Panorama. Daugėjant užsikrėtusiųjų COVID-19, Veryga teigia nenorintis pavogti Kalėdų

Prieš Vyriausybei pradedant svarstyti kitų metų biudžeto projektą, finansų ministras teigia, kad jame 13-osios pensijos neišvysime – valstybė šiuo metu nebegali prisiimti papildomų ilgalaikių finansinių įsipareigojimų iš skolintų lėšų. Tačiau valdantieji minties neatsisako: premjeras Saulius Skvernelis pareiškė, kad ne finansų ministras sprendžia, koks bus kitų metų biudžetas. Planus kritikuoja ir prezidentas: tai esą nėra tvarus sprendimas.

Vertindamas pirmojo Seimo rinkimų turo rezultatus, prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad naują valdžią gali formuoti ir kairiosios, ir dešiniosios partijos. Jo teigimu, viską parodys antrasis Seimo rinkimų turas. Premjeras Saulius Skvernelis teigia matantis galimybę, kad valstiečiai išsilaikys valdžioje po antrojo turo kartu su į naują Seimą patekusiais kairiaisiais suformavę koaliciją.

Per pastarąją parą Lietuvoje nustatyti 118 naujų koronaviruso infekcijos atvejų. COVID-19 nustatytas ir Prezidento Kanceliarijos darbuotojui, jis kontaktų su prezidentu ir jo žmona neturėjo. Situacija dėl infekcijos blogėja Kelmėje ir Plungėje, fiksuojami nauji židiniai. Pasak epidemiologų, šiuo metu yra per pusę šimto aktyvių koronaviruso židinių, o liga vėl plinta tarp vyresnio amžiaus žmonių.

Koronavirusas nesitraukia: antirekordą fiksuoja Rusija, o Europos vyriausybės skelbia naujus apribojimus. Čekijoje susirgimų skaičius 100 tūkst. gyventojų – didžiausias ES. Po kontakto su užsikrėtusiuoju izoliuojasi Lenkijos ministras pirmininkas.

Baltarusijos opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja paskelbė Aliaksandro Lukašenkos režimui „liaudies ultimatumą“ ir pagrasino nacionaliniu streiku, jeigu šis neatsistatydins, nebus nutrauktas smurtas prieš demonstrantus ir nebus paleisti politiniai kaliniai.

Į Seimą per pirmąjį rinkimų turą daugiamandatėse jau išrinkti 22 nauji, iki šiol Seimo nariais nedirbę, parlamentarai. Tarp Seimo naujokų – buvę ar esami ministrai, atskirų sričių profesionalai, ir kol kas plačiai nežinomi piliečiai.

Po pirmo rinkimų turo aišku, kad į Seimą nebegrįš daugiau nei 40 dabartinių parlamento narių. Dauguma sako, kad pavargo ir pirmiausia, pasibaigus kadencijai, ilsėsis, užsiims pomėgiais. Kiti apgailestauja, nes Seimo palikti visai nenori.

Likus lygiai trims savaitėms iki JAV prezidento rinkimų, šalies Senatas svarsto ar patvirtinti prezidento Donaldo Trumpo kandidatę į Aukščiausiąjį Teismą. Respublikonai giria teisėją Amy Coney Barrett, bet demokratai nerimauja, kad jos konservatyvios pažiūros kelia grėsmę legaliems abortams ir LGBT teisėms. Pati Baret vengė tiesių atsakymų į senatorių klausimus šiomis temomis, bet žadėjo būti apolitiška.

Didieji miestai artimiausiu metu pradės šildymo sezoną. Vilniaus miesto savivaldybė šildymo sezoną ketina pradėti šią savaitę, nuo ketvirtadienio šildymo sezonas bus pradėtas gydymo ir švietimo įstaigose, po to visur kitur. Kaunas ir Klaipėda šildymą įjungs artimiausiomis dienomis, Panevėžys – nuo trečiadienio. Šiaulių savivaldybė yra pranešusi, kad pirmiausia šildymas bus įjungtas švietimo ir globos įstaigose, savaitės pabaigoje – visiems vartotojams.

Ūkininkai vėl skundžiasi nebegalintys apsiginti nuo gyvulių bandas puolančių vilkų – vien Molėtų rajone praėjusią naktį išpjauta pusšimtis avių. Raginama leisti bent agresyviausius vilkus medžioti anksčiau, nelaukiant spalio vidurio. Gamtosaugininkai atkerta, kad šiam sezonui ir taip nustatyta rekordinė vilkų kvota, todėl skatina ūkininkus daugiau dėmesio skirti apsaugos priemonėms.

Mirė lietuvių kompozitorius, architektas, dailininkas Kęstutis Antanėlis. Jam buvo 69-eri. Lietuvos istorijoje Antanėlio paliktas pėdsakas – viena populiariausių roko operų „Meilė ir mirtis Veronoje“, taip pat – suprojektuoti pastatai.

Šįvakar Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vyks naujos Rūtos Oginskaitės knygos apie kino režisierių Arūną Žebriūną pristatymas. Pradėta rašyti režisieriui dar esant gyvam, vėliau su pertraukomis knyga rašyta dešimtmetį.

Sinoptikams prognozuojant daugiau kritulių, hidrologinė sausra, kenkianti gamtos ekosistemai, iš pietų Lietuvos nesitrauks. Pasak hidrologų, kad upės prisipildytų vandens, 3-4 mėnesius turėtų lyti kasdien. Pasak hidrologų, tokio žemo vandens lygio upėse nebuvo nuo 1959-ųjų.

Ved. Marijus Žiedas.