Laba diena, Lietuva. Sporto mėgėjai trina delnais: šią savaitę per LRT – tikra krepšinio šventė

LRT tyrimas. Greitųjų testų pirkimas – ne vienintelis sandoris, kuriame šmėžuoja Savicko pėdsakas. LRT tyrimas. Skandalu virtęs greitųjų testų už 6 mln. eurų pirkimas – ne vienintelis sandoris, kuriame ryškėja tuomečio premjero patarėjo, dabar Vyriausybės vicekanclerio Luko Savicko pėdsakas. Prieš pusantrų metų Vyriausybės kanceliarija įsigijo vyriausybinių projektų informacinės sistemos diegimo paslaugą. Sandoris sudarytas su ką tik įsteigta bendrove, su kuria susijusi įmonė prieš tai parengė šio pirkimo pagrindus. Pirkinys kainavo beveik trečdaliu brangiau, nei siūlė kitos bendrovės, o nugalėtojo sėkmę nulėmė Vyriausybės kanceliarijos ekspertai, pavaldūs L. Savickui. Plačiau apie naujausią LRT Tyrimo skyriaus darbą – su jo autorėmis Jurga Tvaskiene ir Rūta Juknevičiūte LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“.

Koronaviruso židiniai Raseiniuose plečiasi, simptomus jau pajutęs meras ragina gyventojus išsitirti. Per praėjusią parą Lietuvoje užregistruoti 105 nauji koronaviruso atvejai. Vienas rizikos amžiaus grupės žmogus Vilniuje, Santaros klinikose, mirė. Raseinių rajone sergančiųjų skaičius išaugo iki 240, 40 iš jų, kartu su antriniais atvejais, susiję su savivaldybe. Per savaitgalį mobiliajame patikros punkte nustatyti 24 nauji atvejai. Kad būtų galima ištirti daugiau gyventojų, ilginamas patikros punkto darbas. Tačiau kol kas Raseinių valdžia naujų apribojimų neketina imtis – Ekstremaliųjų situacijų komisija nusprendė karantino neskelbti. Viešose vietose privaloma dėvėti apsaugines veido kaukes, draudžiama būriuotis daugiau nei trims žmonėms, rekomenduojama dirbti iš namų, susilaikyti nuo kelionių į kitus rajonus. Praėjusią savaitę teigiamo COVID-19 testo sulaukęs rajono meras Andrius Bautronis sako pajutęs ligos simptomus, laikosi aukšta temperatūra, kamuoja nuovargis. Pokalbis su juo – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“.

Informacinė bomba: skelbiama, kad prieš prezidentavimą Trumpas mokėjo vos po 750 dolerių federalinių mokesčių. „The New York Times“ praneša, kad Donaldas Trumpas 2016 ir 2017 m. sumokėjo tik po 750 dolerių federalinių mokesčių. Informacija surinkta remiantis gautomis mokesčių deklaracijomis. Taip pat pranešama, kad bent 10 iš pastarųjų 15 m. jis nemokėjo pajamų mokesčių tvirtindamas, kad prarado daugiau, nei uždirbo, nepaisant gautų 427 mln. dolerių iš savo realybės šou ir kitų licencijavimo sandorių. Pats Jungtinių Amerikos Valstijų vadovas šią informaciją spaudos konferencijoje Baltuosiuose rūmuose pavadino „absoliučiai netikromis naujienomis“. Detaliau šią temą LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ skrodžiame kartu su užsienio naujienų redaktoriumi Justinu Vainilavičiumi.

Nekasdienis reiškinys: Ciuricho operos atidaryme – du Lietuvos operos solistai. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ keliamės į Šveicariją, Ciurichą. Čia su mumis sveikinasi operos solistas Edgaras Montvidas. Neseniai įvyko Ciuricho operos atidarymas su premjera „Borisas Godunovas“, kurioje dainavo net du lietuviai – E. Montvidas ir Lina Dambrauskaitė. Operos solistas sako, kad dviejų lietuvių susitikimas užsienio scenoje – gana retas reiškinys. Dar viena įdomybė: dirigentas šioje operoje dirigavo nutolęs kilometrą nuo operos ir baleto teatro.

Kojala apie konfliktą Kalnų Karabache: nesutarimas turi labai gilias šaknis, konsensuso tikėtis neverta. Pirmadienis. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ – metas politologo, Rytų Europos studijų centro direktoriaus Lino Kojalos įžvalgoms. Eksperto akiratyje – ginkluotas konfliktas Kalnų Karabache tarp Azerbaidžano ir Armėnijos. Įtampa neslūgsta. L. Kojalos teigimu, šios valstybės – atvirai priešiškos, nesutarimas turi labai gilias šaknis ir jokio konsensuso čia tikėtis neverta. Taip pat politologo akiratyje – Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono vizitas Lietuvoje bei artėjantys Jungtinių Amerikos Valstijų prezidento rinkimai.

Artėjant Seimo rinkimams, politologas išskyrė kriterijus, padėsiančius neužkibti ant populistinio kabliuko. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ – dar vienas pokalbis. Šįsyk jis – su Vytauto Didžiojo universiteto politologu prof. Mindaugu Jurkynu. Seimo rinkimai – ant nosies, tad metas apžvelgti partijų bei kandidatų į vietą parlamente rinkiminius pažadus bei būdus, kaip neužkibti ant populistinio kabliuko. Ekspertas išskiria kriterijus, kuriais remiantis galima vertinti politikus. Vienas kriterijų – būtent rinkiminiai pažadai. Naivumo juose, politologas sako, tikrai netrūksta.

Per LRT – krepšinio savaitė: „Žalgiris“ startuos Eurolygoje, jai po ilgos pertraukos bus skirta ir nauja laida. Sporto gerbėjai trina delnais! Per LRT – krepšinio savaitė. Ją LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ pristato sporto žurnalistas Rytis Kazlauskas. O laukia išties daug: Panevėžio „Lietkabelio“ mūšis Europos taurėje, pirmosios Kauno „Žalgirio“ rungtynės Eurolygoje ir jai dedikuota nauja laida, o taip pat ir mačai FIBA Čempionų lygoje.

Užkulisiai: trumpučiam muzikiniam klipui sukurti kartais reikia pusantrų metų ir 50 žmonių. Ar esate pagalvoję, kaip sukuriamas muzikinis klipas? Kartais 3–4 min. klipo kūrybinis procesas trunka nuo pusmečio iki pusantrų metų, o kūrybinę grupę gali sudaryti ir 50 žmonių. Režisieriai tikina, kad ilgą proceso trukmę dažniausiai lemia tinkamų kūrybinių sprendimų paieška bei lėšų trūkumas. Nepaisant to, Lietuvos kūrėjai tampa vis drąsesni ir ieško originalių išraiškos formų.

Spėlionės: yra manančiųjų, kad Macronas atvyksta ne pas Nausėdą ar Skvernelį, bet pas Cichanouskają. LRT TELEVIZIJOS laidos „Laba diena, Lietuva“ pabaigoje – tradicinė socialinių tinklų apžvalga. Šįkart ji – su LRT RADIJO žurnalistu Dariumi Matu. Jo akiratyje: Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono vizitas Lietuvoje ir jo atgarsiai, užsienio lietuvių dalyvavimas Seimo rinkimuose ir, žinoma, kandidatų į parlamentaro kėdę at(si)sijojimas.

Ved. Guoda Pečiulytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau