Žinios. Nuspręsta: dar 12 savivaldybių įvedamas karantinas, pokyčiai laukia ir laisvalaikio vietose

Nuo pirmadienio dviejų savaičių karantinas įvedamas dar dvylikoje savivaldybių. Atsižvelgiant į nepalankią epidemiologinę situaciją, karantinas skelbiamas Elektrėnų, Joniškio rajono, Jurbarko rajono, Kelmės rajono, Klaipėdos rajono, Kretingos rajono, Marijampolės, Pasvalio rajono, Plungės rajono, Skuodo rajono, Šiaulių rajono, Švenčionių rajono savivaldybių teritorijose. Raseinių rajone karantinas dviems savaitėms pratęsiamas. Šiose savivaldybėse bus ribojami keleivių srautai viešajame transporte, draudžiama būriuotis, išskyrus laidotuves. Gydymo įstaigose bus draudžiama lankyti vyrensius nei 14-kos metų pacientus, išskyrus sunkius ligonius ir gimdyves, draudžiamas lankymasis ir socialinės globos įstaigose. Vyriausybė suskirstytė visas savivaldybes į tris zonas – raudonąją, geltonąją ir žaliąją, ir kiekvienai bus pateiktos išsamios rekomendacijos, kaip kovoti su viruso plitimu.

Sergančiųjų COVID-19 skaičius vėl pasiekė rekordinį lygį – per vakar nustatyta 311 naujų atvejų. Daugiausia jų – 101 – Kaune. Dauguma fiksuoti jau žinomuose židiniuose Blinstrubiškių socialinės globos namuose, Kauno klinikų Chirurgijos skyriuje, Palangos reabilitacijos ligoninėje, kitose gydymo įstaigose, mokyklose. Tačiau beveik trečdalio užsikrėtimo aplinkybės nėra žinomos. Patvirtintos 2 naujos mirtys nuo COVID-19, abu asmenys priklausė rizikos grupei pagal amžių ir gretutines ligas. Iš viso nuo koronaviruso infekcijos Lietuvoje mirė 120 žmonių.

Nuo pirmadienio visose laisvalaikio ir pramogų vietose, viešojo maitinimo įstaigose ir kitose pasilinksminimo vietose lankytojams reikės registruotis. Darbo laikas šiose vietose bus ribojamas nuo 7 iki 24 valandos. Taip bus siekiama geriau atsekti kontaktavusiuosius su užsikrėtusiais koronaviruso infekcija.

Moksleivių atostogos, kurios prasideda pirmadienį truks savaitę, paskui dar savaitę jie mokysis nuotoliniu būdu. Jeigu situacija po dviejų savaičių mokyklose nepagerėtų, būtų svarstoma nuotolinį ugdymą pratęsti. Aukštosioms mokykloms taip pat rekomenduoajama pereiti prie nuotolinio būdo.

Rinkėjai išankstiniame balsavime dvigubai aktyvesni nei per pirmąjį Seimo rinkimų turą. Per pirmas dvi išankstinio balsavimo dienas savo valią jau pareiškė beveik 70 tūkst. arba daugiau nei 3 proc. visų rinkėjų. Balsuoti iš anksto dar galima šiandien ir rytoj nuo 7 iki 20 val. Besiizoliuojantys žmonės tai padaryti gali specialiai įrengtuose mobiliuosiuose punktuose Vilniuje, Kaune, Šiauliuose ir Raseiniuose. Izoliacijos vietą dėl balsavimo leidžiama palikti trims valandoms. Seimo rinkimų antrasis turas – sekmadienį. Balsavimas prasidėjo ir ligoninėse bei socialinės globos įstaigose.

Demokratų kandidato į prezidentus Joe Bideno komanda pristatė buvusio viceprezidento viziją dėl Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) ir Baltijos šalių santykių. Apraše teigiama, kad jei J. Bidenas taps prezidentu, jis tęs Europos atgrasymo iniciatyvą, finansuojančią JAV ir NATO karių dislokavimą Baltijos šalyse. J. Bidenas taip pat žada priešintis dujotiekio „Nord Stream 2“ užbaigimui. Strategijos apraše teigiama, kad šis dujotiekis padidins Europos priklausomybę nuo Rusijos dujų ir leis Maskvai šantažuoti Europą. Rusiją ir Vokietiją sujungsiančiam dujotiekiui priešinasi ir Donaldas Trumpas – grasina išplėsti jau egzistuojančias sankcijas.

Dienraštis „The New York Times” skelbia, kad prezidentas Donaldas Trumpas ne kartą kritikavęs Jungtinių valstijų įmones, dirbančias Kinijoje, pats daug metų turėjo verslo interesų šioje šalyje ir iki šiol Kinijoje turi banko sąskaitą. Trumpas ne kartą kritikavo savo varžovą prezidento rinkimuose Joe Bideną dėl silpnos pozicijos Pekino atžvilgiu, tačiau Trumpo mokesčių deklaracijos rodo, kad per 2013 – 2015 Trumpo įmonė Kinijoje sumokėjo 158 tūkstančius eurų mokesčių.

Didžiausiame Nigerijos mieste Lagose per protestą dėl žiauraus policijos elgesio įvyko šaudynės. Liudininkai tikina, kad į protestuotojus, neišsiskirsčiusius prasidėjus komendanto valandai, šaudė šalies kariai. Kariuomenė kaltinimus neigia. Vietos valdžia skelbia, kad ligoninėse gydomi 27 sužeistieji. Protestų dalyviai tikina, kad sužeistųjų – mažiausiai 50, o žuvusiųjų – apie 20.

Afganistano rytuose Džalalabade, netoli Pakistano konsulato, kilus susistumdymui, žuvo mažiausiai 11 moterų, sužeista dešimtys vyresnio amžiaus žmonių. Padidėjus norinčiųjų gauti vizas srautui, dokumentus nuspręsta tvarkyti stadione. Prie vartų susirinko tūkstančiai žmonių, o juos atvėrus kilo chaosas, susirinkusieji pradėjo grūstis durų link. Liudininkai pasakoja, kad vyresnio amžiaus žmonės pargriuvę nepajėgė atsistoti, minia juos sutrypė. Tūkstančiai afganistaniečių į Pakistaną vyksta ne tik lankyti giminaičių, bet ir pas gydytojus. Vizų išdavimas atnaujintas praėjusią savaitę po 7 mėn. pertraukos.

Prancūzija šiandien atsisveikins su nužudytu istorijos mokytoju Samueliu Paty. Šalies prezidentas Emmanuelis Macronas separatizmu vadina radikalųjį islamą ir žada stiprinti kovą su juo bei neapykanta internete. Pusmečiui uždaroma ir Paryžiaus priemiestyje esanti mečetė, kurios socialinių tinklų paskyroje pasidalyta įrašu, raginančiu susidoroti su mokytoju, per pamoką parodžiusiu pranašo Mahometo karikatūras.

Visagine bus įrengti du saulės elektrinių parkai. Vieną jų statys savivaldybė, kitą – uždaryta ir išmontavimo darbus tęsianti Ignalinos atominė elektrinė. Šio regiono gyventojams, vietoj dabar galiojusios 10 proc. lengvatos elektrai, nuolaida bus taikoma iki 15 proc., kaip ir kitiems gyventojams, naudojantiems saulės jėgainių energiją.

Argentinos vyriausybei davus leidimą auginti genetiškai modifikuotus kviečius, jau porą savaičių nerimsta diskusijos. Nors sprendimo rėmėjai džiūgauja, kad dabar ūkininkų derlius bus atsparesnis vis dažniau Argentiną kamuojančioms sausroms, skeptikai būgštauja, kad pasirinkimo, valgyti ar nevalgyti genetiškai modifikuotų produktų, gali nebelikti.

Orai.

Ved. Jovita Vitkauskė.