Baltoji ir Raudonoji sinagogos. Restauruotos sinagogos tapo svarbiais miesto kultūriniais centrais – skamba dainos, eksponuojami meno kūriniai. Tarpukariu Joniškio tuometinėje Turgaus aikštėje veikė net dvi žydams priklausiusios degalinės – „Shell“ ir „Dapolin“.

Daugelis nustebs išgirdę, kad garsi britų kino žvaigždė Lorencas Harvis gimė ir augo Joniškyje žydų šeimoje. Aktoriaus tikrasis vardas – Laruška Mošė Skikne, bet laimėjęs stipendiją mokytis Didžiosios Britanijos karališkojoje dramos akademijoje pasirinko Lorenco Harvio vardą. Segalas, kuris yra „Grammy“ laimėtojas, o 2017 metais buvo įrašytas į Gineso rekordų knygą kaip pianistas, įrašęs daugiausia įrašų – net 1172. Abu Joniškio žydai Charlesas Segalas ir Lorencas Harvis yra pusbroliai, o jų šeimos kartu emigravo į Pietų Afriką, kur 1934-ųjų rudenį išsilaipino Keiptaune.

Atkuriamoji dokumentika. Ved. Dovilė Kundrotaitė, Elijas Martynenko.

Elijas Povilas Martynenko
Vedėjas
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau