Panorama. Pagal sergamumą koronavirusu Lietuva suskirstyta į 3 zonas: raudonojoje – dviejų savaičių karantinas

nuo pirmadienio įsigalios 12-oje savivaldybių

Kone kiekvieną savaitę nustatant vis daugiau užsikrėtusiųjų koronavirusu, Vyriausybė Lietuvos savivaldybes suskirstė į tris zonas pagal sergamumą: raudonąją, geltonąją ir žaliąją. Nuo pirmadienio į raudonąją zoną patekusiose 12-oje savivaldybių dviem savaitėms įvedamas karantinas, o Raseinių rajone dviem savaitėms pratęsiamas. Šalyje įvedama ir kitų ribojimų: iki vidurnakčio trumpinamas barų, restoranų, naktinių klubų laikas, lankytojai turės būti registruojami.

Daugėjant sunkiai sergančių COVID-19, mažėja jiems skirtų lovų gydymo įstaigose. Kai kuriose ligoninėse užimta beveik 70 proc. – tai riba, kai reikės įrengti daugiau lovų kitose vietose. Ligoninių vadovai jau mobilizuoja daugiau darbuotojų ir prašo žmonių saugotis, kitaip gali trūkti pajėgumų. Sveikatos apsaugos ministras sako, kad lovų daugės, bet dėl to mažės planinių paslaugų.

Koronavirusui plintant šalies ugdymo įstaigose, Vyriausybė sprendžia, ar po kitą savaitę prasidedančių rudens atostogų įvesti nuotolinį ugdymą. Pasak švietimo ministro Algirdo Monkevičiaus, idėjos pratęsti atostogas dar viena savaite atsisakyta, tačiau svarstomas nuotolinis mokymas: po atostogų dar savaitę mokytis iš namų turėtų savivaldybėse, kur jau yra židiniai ir kurios būtų pažymėtos raudona arba geltona spalvomis. Jeigu situacija po dviejų savaičių nepagerėtų, būtų svarstoma nuotolinį ugdymą pratęsti. Vyriausybė taip pat spręs, ar tokią tvarką siūlyti ir pradinukams bei darželiams.

Dienraštis „The New York Times” skelbia, kad prezidentas Donaldas Trumpas, ne kartą kritikavęs Jungtinių valstijų įmones, dirbančias Kinijoje, pats daug metų turėjo verslo interesų šioje šalyje ir iki šiol Kinijoje turi banko sąskaitą. Trumpas ne kartą kritikavo savo varžovą prezidento rinkimuose Joe Bideną dėl silpnos pozicijos Pekino atžvilgiu, tačiau Trumpo mokesčių deklaracijos rodo, kad per 2013-2015 Trumpo įmonė Kinijoje sumokėjo 158 tūkst. eurų mokesčių.

Lietuva vėl ketina kurti nacionalinį oro vežėją – šįkart tai būtų bendrovė, kuri pati lėktuvų neturėtų, šią paslaugą pirktų, bet skrydžius vykdytų su savo prekės ženklu. Susisiekimo viceministro teigimu, planuojama keliolika reguliarių krypčių į svarbiausius Europos taškus. Aviacijos analitikų ir verslo atstovų teigimu, gerai, kad Vyriausybė aktyviai galvoja, kaip iš esmės gerinti susisiekimą oru, bet projektą steigti uždarąją akcinę bendrovę vadina rizikingu. Avialinijos numatytos ateities ekonomikos DNR plane ir būtų kuriamos skolintais milijonais.

Į Lietuvą iš Baltarusijos artimiausiu metu planuoja persikelti apie 400 aukštos kvalifikacijos, daugiausia informacinių technologijų specialistų, dalis jų – jau Lietuvoje. Tačiau kur kas daugiau renkasi Lenkiją ir ypač Ukrainą. Dėl persikėlimo į Lietuvą esą tariamasi dar su 80 Baltarusijoje įsikūrusių informacinių technologijų sektoriaus kompanijų, turinčių pustrečio tūkstančio darbuotojų. Į Lietuvą vis aktyviau kraustosi ir valdžios persekiojami baltarusiai – dėl humanitarinių priežasčių Lietuva leido atvykti jau daugiau nei 500.

Čekijoje nepavykstant sustabdyti koronaviruso plitimo, griežtinamas karantinas. Nuo rytojaus iki lapkričio 3-iosios šalyje veiks tik maisto prekių parduotuvės ir vaistinės, paslaugas teikiančios įmonės nedirbs. Europos Sąjungoje pirmoji grįžtanti prie griežto karantino pranešė Airija. Didžiausią užsikrėtusiųjų skaičių nuo pandemijos pradžios užfiksavusi Lenkija ieško būdų, kaip suvaldyti virusą neįvedus karantino.

Joe Bideno komanda pristatė Demokratų kandidato į prezidentus viziją dėl Jungtinių Valstijų ir Baltijos šalių santykių. Apraše teigiama, kad jei Bidenas taps prezidentu, jis tęs Europos atgrasymo iniciatyvą, priešinsis dujotiekio „Nord Stream 2“ projekto baigimui. Analitikai pabrėžia, kad Bideno pažadai ne itin skiriasi nuo Donaldo Trumpo administracijos strategijos.

Prancūzija šiandien atsisveikina su nužudytu istorijos mokytoju Samueliu Paty. 18-metis čečėnų kilmės užpuolikas mokytojui gyvybę atėmė dėl to, kad mokiniams per istorijos pamoką, kalbėdamas apie žodžio ir saviraiškos laisvę, parodė pranašo Mahometo karikatūras. Pagerbiant Samuelį Paty, jis apdovanojamas ir aukščiausiu Garbės legiono ordinu. Šalies prezidentas Emmanuelis Macronas radikalųjį islamą vadina separatizmu ir žada stiprinti kovą su juo bei neapykanta internete.

Visagine bus įrengti du saulės elektrinių parkai. Vieną jų statys savivaldybė, kitą – uždaryta ir išmontavimo darbus tęsianti Ignalinos atominė elektrinė. Šio regiono gyventojams vietoj dabar galiojusios 10 proc. lengvatos elektrai, nuolaida bus taikoma iki 15 proc., kaip ir kitiems gyventojams, naudojantiems saulės jėgainių energiją.

Profesionaliosios dailės mokyklos Izraelyje įkūrėjo Boriso Schatzo darbai atkeliauja į Lietuvą. Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejaus Tolerancijos centre atidaryta paroda „Boris Schatz: „Izraelio meno tėvas“ iš Varnių“. Parodą, skirtą Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metams, galėtume vadinti sugrįžimu: iš naujosios tėvynės į gimtąją, iš Izraelio – į Lietuvą.

Dėl pandemijos jubiliejinio 90-ojo sezono negalintis pradėti Valstybinis Šiaulių dramos teatras planuoja daugiau gastrolių ir premjerinius spektaklius rodys kituose miestuose. Jau pusmetį vis nukeliamas Oskaro Koršunovo režisuojamas spektaklis pagal Rimanto Kmitos pjesę „Remyga“ rytoj bus parodytas Anykščiuose. Spektaklyje vaizduojamas dešimtasis dešimtmetis, Sovietų Sąjungos griūtis, Lietuvos atgimimas ir to meto šiauliečių dvasiniai ieškojimai.

Policijos pareigūnai ir gyvūnų globėjai Klaipėdos rajone iškart sureagavo į pranešimą apie miške aptiktą krovininį automobilį su dviem dešimtimis šunų. Pasak skambinusio žmogaus, šunys atrodo sulysę. Atvažiavusiems pareigūnams anglų seterių savininkas aiškino, kad Lietuvoje skirtingo amžiaus veisliniai šunys mokomi medžioti.

Ved. Eglė Bučelytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau