Panorama. Lietuva pasirinko: iš naujojo Seimo rinkėjai tikisi pokyčių ir mažiau pykčių

Ką tik užsidarė rinkimų apylinkės. Apie tai, kaip vyko antrasis Seimo rinkimų turas – komisijos pirmininkė Laura Matjošaitytė.

Antrajame Seimo rinkimų ture balsą atidavė apie trečdalį rinkėjų. Nors Vyriausioji rinkimų komisija ir policija sulaukė beveik pusės tūkstančio pranešimų apie galimus rinkimų pažeidimus, ikiteiminių tyrimų pradėta du. Prie balsadėžių atėję rinkėjai teigė iš naujo Seimo norintys mažiau rietenų, linkėjo mažiau ieškoti praeities nuodėmių ir gyventi šia diena.

Antrasis rinkimų turas vyko augant užsikrėtusiųjų koronavirusu skaičiams. Praėjusią parą nustatyta 603 naujų COVID-19 atvejų, mirė dar 5 asmenys. Lietuva balsuoja suskirstyta į tris zonas – raudonąją, geltonąją ir žaliąją. Prieš pat rinkimus COVID-19 nustačius parlamentarui Valerijui Simulikui, pradėtas didelio masto epidemiologinis tyrimas. Apklausiami dešimtys žmonių, galėjusių turėti kontaktą – antradienį parlamentaras dalyvavo Seimo posėdyje, trečiadienį – komiteto.

Savo valią pareiškė ir užsienio lietuviai, pirmą kartą savo atstovą Seime renkantys Pasaulio lietuvių apygardoje. Jie tikisi, kad išrinkta atstovė kels dvigubos pilietybės ir lietuvių švietimo išeivijoje klausimus, daug dėmesio skirs koronaviruso pandemijos suvaldymui.

Kas – konservatoriai ar vėl valstiečiai – formuos valdančiąją koaliciją, pradės aiškėti jau po kelių valandų. Po pirmojo turo pirmavo konservatoriai, kuriems, jei pavyktų sutelkti liberalus ir Laisvės partiją, trūksta mažiau vietų Seime valdančiąjai daugumai suformuoti. Tačiau ambicijų neatsisako ir valstiečiai, per pastarąsias dvi savaites bandę išnaudoti kiekvieną konservatorių kluptelėjimą ir gąsdinę diržų užveržimu, jei valdžia pasikeis.

Baltarusijoje guminėmis kulkomis ir triukšminėmis granatomis išvaikytas jau 11-tą savaitgalį rengtas protestas, baigiantis opozicijos ultimatumo terminui. Tūkstančiai žmonių Minske ir mažesnės minios kituose miestuose išėjo į gatves paskutinę dieną prieš opozicijos žadamą nacionalinį streiką. Sviatlana Cichanouskaja buvo suteikusi dvi savaites Aliaksandrui Lukašenkai pasitraukti ir liautis naudojus jėgą.

Pasaulio sveikatos organizacija skelbia, kad per pastarąją parą pasaulyje fiksuotas jau trečias koronaviruso atvejų antirekordas – 465 tūkst. per dieną. Ispanija vėl skelbia nepaprastąją padėtį pusei metų, o Italija įveda naujus griežtus ribojimus, tarp jų ir restoranų uždarymą nesulaukus vakarienės meto. Labiausiai kenčiančiose JAV – taip pat dar vienas užsikrėtimų šuolis, tačiau Donaldas Trumpas aiškina, kad koronavirusas nueina į praeitį ir kitą dieną po rinkimų niekas apie jį nebekalbės.

Politinių partijų reklama buvo nuobodi – taip ją vertina kai kurie viešųjų ryšių ekspertai. Kaip kontrastas nuosaikiems pasisakymams ir pagražintoms kandidatų nuotraukoms viešoje erdvėje – spalvinga prieškario rinkimų plakatų paroda Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje.

Ved. Jovita Vitkauskė.