Savaitė. Klausimai, į kuriuos atsakys antrasis Seimo rinkimų turas: perspektyvos ir žvilgsnis į galimas rokiruotes

Iš 54 į antrą turą patekusių konservatorių 35 pirmauja, iš 32 valstiečių – pirmauja 13, iš 12-os Laisvės partijos kandidatų – pirmauja viena, iš 12-os socdemų ir 9-ių Liberalų sąjūdžio kandidatų po I-ojo turo pirmauja po 4-is. Į antrąjį turą dar pateko po 2 Darbo partijos ir lenkų rinkimų akcijos narius, 4 „socdarbiečiai“, 6 patys išsikėlę ir vienas „Laisvės ir teisingumo“ partijos narys. 18-oje vienmandačių kausis konservatoriai su liberalais, todėl galima skaičiuoti 56 vietas būsimajame Seime. Tiek pat, gali prisidurti ir „valstiečiai“ su sąjungininkais. Beje, 26-ose apygardose „valstiečiai“ susikaus su konservatoriais. Bet kuriuo atveju tik kitas sekmadienis viską sudėlios ir mes sužinosime, koks susirinks Seimas.

Daugiau nei trys dešimtys dabartinių Seimo narių nepateko į 13-ąjį Seimą. Kai kurie teišbuvę vieną kadenciją, tačiau yra tokių, kurie Seime praleido 10 ir daugiau metų. Buvo tokių, kurie patys apsisprendė karjeros netęsti, kaip konservatorė Irena Degutienė, socialdemokratas Bronius Bradauskas, dar gegužę netęsiąs parlamentaro karjeros paskelbė buvęs liberalas Gintaras Steponavičius. Buvo ir tokių, kurie mėgino dalyvauti rinkimuose, tačiau sėkmė jų nelydėjo – buvę konservatoriai Mantas Adomėnas, Rimantas Jonas Dagys, Egidijus Vareikis, Lenkų rinkimų akcijai atstovavę Jaroslavas Narkevičius, Zbignevas Jedinskis, Socialdemokratų darbo partijos nariai – Irena Šiaulienė, Juozas Bernatonis, Gediminas Kirkilas. Socdarbiečių partijos pirmininkas Gediminas Kirkilas šįvakar „Savaitėje“.

Birželio pabaigoje parlamentas priėmė Seimo rinkimų įstatymo pataisas, kurios leidžia per pandemiją užsienio rinkėjams bei saviizoliacijoje Lietuvoje esantiems asmenims balsuoti elektroniniu būdu. VRK vadovė jau tada sakė esanti tikra, kad per šiuos rinkimus įstatymo pataisomis nebus galima pasinaudoti. Taip ir nutiko, tačiau I turas parodė, kaip reikalinga elektroninio balsavimo galimybė, nes atsirado nemažai žmonių, kurie tikino, nors ir užsiregistravę balsuoti, tačiau niekas pas juos neatėjo to balso paimti. Jie galėjo balsuoti internetu, bet sistema neveikia, nors įstatymas priimtas. VRK kartoja tą patį – nebeužteko laiko sukurti elektroninio balsavimo sistemą. Politikai rodo vieni į kitus ir teigia, kad valdantieji neva tyčia vilkino įstatymo pataisą prisidengdami kibernetinio saugumo garantijos stoka.

Valdančiųjų naujai sugalvota vadinamoji 13-oji pensija svarbiausiame finansiniame valstybės dokumente nenumatyta. Ekonomistai sako – pagarba ministrui, nes pinigų vienkartinėms išmokoms nėra ir greitai nebus, kitąmet valstybės biudžete ir taip prognozuojama seniai regėto dydžio – 4 milijardų eurų – skylė.

Amerikos universiteto istorikas Alanas Lichtmanas buvo vienas iš retų balsų, prieš 4-erius metus prognozavusių Donaldo Trumpo pergalę prieš Hillary Clinton. Laimėtoją Lichtmanas teisingai prognozuoja nuo pat 84-jų. Tik 2000-aisiais jo modelis suveikė tik iš dalies. Pergalę tada jis prognozavo demokratui Alui Gore`ui, bet nors šis surinko didžiąją dalį balsų, Aukščiausiajam Teismui įsikišus ir sustabdžius balsų perskaičiavimą Floridoje, rinkimus laimėjo George`as Bushas. Dabar pergalę istorikas prognozuoja Joe Bidenui.

Šią savaitę atsistatydinus Kirgizstano prezidentui Sooronbajui Žejenbekovui, laikinai valstybės vadovo pareigas perėmė ministru pirmininku apsiskelbęs Sadyras Žaparovas. Laikinuoju šalies prezidentu Žaparovas tapo praėjus vos dešimčiai dienų, kai rėmėjų buvo išlaisvintas iš kalėjimo. Ten kalėjo už žmogaus pagrobimą, o dabar kritikų kaltinamas bandymu užgrobti valdžią Kirgizstane, kur, anuliavus suklastotų parlamento rinkimų rezultatus, kilo suirutė. Nors dėl valdžios kovojo bent kelios opozicijos grupės, Žaparovas jas pergudravo mobilizuodamas didžiausias minias.

PSO ragina Europą griežtinti ribojimus dėl sparčiai žemyne plintančio koronaviruso. Antroji banga vis daugiau Europos šalių priverčia bent jau grąžinti ribojimus. Prancūzijos didžiuosiuose miestuose paskelbta komendanto valanda, jos privalo laikytis 20 milijonų prancūzų. Jungtinė Karalystė suvaržymus įveda labiausiai paveiktuose regionuose. Viruso židiniuose apribojimus įveda ir Vokietija. Belgijoje uždaryti restoranai, kavinės, paskelbta komendato valanda. Italijoje kalbama, kad Kalėdas gali tekti švęsti karantine.

Ved. Nemira Pumprickaitė.