Laba diena, Lietuva. Urbonaitė džiaugtis išankstiniu balsavimu neskuba: galutinis rodiklis lūkesčių gali ir neatitikti

Politologė Urbonaitė įvertino Skvernelio reakciją į žmonos įrašą: drąsa vadinamas politikos nesuvokimas. Penktadienis, tad LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ – metas politologės, Mykolo Romerio universiteto lektorės Rimos Urbonaitės komentarui. Jos didelis aktyvumas išankstinio balsavimo metu pernelyg nestebina – laiko balsuoti iš anksto rinkėjai šįkart turėjo daugiau, sprendimą išreikšti savo valią dar prieš rinkimus galėjo paveikti ir pandemija. Pasak politologės, galutinis rinkėjų aktyvumo rodiklis lūkesčių gali ir neatitikti.

Nebepasveiksiančių ligonių Lietuvoje – tūkstančiai, bet su hospiso pagalba mirtį pasitinka vos trečdalis. Paliatyviosios pagalbos tikslas – padėti žmogui lengviau kęsti nepagydomos ligos keliamus skausmus. Šiandien tokių ligonių – apie 10 tūkst., tačiau pagalba teikiama vos trečdaliui. Trūksta ne tik specialistų, bet ir patys ligoniai apie paliatyvią pagalbą sužino dažniausiai per vėlai. Rytoj, antrąjį spalio šeštadienį, bus minima Pasaulinė hospisų ir paliatyviosios pagalbos diena – kokios pagalbos gali tikėtis sunkūs ligoniai bei jų artimieji? Plačiau šia tema – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“.

Antrąsyk rengiamas Istorijų festivalis pasakos apie Kaune gyvenusius žmones ir jų likimus. Kaunui 2022 m. rengiantis tapti Europos kultūros sostine, antrą rudenį rengiamas Istorijų festivalis „Pertrauktas gyvenimas“. Ekskursijos, piešiniai ant sienų, kultūros renginiai pasakoja apie mieste gyvenusius žmones ir jų likimus. Plačiau LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ – reporterė Jūratė Anilionytė ir jos pašnekovai: menininkas Gytis Dovydaitis ir festivalio organizatorė Daiva Citvarienė.

Užsienio ekspertai pastebi – kostiumas nebėra galingųjų ir profesinio autoriteto uniforma. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ – dar viena tema. Šįkart – apie vyriškus kostiumus, pozicijas pamažu prarandantį kostiumuoto vyro įvaizdį. LRT žurnalistas Mindaugas Aušra pasakoja, kad užsienio ekspertai ir žiniasklaida pastebi, kad atvejų, kai reikia vilkėti kostiumą, vis mąžta. „Kostiumas nebėra galingųjų, profesinio autoriteto uniforma“, – priduria žurnalistas.

Marijampoliečiai džiūgauja: rekonstruotas Pašešupio parkas vilioja krūva laisvalaikio pramogų. Marijampoliečiams po rekonstrukcijos aktyviam laisvalaikiui atvertas Pašešupio parkas. Beveik 30 ha parke – dendrologinis draustinis, atnaujinta infrasruktūra. Įrengti pėsčiųjų ir dviračių takai, skirtingo amžiaus vaikams – žaidimo ir sporto aikštelės, šaškių ir šachmatų stalai, lauko teniso kortai, sporto aikštelės. Vasarą marijampoliečių prie Šešupės lauks nauji paplūdimiai. Parke lankėsi reporterė Rūta Lankininkaitė, o apie jį LRT TELEVIZIJOS laidos „Laba diena, Lietuva“ žiūrovams papasakojo Marijampolės meras Povilas Isoda ir Pašešupio bendruomenės seniūnaitė Lolita Paliliūnienė.

Kojala įvertino šių metų Nobelio taikos premijos skyrimą: tai – saugus pasirinkimas. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ – ir užsienio politikos apžvalga. Pirmiausia – apie šviežiausią žinią: šių metų Nobelio taikos premijos skyrimą Pasaulio maisto programai. Politologas, Rytų Europos studijų centro direktorius Linas Kojala sako, kad tai buvo saugus pasirinkimas – saugesnis už Aleksejaus Navalno ar Pasaulio sveikatos organizacijos pasirinkimą. L. Kojalos akiratyje – ir šią savaitę vykę kandidatų į Jungtinių Amerikos Valstijų viceprezidento postą debatai, kurie, pasak politologo, veikiau buvo foninis triukšmas.

Latvijoje vėl užfiksavus susirgimų koronavirusu „rekordą“, kaimynai įveda privalomą kaukių dėvėjimą. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ keliamės į Rygą. Latvijoje, deja, koronaviruso situacija sparčiai blogėja – šiandien pasiektas naujas „rekordas“: 139 nauji koronaviruso atvejai. LRT bendradarbis Rygoje Rolandas Žalnierius sako, kad situacija labai gąsdina – nerimas jaučiamas ir visuomenėje. Kaimyninėje valstybėje daugėja ir žmonių, dėvinčių kaukes – jas netrukus bus privaloma dėvėti ir viešajame transporte.

Sodininkus džiugina gausus obuolių derlius: specialistas papasakojo, kada geriausia juos skinti. Sodininkai džiaugiasi gerokai didesniu obuolių derliumi. Šiemet jis net kelis kartus didesnis nei pernai. Šiltas ruduo leidžia obuoliams ir tinkamai sunokti. Apie tai, kada geriausias metas skinti obuolius, kaip patikrinti, ar obuolys sunokęs, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ domėjosi reporterė Kristina Karlonė – žiniomis su ja ir laidos žiūrovais pasidalino Sodininkystės ir daržininkystės instituto skyriaus vedėjas Juozas Lanauskas.

Dėl pandemijos formatą keičia ir tradicinis moliūgų žibintų festivalis: švėkšniškių prašoma nesibūriuoti. Švėkšnoje tradicinis moliūgų žibintų festivalis „Mes už šviesą“ keičia tvarką: dėl pandemijos prašoma nesibūriuoti parke, švėkšniškiai moliūgais išpuoš savo sodybas, koncertinės programos vyks trijuose skirtinguose Švėkšnos maldos namuose. Na, o gimnazistai tikisi išskobti per 300 moliūgų žibintų. Plačiau apie tradicinę šventę Švėkšnoje – ir LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“. Mintimis dalinasi Švėkšnos „Saulės“ gimnazijos direktorė Dalia Dirgėlienė, direktoriaus pavaduotoja Rima Poškienė, taip pat Švėkšnos seniūnas Alfonsas Šeputis ir gimnazistės Agnė bei Iveta.

Trumpo rėmėjai pyksta dėl Nobelio taikos premijos skyrimo ne jam, nors prezidentas nominuotas tik kitąmet. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ – metas socialinių tinklų apžvalgai. Šįkart ji – su LRT RADIJO žurnalistu Dariumi Matu. Jo akiratyje: išankstinio balsavimo atgarsiai, gyventojų indėliai per pandemiją ir reakcijos į šių metų Nobelio taikos premijos paskelbimą.

Ved. Jovita Vitkauskė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau