Panorama. Lietuvai ir Lenkijai – Europos Sąjungos šalių lyderių palaikymas

Kai kurie mokslininkai, fiksuojant rekordinius užsikrėtimo Covid-19 atvejų skaičius, ragina Vyriausybę svarstyti apie visuotinio karantino įvedimą, nors ir neilgam, pavyzdžiui, dviem savaitėms. Sveikatos apsaugos ministras sako, kad apie nacionalinį karantiną nėra galvojama, tačiau miestuose, kuriuose plis virusas, kaip buvo, pavyzdžiui, Raseiniuose, karantiną skelbti bus siūloma. Visuomenės sveikatos centro atstovų teigimu, dabar didžiausi židiniai yra gydymo, globos, ugdymo įstaigose.

Europos Vadovų Taryba išreiškė solidarumą su Lietuva ir Lenkija dėl Baltarusijos veiksmų prieš jas, pasmerkė Aliaksandro Lukašenkos režimo tęsiamą smurtą prieš taikius protestuotojus. Europos lyderiai taip pat aptarė sankcijas Rusijai dėl opozicijos lyderio Aleksėjaus Navalno apnuodijimo. Bet susitikimą toliau temdė „Brexit“ šešėlis, Jungtinei Karalystei pareiškus, kad yra psirengusi nutraukti derybas. Taip pat – vėl blogėjanti padėtis dėl koronaviruso.

Minskui oficialiai paskelbus tarptautinę buvusios kandidatės į Baltarusijos prezidentus Svetlanos Cichanouskajos paiešką, ji Vilniuje su Kanados užsienio reikalų ministru aptarė galimybes, kaip tarptautinė bendruomenė gali pastūmėti Lukašenkos režimą į dialogą. Tuo metu Lietuvoje prieglobstį radusi buvusi Baltarusijos olimpinė plaukikė įkūrė fondą, remsiantį Baltarusijos sportininkus, kuriems dėl kritikos Lukašenkos režimui šalyje neleidžiama tęsti sportinės karjeros.

Socialdarbiečiai su trimis, o Lenkų rinkimų akcija su keturiais mandatais Seime - taip atrodytų parlamentas, jei kartelė partijoms būtų buvusi nuleista iki 3 procentų. Tokią idėją teikęs socialdarbiečių lyderis Gediminas Kirkilas ir dabar sako, kad taip Seime būtų daugiau demokratijos. Politologai aiškina, kad išvis vertėtų keisti sistemą ir parlamentarus rinkti tik daugiamandatėje apygardoje.

Vaiko teisių specialistai pastebi, kad smurtas prieš vaikus paplitęs labiau, nei rodo oficialūs skaičiai. Problemą dar labiau išryškino pavasarį prasidėjęs karantinas. Pasak psichologų, kad smurto sumažėtų reikia ne tik reaguoti, bet ir išsiaiškinti, kas jį sukelia, imtis prevencinių priemonių.

Lietuvoje buvo sodinami Vilties laukai, kurie pražydę pavasarį narcizų žiedais atkreips visuomenės dėmesį į nepagydomai sergančiųjų poreikius, skatins altruizmą, savanorystę, skleis hospiso misiją.

Prancūzijai registravus 30 tūkstančių naujų koronaviruso atvejų, daugiausia kada nors per vieną dieną, vidurnaktį dalyje šalies įsigalioja nauji apribojimai. Paryžiuje ir dar aštuoniuose miestuose skelbiama komendanto valanda, galiosianti nuo devynių vakaro iki šešių ryto. Be priežasties naktį išeiti negalės trečdalis Prancūzijos gyventojų. Apribojimai griežtinami ir Jungtinės Karalystės sostinėje Londone. Bus draudžiami susibūrimai viduje. Tuo metu teismas Berlyne atmetė Vokietijos sostinės barams ir restoranams įvestą darbo laiko apribojimą naktį. Teismas nusprendė, kad „nėra akivaizdu“ kaip tokios priemonės padeda kovoti su koronoviruso plitimu, kai daugiausia atvejų esą siejama su šeimų, darbo ir religiniais susibūrimais. Todėl maitinimo įstaigų uždarymas, pasak teismo, „neproporcingai varžo laisvę“. Pasaulio Sveikatos Organizacija įspėjo, kad griežti ribojimai privalomi, norint išvengti mirčių.

Jungtinių Valstijų prezidentui Donaldui Trumpui atsisakius dalyvauti virtualiuose debatuose su prezidento rinkimų varžovu Joe Bidenu, kandidatai susirėmė netiesiogiai. Abu vienu metu dalyvavo skirtingose diskusijų laidose, ir abu išsisukinėjo nuo atsakymų į nepatogius klausimus, kuriuos uždavinėjo vedėjai ir auditorija.

Dėl augalų ligų Lietuva kasmet praranda iki penkių milijonų eurų. Gamtininkai sako pastebintys, kad dėl klimato kaitos suaktyvėja miško medžius naikinantys kenkėjai, panašias tendencijas stebi ir ūkininkai. Jungtinėms Tautoms šiuos metus paskelbus Augalų sveikatos metais, pranešama apie dar didesnius nuostolius visame pasaulyje – beveik 200 milijardų eurų.

Jaunimo teatre sekmadienį kompozitorius Arturas Bumšteinas pristato eksperimentinį garso spektaklį „Urbančičiaus metodas”, sukurtą pagal Tomo Bernhardo romaną „Kalkverkas“, kuriame jis tyrinėja klausą.

Vilniaus „Lėlės teatre“ atnaujintas jau daugiau nei dešimtmetį veikiantis „Gyvasis lėlių muziejus“. Ankstesnė ekspozicija pabrėžė meninius lėlių teatro pasiekimus, naujojoje – dėmesys edukacijai. Teatras kviečia ne tik vaikus, bet ir suaugusiuosius susipažinti su lėlių teatro rūšimis bei per edukacines dirbtuves patiems pasigaminti teatro objektų.

Ved. Eglė Bučelytė