Laba diena, Lietuva. Paskutinę išankstinio balsavimo dieną – žvilgsnis į rinkimus COVID-19 šešėlyje

Rinkimų kampanija baigiasi – Seimo rinkimai jau sekmadienį, nors balsavimas iš anksti prasidėjo dar pirmadienį. Kaip atrodė ši rinkimų kampanija – kokia buvo politikų komunikacija ir kaip jie ją įgyvendino? Apie tai – VU Komunikacijos fakulteto docentas dr. Andrius Šuminas, kuris sako, kad reikia žvelgti į tai, kad visa ši kampanija vyko COVID-19 šešėlyje ir tai neleido atlikti politikams įprastų veiksmų: gyvai susitikti su rinkėjais, rengti susirinkimus ar panašiai.

Šalia dėl įvairių priežasčių negalinčių balsuoti žmonių tam skirtoje vietoje, šiais metais dėl pandemijos susidarė ir dar viena grupė – balsuojantys saviizoliacijos vietoje. Paskui VRK paskirtus komisijų narius šiandien pasivaikščiojo ir LRT reporterė Aistė Valiauskaitė, kuri į šį procesą pažvelgė iš kiek arčiau. Vienos ir rinkimų apylinkių pirmininkė Sandra Biaigo sako, kad planas nėra sudėtingas, nes jį susidėliojo iš anksto.

Mažiausiai 500 lietuvių vardai ir pavardės bei jų asmens duomenys yra įtraukti į duomenų bazę, kurią sukūrė kinų viešųjų šaltinių žvalgybos įmonė „Zhenhua Data Technology“, turinti ryšių su Kinijos valdžia ir kariuomene. „Zhenhua failais“ vadinami nutekinti dokumentai rodo, kad Kinijos pietuose Šendžene įsikūrusi informacinių technologijų įmonė rinko duomenis apie milijonus užsieniečių. Duomenų bazė, kurią sudaro beveik 2,5 mln. asmenų, buvo nutekinta JAV akademikui Christopheriui Baldingui. Jis informacijos rinkinius persiuntė Australijos kibernetinio saugumo įmonei „Internet 2.0“, kuri atkūrė duomenis ir jais pasidalijo su pasaulio žiniasklaidos priemonėmis, taip pat ir LRT Tyrimų skyriumi. Apie tyrimą plačiau pasakojo jo autorius, LRT žurnalistas Mindaugas Aušra.

Vokietija ir Prancūzija trečiadienį tiesiogiai apkaltino Rusiją „įsitraukimu ir atsakomybe“ dėl Kremliaus kritiko Aleksejaus Navalno apnuodijimo, šalys teigė sieksiančios, kad ES dėl šios priežasties Rusijai įvestų sankcijų. ES jau ne kartą ragino Maskvą paaiškinti apnuodijimą, kuris buvo įvykdytas Rusijoje, tačiau kol kas „Rusija nepateikė jokių įtikinamų paaiškinimų“, teigiama Vokietijos ir Prancūzijos užsienio reikalų ministrų bendrame pareiškime. Apie šią situaciją plačiau LRT TELEVIZIJOS laidos „Laba diena, Lietuva“ eteryje pasakojo užsienio naujienų redaktorė Živilė Raškauskaitė.

Demokratų kandidatė į JAV viceprezidentus Kamala Harris trečiadienį per kritiškus, bet daugiausia civilizuotus debatus su viceprezidentu Mike`u Pence`u istorine nesėkme pavadino prezidento Donaldo Trumpo atsaką į COVID-19 ir pareiškė, kad dėl to jis negali dirbti antrą kadenciją. Tuo metu M. Pence`as per debatus, surengtus likus 27 dienoms iki prezidento rinkimų, stengėsi pavaizduoti K. Harris kaip kraštutinių pažiūrų politikę.

2020 metų Nobelio literatūros premijos laureate tapo Louise Glück už savo neabejotiną poetinį balsą, kuris su griežtu grožiu paverčia individualų egzistavimą universaliu. L. Glück dažnai apibūdinama kaip autobiografinė poetė; jos darbai yra žinomi dėl savo emocinio intensyvumo ir dėl to, kad dažnai remiasi mitais, istorija ar gamta, kad apmąstytų asmeninę patirtį ir šiuolaikinį gyvenimą. Būtent šios laureatės poeziją į lietuvių kalbą yra vertęs poetas Marius Burokas, kuris teigia, kad tai – nelengva užduotis.

Vilniaus apskrityje, išskyrus pačią sostinę, šeimos gydytojai tėvams, auginantiems šiais metais gimusius kūdikius, įteiks ankstyvojo skaitymo skatinimo lauknešėlius. Juose – vaikui skiriama pirmoji knygelė ir patarimai tėvams. Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka teigia, kad prieš kelerius metus atlikus tyrimą nustatyta, jog net 73 procentai tėvų, auginančių vaikus iki dvejų metų, neskaito vaikams, nors per žaidimus lavinti kūdikius – labai svarbu. Todėl ir pradedama akcija „Knygų startas“.

Ateitininkai šįmet švenčia 110 metų sukaktį ir kviečia daugiau sužinoti apie šios organizacijos veiklą. Kaune, ant Kauko laiptų, pastatytas pavilijonas, pasakojantis apie ateitininkų veiklą ir jų istoriją, vėliau keliaus po Lietuvos miestus ir miestelius.

Kaip ir kiekvieną ketvirtadienį, taip ir šį – orų prognozė visai ateinančiai savaitei. Nors ruduo neskuba parodyti savo darganų, LHMT vyriausiosios specialistės Izoldos Marcinonienės teigimu, šios, kaip ir vis tirštesni rūkai, netruks pasirodyti.

Laidą užbaigia socialinių tinklų naujienų apžvalga su Evelina Stankūnaite, kurios dėmesio centre atsidūrė temos apie balsavimą saviizoliacijoje, muse ant Pence`o galvos ir įkyrius meškėnus.

Ved. Guoda Pečiulytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau